De omgang met geheime informatie bij politie en NCTV
De Kamer debatteert met minister Van Weel, Justitie en Veiligheid, over een rapport over de omgang met vertrouwelijke en staatsgeheime informatie door de politie en de NCTV. De politie en de Nationaal Coördinator Terrorismebestrijding en Veiligheid, NCTV, hadden hun informatiebeveiliging niet op orde.
Dat concludeerde de Auditdienst Rijk, ADR, in november 2024. De aanleiding voor dat onderzoek was het lekken van staatsgeheimen naar Marokko. Een van de verdachten werkte jarenlang als tolk en analist voor de NCTV en was ook actief voor de politie. De andere verdachte werkte eerst voor de NCTV en later voor de politie.
Er werd volgens het rapport geen aandacht geschonken aan risicoanalyses en er waren beperkt maatregelen om ongewenste informatieverspreiding door medewerkers tegen te gaan.
Nationale veiligheid
Staatsgeheime documenten konden jarenlang ongestraft worden gedownload, geprint en gekopieerd, en USB sticks en harde schijven konden worden meegenomen, stelt Six Dijkstra, NSC. Hij spreekt van een van de grootste veiligheidsschandalen uit de recente Nederlandse geschiedenis. Geeft het kabinet toe dat de NCTV jarenlang lichtzinnig is omgesprongen met de nationale veiligheid?
De informatiebeveiliging bij de NCTV was onvoldoende, erkent de minister. Op de werkvloer was sprake van een zekere laksheid bij de omgang met geheime informatie. Hij noemt het treurig dat zo’n groot incident nodig was voor verandering.
Met een dubbele nationaliteit komt dubbele loyaliteit, meent Van Dijk, PVV: in het belang van de nationale veiligheid zouden mensen met een dubbel paspoort niet met staatsgeheime informatie mogen werken.
USB sticks
De twee verdachten smokkelden onder andere USB sticks mee. Een van hen bezat zo’n 300 gegevensdragers met daarop miljarden A4’tjes aan informatie. Nog altijd is van 200 USB sticks onduidelijk waar ze zijn, benadrukt Van der Werf, D66. Zij wil dat die zo snel mogelijk terugkomen. USB-sticks zouden alleen in het NCTV-pand zelf mogen worden gebruikt, vindt Wijen, BBB: buiten werktijd heb je niets aan gevoelige informatie.
Het is zeer onbevredigend dat het toezicht en de registratie van de uitgifte en de inname van USB sticks niet op orde waren, antwoordt Van Weel. Inmiddels is de administratie van USB sticks verbeterd. Hij gaat opnieuw onderzoeken welke informatie over de sticks boven water gehaald kan worden.
Screening
Michon, VVD, onderstreept dat de veiligheidsscreening van medewerkers beter moet. Die moet in haar ogen bovendien periodiek worden herhaald en goed geadministreerd. Is er naar aanleiding van het veiligheidslek een extra screening onder personeel uitgevoerd, wil Boswijk, CDA weten.
Van Weel bevestigt dat een aantal medewerkers opnieuw is gescreend door de Algemene Inlichtingen- en Veiligheidsdienst, AIVD. In afwachting van de resultaten werd de toegang tot gevoelige informatie beperkt voor deze medewerkers.
Verder lezen bij de bron- Toezicht op Europese Dataverordening van start - 5 december 2025
- Den Haag versterkt positie als Europese cybersecurity hoofdstad - 5 december 2025
- ACM vanaf nu bevoegd om toezicht te houden op de Data Act - 4 december 2025
Lees ons boek
Gemeenten. Bewustzijn. Privacy.
Nieuwsbrief
Deze versturen we 3-4x per jaar.
Recente blogs
Meer recente berichten
Toezicht op Europese Dataverordening van start | Verder lezen | |
Den Haag versterkt positie als Europese cybersecurity hoofdstad | Verder lezen | |
ACM vanaf nu bevoegd om toezicht te houden op de Data Act | Verder lezen | |
Rapport: Inzicht in gemeentelijke kosten en aanpak van informatiebeveiliging | Verder lezen | |
AP adviseert ouders om geen fotos van kinderen te delen voor winactie | Verder lezen | |
Gemeenten zien kosten cybersecurity fors oplopen | Verder lezen | |
ISO 27001 als fundament onder AVG-compliance: juridische zekerheid door informatiebeveiliging | Verder lezen | |
Shadow AI ondermijnt IT-beleid en security | Verder lezen | |
Datalek bij gemeente Amsterdam: vertrouwelijke or-gespreksverslagen op straat | Verder lezen | |
Overheid waant zich onterecht cyberveilig | Verder lezen |