Coalitieakkoord: Nieuwe Digitale Dienst moet regie pakken over overheids-ict
Het nieuwe kabinet neemt de digitale overheid fors onder handen met diverse grote plannen. De digitalisering van de overheid krijgt een organisatorische impuls met de oprichting van een Nederlandse Digitale Dienst. Dat blijkt uit het coalitieakkoord dat vrijdag is gepresenteerd.
De oprichting van de dienst maakt deel uit van een bredere herijking van het digitale overheidsbeleid. Het kabinet constateert dat de mogelijkheden van digitalisering nog onvoldoende worden benut om de overheid efficiënter te maken. De dienstverlening van Estland wordt als het voorbeeld gezien. De nieuwe dienst wordt compact en deskundig opgezet en krijgt doorzettingsmacht. Zij moet de digitalisering rijksbreed ondersteunen, kwaliteitsstandaarden opstellen en toezien op goede ontwerpkeuzes. Daarmee beoogt het kabinet de manier waarop de rijksoverheid haar IT ontwikkelt en aanstuurt te verbeteren.
Digitale autonomie als uitgangspunt
Digitale autonomie wordt voor het kabinet het leidende principe. De overheid kiest voor een Europese digitale infrastructuur en wil strategische afhankelijkheden in cloud, data en cruciale systemen doelgericht afbouwen. Grote IT-projecten worden opgesplitst, zodat meer Nederlandse en Europese mkb-bedrijven kunnen deelnemen aan aanbestedingen.
Ook het inkoopbeleid wordt aangescherpt. Digitale inkoop en aanbestedingen worden gestandaardiseerd en gecentraliseerd, met nadruk op security-by-design, zero-trust, soevereiniteit, open source en ketenveiligheid. De overheid wil haar marktmacht gebruiken om veilige standaarden af te dwingen en stelt rijksbrede minimumeisen vast voor cybersecurity. IT-projecten van meer dan vijf miljoen euro worden voortaan vooraf getoetst aan centrale IT-standaarden om voor financiering in aanmerking te komen.
Minder afhankelijk van externe IT’ers
Intern wil het kabinet de afhankelijkheid van externe IT-leveranciers verminderen door meer IT-talent in dienst te nemen bij het Rijk. Er komt een concurrerend salarispad voor IT-specialisten, om de overheid zo meer aantrekkelijk te maken als werkgever en ambtenaren worden geschoold in technologie en het gebruik van AI. Ook moet verantwoorde inzet van data en AI binnen de overheid mogelijk worden gemaakt.
Digitale techniek versterken
Naast de versterking van de digitale overheid zet het kabinet in op digitale techniek als drijvende kracht achter toekomstige economische groei. Digitale infrastructuur en sleuteltechnologieën moeten het verdienvermogen van morgen bepalen.
Verder lezen bij de bron- EU legt online surveillance door bedrijven onvoldoende aan banden - 24 juni 2026
- Kleine groep gebruikers houdt toegang tot Mythos - 24 juni 2026
- Autoriteit Persoonsgegevens ontvangt veel klachten over camera’s - 23 juni 2026
Nieuwsbrief
Deze versturen we 3-4x per jaar.
Recente blogs
Meer recente berichten
EU legt online surveillance door bedrijven onvoldoende aan banden | Verder lezen | |
Kleine groep gebruikers houdt toegang tot Mythos | Verder lezen | |
Autoriteit Persoonsgegevens ontvangt veel klachten over camera’s | Verder lezen | |
AFM: Financiële organisaties moeten grip krijgen op ICT-risico’s en interne controle | Verder lezen | |
AP controleert vanaf 1 juli registratie scanauto’s in algoritmeregister | Verder lezen | |
Digitale soevereiniteit bestaat niet in zwart-wit | Verder lezen | |
Inlichtingendiensten slaan alarm over privacy: je nieuwe auto luistert actief mee | Verder lezen | |
Amerikaanse overheid moet update voor kritiek Dell-lek binnen 3 dagen uitrollen | Verder lezen | |
Waarschuwing voor personeel dat met AI aan de slag gaat: ‘Kans op datalek groot’ | Verder lezen | |
Intelligentie als wapen | Verder lezen |