Monitor Digitalisering Onderwijs: inzichten rondom IBP
Uit de landelijke Monitor Digitalisering Onderwijs blijkt dat scholen en besturen hun digitaliseringsbeleid onvoldoende evalueren en aanpassen op praktijkervaringen. De rapportage, gebaseerd op ruim 5.000 respondenten, biedt inzicht in thema’s zoals digitale geletterdheid, AI, informatiebeveiliging en privacy. Met de publicatie van de landelijke rapportage door Kennisnet, kunnen besturen hun resultaten vergelijken met landelijke benchmarks om gerichter te verbeteren. Wat zijn de specifieke inzichten rondom het thema Informatiebeveiliging en privacy (IBP)?
Scholen en besturen moeten ervoor zorgen dat iedere leerling digitaal veilig kan leren en medewerkers digitaal veilig kunnen werken. Toch blijkt uit de Monitor Digitalisering Onderwijs dat nog niet elke school of elk bestuur de randvoorwaarden daarvoor op orde heeft. Zo is er over het algemeen een lage bekendheid met interne meldprocedures voor beveiligingsincidenten. Er zijn duidelijke verschillen tussen sectoren, vooral tussen primair en voortgezet onderwijs.
Visie, beleid en evaluatie
Tussen scholen en besturen bestaan grote verschillen in de manier waarop informatiemanagement is opgenomen in hun visie en beleid. Zo is informatiemanagement bij 50% van de besturen en 14% van de scholen hierin opgenomen en IBP bij 76% van de besturen en 40% van de scholen.
Als IBP is opgenomen in beleid en visie, ontbreekt vaak een structurele evaluatie en opvolging. Slechts een minderheid van de scholen en besturen evalueert het beleid jaarlijks of vaker.
Bewustwording Normenkader IBP
Slechts een beperkt deel van de besturen en scholen is actief aan de slag met de invoering van het Normenkader IBP. Daarnaast is de naamsbekendheid onder docenten erg laag.
De bewustwording en betrokkenheid van leraren rond deze onderwerpen zijn beperkt. Veel docenten voelen zich onvoldoende toegerust bij IBP-beleid. Ook worden ze hierbij niet of weinig betrokken.
Conclusie MDO op IBP
- Bekendheid Normenkader IBP: bijna alle besturen kennen het Normenkader IBP, maar aanzienlijk minder besturen zijn bezig met de implementatie ervan.
- Samen maken we Nederland veiliger en weerbaarder - 6 maart 2026
- AP waarschuwt voor grote beveiligingsrisicos bij AI-agents zoals OpenClaw - 5 maart 2026
- Odido en het tijdperk waarin data het grootste doelwit is - 5 maart 2026
Nieuwsbrief
Deze versturen we 3-4x per jaar.
Recente blogs
Meer recente berichten
Samen maken we Nederland veiliger en weerbaarder | Verder lezen | |
AP waarschuwt voor grote beveiligingsrisicos bij AI-agents zoals OpenClaw | Verder lezen | |
Odido en het tijdperk waarin data het grootste doelwit is | Verder lezen | |
Deloitte Australië wil dat medewerkers stoppen met uploaden van vertrouwelijke gegevens in ChatGPT | Verder lezen | |
NCSC Jaarbeeld Ransomware 2025 | Verder lezen | |
Na AP ook DJI geraakt door Ivanti-cyberincidenten | Verder lezen | |
NCSC verwacht grootschalig misbruik van kritiek Cisco-lek: ‘patch zo snel mogelijk’ | Verder lezen | |
Kabinet wijzigt wetsvoorstel sociaal domein na kritiek Kamer | Verder lezen | |
Rapport: Nederlandse cloudbedrijven nadrukkelijker op de radar van veiligheidsbeleid | Verder lezen | |
De AP in 2026: focus op massasurveillance, AI en digitale weerbaarheid | Verder lezen |