Skip to main content

BN ers en Kamerleden opgelucht: deepfake pornosite offline na twintig aangiftes

De grootste website op het gebied van pornografische deepfakes, MrDeepFakes, is na zeven jaar niet langer te bezoeken voor Nederlandse gebruikers. Cyberdeskundigen spreken van een doorbraak in de strijd tegen online seksueel misbruik. Zeker twintig Kamerleden en BN ers, onder wie Olcay Gulsen en Helene Hendriks, deden in 2024 aangifte tegen het platform, nadat ze door het AD waren geinformeerd over de seksueel getinte beelden.

MrDeepFakes heeft onder grote druk van het Openbaar Ministerie, OM, stevig ingegrepen. We hebben de website gevraagd hun servers weg te halen uit Nederland. IP adressen uit Nederland kunnen de website niet meer benaderen, laat een woordvoerder van het OM weten.

In andere landen waar minder media aandacht is voor dit onderwerp, zoals Italie en Belgie, is MrDeepFakes nog wel te bezoeken. Het AD onthulde vorig jaar na onderzoek hoe de gezichten van zeker zeventig bekende Nederlanders met behulp van kunstmatige intelligentie werden gemonteerd op de lichamen van pornoactrices. Het OM is sindsdien bezig met een onderzoek en heeft al iemands huis doorzocht.

Hier wil je toch meer van

Onder anderen burgemeester Sharon Dijksma, oud politiewoordvoerder Ellie Lust en leden van het koningshuis werden de afgelopen jaren slachtoffer. Een deel van de vrouwen stapte naar de politie, de meeste probeerden via andere juridische wegen de video s offline te krijgen, zoals via een particulier opsporingsbureau of de Autoriteit Persoonsgegevens.

MrDeepFakes is een online marktplaats die tienduizenden video s en afbeeldingen host en waarin miljoenen euro s omgaan, met name via cryptotransacties. Sommige Nederlandse filmpjes, met expliciete titels als Persoon A komt klaar of Persoon B laat zich neuken door, hadden meer dan 100.000 views.

Onder de beelden moedigden kijkers de uploaders aan en gaven ze adviezen voor volgende slachtoffers. Hier wil je toch meer van en You should try, …, next! viel onder andere te lezen. BN ers als Helene Hendriks en Welmoed Sijtsma, maar ook Tweede Kamerleden als Mirjam Bikker en Caroline van der Plas reageren verheugd dat de website is geblokkeerd in Nederland. Die laatste noemde haar aanwezigheid op de site een digitale verkrachting.

Verder lezen bij de bron
IB&P

Nieuwsbrief

Deze versturen we 3-4x per jaar.

Recente blogs

De nieuwe Archiefwet: waarom informatiebeveiliging hierbij moet aanhaken
Op 1 januari 2027 treedt de nieuwe Archiefwet in werking. Op het eerste gezicht lijkt dat vooral een onderwerp voor informatiebeheer, DIV, de gemeentearchivaris of juridische zaken. Toch raakt de nieuwe wet ook duidelijk aan informatiebeveiliging.
Waarom BIO2 vooral om eigenaarschap in de lijn vraagt
BIO2 maakt informatiebeveiliging nadrukkelijk onderdeel van goed management: proceseigenaren moeten risico’s kennen, keuzes maken en opvolging organiseren. Daarmee verschuift de focus van losse maatregelen naar aantoonbaar eigenaarschap, samenwerking en risicogestuurde sturing binnen de gemeentelijke praktijk.
Jouw leverancier, jouw risico: Waarom ketenrisico’s geen IT-probleem zijn
Veel gemeenten vertrouwen op leveranciers, maar blijven zelf verantwoordelijk voor de risico’s in de keten. In deze blog lees je waarom ketenrisico’s actief bestuurd moeten worden en hoe je als organisatie grip krijgt op leveranciers, contracten en continuïteit.

Meer recente berichten

Applicatiebeveiliging kraakt onder de snelheid van AI-ontwikkelingen
Verder lezen
Evaluatie datalek gemeente Epe
Verder lezen
Waarom informatiebeveiliging nooit af is
Verder lezen
De Cloud Act en digitale soe­ve­rei­ni­teit ontrafelt
Verder lezen
AI zet decennia cybersecurity op zijn kop
Verder lezen
Privacyklachten stijgen explosief – en de overheid staat in de top 3
Verder lezen
Maatregelen nodig voor automatisering Van Brienenoordbrug
Verder lezen
AP stelt procesbeschrijving voor verscherpt toezicht vast
Verder lezen
Digitale weerbaarheid: waarom een strategische aanpak noodzakelijk is
Verder lezen
Privacyschending bij de verkoop van ‘verloren pakketten’: Bol start onderzoek
Verder lezen