Skip to main content

Coalitieakkoord: Nieuwe Digitale Dienst moet regie pakken over overheids-ict

Het nieuwe kabinet neemt de digitale overheid fors onder handen met diverse grote plannen. De digitalisering van de overheid krijgt een organisatorische impuls met de oprichting van een Nederlandse Digitale Dienst. Dat blijkt uit het coalitieakkoord dat vrijdag is gepresenteerd. 

De oprichting van de dienst maakt deel uit van een bredere herijking van het digitale overheidsbeleid. Het kabinet constateert dat de mogelijkheden van digitalisering nog onvoldoende worden benut om de overheid efficiënter te maken. De dienstverlening van Estland wordt als het voorbeeld gezien. De nieuwe dienst wordt compact en deskundig opgezet en krijgt doorzettingsmacht. Zij moet de digitalisering rijksbreed ondersteunen, kwaliteitsstandaarden opstellen en toezien op goede ontwerpkeuzes. Daarmee beoogt het kabinet de manier waarop de rijksoverheid haar IT ontwikkelt en aanstuurt te verbeteren.

Digitale autonomie als uitgangspunt

Digitale autonomie wordt voor het kabinet het leidende principe. De overheid kiest voor een Europese digitale infrastructuur en wil strategische afhankelijkheden in cloud, data en cruciale systemen doelgericht afbouwen. Grote IT-projecten worden opgesplitst, zodat meer Nederlandse en Europese mkb-bedrijven kunnen deelnemen aan aanbestedingen.

Ook het inkoopbeleid wordt aangescherpt. Digitale inkoop en aanbestedingen worden gestandaardiseerd en gecentraliseerd, met nadruk op security-by-design, zero-trust, soevereiniteit, open source en ketenveiligheid. De overheid wil haar marktmacht gebruiken om veilige standaarden af te dwingen en stelt rijksbrede minimumeisen vast voor cybersecurity. IT-projecten van meer dan vijf miljoen euro worden voortaan vooraf getoetst aan centrale IT-standaarden om voor financiering in aanmerking te komen.

Minder afhankelijk van externe IT’ers

Intern wil het kabinet de afhankelijkheid van externe IT-leveranciers verminderen door meer IT-talent in dienst te nemen bij het Rijk. Er komt een concurrerend salarispad voor IT-specialisten, om de overheid zo meer aantrekkelijk te maken als werkgever en ambtenaren worden geschoold in technologie en het gebruik van AI. Ook moet verantwoorde inzet van data en AI binnen de overheid mogelijk worden gemaakt.

Digitale techniek versterken

Naast de versterking van de digitale overheid zet het kabinet in op digitale techniek als drijvende kracht achter toekomstige economische groei. Digitale infrastructuur en sleuteltechnologieën moeten het verdienvermogen van morgen bepalen.

Verder lezen bij de bron
IB&P

Nieuwsbrief

Deze versturen we 3-4x per jaar.

Recente blogs

Jouw leverancier, jouw risico: Waarom ketenrisico’s geen IT-probleem zijn
Veel gemeenten vertrouwen op leveranciers, maar blijven zelf verantwoordelijk voor de risico’s in de keten. In deze blog lees je waarom ketenrisico’s actief bestuurd moeten worden en hoe je als organisatie grip krijgt op leveranciers, contracten en continuïteit.
Ransomware bij een leverancier – waarom wachten geen strategie is
Een ransomware-incident bij een leverancier kan de gemeentelijke dienstverlening direct raken, juist omdat overzicht, contractmanagement en voorbereiding vaak onvoldoende zijn ingericht. Door inzicht te hebben in leveranciers, duidelijke afspraken te maken en ook organisatorisch na te denken over handelingsperspectief, voorkom je dat de gemeente bij een incident in een afwachtende slachtofferrol belandt.
Onzichtbare AI in systemen: privacyrisico’s voor gemeenten
In deze blog leggen we uit hoe AI ongemerkt gemeentelijke software binnendringt, waarom dit een privacyrisico vormt en hoe je hier als gemeente grip op houdt.

Meer recente berichten

AI in het bedrijfsleven: innovatie stimuleren zonder het cyberrisico te vergroten
Verder lezen
AP wijst scholen op privacyrisico’s bij gebruik van digitale leermiddelen
Verder lezen
Adviescollege ICT publiceert concrete veiligheidslessen
Verder lezen
Steeds vaker wordt geëxperimenteerd met AI-cameras: is het gebruik daarvan veilig?
Verder lezen
Digitale weerbaarheid is geen certificaat
Verder lezen
Drie grootste steden delen pasfoto’s niet meer met het UWV
Verder lezen
Stad Herentals laat zich vrijwillig hacken voor televisieprogramma: “Zie het als een brandoefening”
Verder lezen
AP onderzoekt of UWV paspoortkopieën mocht opvragen
Verder lezen
AFM benadrukt belang van goede informatiebeveiliging bij accountantsorganisaties
Verder lezen
Vijf focusgebieden stonden in 2025 centraal voor de Autoriteit Persoonsgegevens
Verder lezen