Skip to main content

Europese Commissie wil digitale wetgeving afzwakken

Met de digitale omnibus, een pakket aan aanpassingen aan bestaande datawetten, schept de Europese Commissie meer ruimte om data te gebruiken voor de ontwikkeling van AI.

Op woensdag 19 november presenteert de Europese Commissie een herziening van de Europese digitale regelgeving. De ‘digitale omnibus’ is een pakket aan aanpassingen aan bestaande datawetten, veelal versoepelingen.

Digitale omnibus

Is de digitale omnibus bedoeld om de regeldruk te verminderen, overlappende wetten te harmoniëren en bureaucratie terug te dringen, zoals de Europese Commissie beweert? Of is het toch vooral bedoeld om meer ruimte te bieden voor AI-ontwikkelingen in Europa? Tegenstanders vrezen in ieder geval voor een verwatering van digitale grondrechten.

Consolidatie

Het gaat over een maatregelenpakket op vier gebieden: de bescherming van data, regels voor het gebruik van data, de omgang met cybersecurityincidenten en de regulering van AI. De term ‘omnibus’ slaat op het feit dat het gaat om ‘alles’; volgens de Commissie een consolidatie van verschillende datawetten.

De basis vormt de Data Act, die twee jaar geleden inging, sinds september echt van toepassing is en die nu dus alweer op de schop gaat. In de nieuwe Data Act worden drie andere wetten opgenomen: de Open Data Richtlijn, de Verordening inzake het Vrije Verkeer van Niet-Persoonsgegevens en de Data Governance Act. Volgens de Commissie gaat het om een ‘ambitieuze lijst van technische aanpassingen’ die uiteindelijk tot doel heeft om bedrijven, overheidsorganisaties en inwoners wat lucht te geven.

AVG op de schop

De Commissie is ook van plan om aanpassingen te doen aan de General Data Protection Regulation (GDPR, in Nederland beter bekend als de AVG). Volgens de Duitse website Netzpolitik.org wordt de Europese privacywet aanzienlijk afgezwakt, zodat er meer ruimte ontstaat om datagebruik mogelijk te maken. Zo wordt de definitie van gepseudonimiseerde gegevens versmald. Nog vérstrekkender is het gevolg van een andere maatregel: techbedrijven zouden AI-systemen in de toekomst mogen trainen met persoonsgegevens op basis van hun legitieme belang. Gebruikers hoeven daar dan niet eerst toestemming voor te geven. 

Verder lezen bij de bron
IB&P

Nieuwsbrief

Deze versturen we 3-4x per jaar.

Recente blogs

Wat bestuurders moeten weten over cyberrisico’s
Sinds 15 augustus 2026 is het college wettelijk eindverantwoordelijk voor cyberveiligheid en moeten bestuurders een training volgen. Wat moeten zij weten, en hoe breng je als CISO het bestuur in positie? Wij geven zes concrete handvatten.
De AVG vraagt meer dan goede bedoelingen: aantoonbaarheid in de praktijk
Zorgvuldig werken met persoonsgegevens is onder de AVG niet genoeg. Je moet ook kunnen laten zien welke keuzes je hebt gemaakt, welke maatregelen daarbij horen en wie waarvoor verantwoordelijk is.
Informatiebeveiliging is geen ICT-feestje
Informatiebeveiliging wordt zichtbaar via MFA, logging, back-ups en pentests. Maar de risico’s die er echt toe doen ontstaan in inkoop, procesinrichting, gegevensdeling en bestuurlijke prioriteiten. Erna Havinga over hoe je daar het goede gesprek over voert.

Meer recente berichten

Gemeente Son en Breugel werkt nog aan AI-beleid
Verder lezen
Gemeenteraad wil duidelijkheid over beveiliging eigen vertrouwelijke gegevens
Verder lezen
Autoriteit Persoonsgegevens krijgt volgend jaar 3 miljoen euro minder budget
Verder lezen
Wat vraagt ISO 27001 van medewerkers?
Verder lezen
25.000 oude raadsdocumenten Lansingerland blijven offline
Verder lezen
Van Veldhoven onderzoekt extra cyberregels voor omvormers thuisbatterijen en zonnepanelen na weerbaarheidsrapport
Verder lezen
Gemeente haalt webcams uit de lucht na kritiek op privacy
Verder lezen
De praktijk van collectief digitaliseren
Verder lezen
AVG op de werkvloer: zo bescherm je persoonsgegevens binnen je organisatie
Verder lezen
Prinsjesdag – wat de IT sector in ieder geval moet weten
Verder lezen