Skip to main content

Tien gemeenten beboet voor illegaal verwerken van informatie over islamitische mensen

De Autoriteit Persoonsgegevens (AP) legt tien gemeenten een boete op van in totaal 250.000 euro. De reden is dat zij dossiers met gevoelige informatie over islamitische inwoners hebben verwerkt, zonder dat deze inwoners dat wisten. De gemeenten hebben daarmee de Algemene verordening gegevensbescherming (AVG) overtreden. Zij mochten deze informatie niet hebben. Ook hebben zij hiermee gegevens over de religie en politieke voorkeuren van mensen verwerkt, terwijl dit vrijwel altijd verboden is.

Het gaat om de gemeenten Delft, Ede, Eindhoven, Gooise Meren, Haarlemmermeer, Hilversum, Huizen, Tilburg, Veenendaal en Zoetermeer. Een aantal gemeenten heeft de rapporten bovendien verstrekt aan onder meer de politie, de Nationaal Coördinator Terrorismebestrijding en Veiligheid (NCTV) en het ministerie van Sociale Zaken en Werkgelegenheid.

AP-voorzitter Aleid Wolfsen: ‘Mensen in islamitische gemeenschappen zijn onderzocht zonder dat zij daar weet van hadden. Het betreft rapporten met gevoelige gegevens over hun geloofsovertuiging en andere persoonlijke informatie over hen en hun families. De gemeenten hadden geen enkele grond om die informatie te hebben. De privacy van de getroffen mensen is ernstig geschonden. Dat heeft het vertrouwen in veel gemeenten geschaad.’

Zorgen over radicalisering

De afgelopen decennia waren er in de samenleving zorgen over extremisme en terrorisme, mede door de oorlog in Syrië (vanaf 2011) en aanslagen in Europa (2015 en 2016). Onder meer de Rijksoverheid en de NCTV drongen aan op een stevige lokale aanpak van radicalisering en het voorkomen van uitreizen. Gemeenten kregen hierin een centrale rol. Ook zijn er gemeenten die op eigen initiatief onderzoek lieten uitvoeren.

Diverse gemeenten kozen er toen voor om op advies van de NCTV een extern onderzoeksbureau in te schakelen om informatie over islamitische gemeenschappen te verzamelen. Dit bureau bracht via ‘krachtenveldanalyses’ of ‘quickscans’ de sociale structuren en belangrijke mensen binnen moskeeën in kaart.

Gedetailleerde rapporten

De inhoud van de rapporten en de werkwijze verschillen per gemeente. Alle rapporten bevatten informatie over het geloof van mensen en welke stroming zij binnen de islam aanhangen. Een aantal rapporten bevat meer informatie. Hierbij kan gedacht worden aan foto’s met namen, informatie over familieleden of informatie over spanningen binnen een moskee. Van een aantal personen is een uitgebreid persoonlijk profiel in rapporten beland. Met de rapporten kregen gemeenten onterecht gevoelige gegevens over islamitische inwoners in handen. Deze gegevens werden verzameld uit verschillende bronnen, waaronder gesprekken. De AP heeft niet vastgesteld dat dit gebeurde onder een valse identiteit of onder valse voorwendselen.

Gemeenten erkennen fouten

De AP weegt bij het bepalen van de hoogte van de boetes mee dat de overtredingen zeer ernstig zijn, vooral omdat het om gevoelige gegevens gaat over de geloofsovertuiging van mensen.

Verder lezen bij de bron
IB&P

Nieuwsbrief

Deze versturen we 3-4x per jaar.

Recente blogs

Van compliance-DPIA naar besluitvormende DPIA
Veel DPIA’s worden gebruikt als afvinklijstje: het document is klaar, maar de aanbevelingen worden niet opgevolgd en niemand accepteert formeel de restrisico’s. Hoe maak je van de DPIA een instrument dat bepaalt of een systeem überhaupt in productie gaat? Je leest het in deze blog.
Wat bestuurders moeten weten over cyberrisico’s
Sinds 15 augustus 2026 is het college wettelijk eindverantwoordelijk voor cyberveiligheid en moeten bestuurders een training volgen. Wat moeten zij weten, en hoe breng je als CISO het bestuur in positie? Wij geven zes concrete handvatten.
De AVG vraagt meer dan goede bedoelingen: aantoonbaarheid in de praktijk
Zorgvuldig werken met persoonsgegevens is onder de AVG niet genoeg. Je moet ook kunnen laten zien welke keuzes je hebt gemaakt, welke maatregelen daarbij horen en wie waarvoor verantwoordelijk is.

Meer recente berichten

Veelgestelde vragen CSIRT-dienstverlening gemeenten en gemeenschappelijke regelingen
Verder lezen
Raad van State waarschuwt voor privacyrisico’s bij nieuwe anti-witwasregels
Verder lezen
Onderzoek Alert Online 2026: Nederlanders herkennen phishing, maar handelen niet altijd veilig
Verder lezen
Een algoritmeregister vul je niet met beleid
Verder lezen
Nederlandse CISO is verantwoordelijk, maar zit niet aan het stuur
Verder lezen
AP zet volgende stap in toezicht op AI
Verder lezen
AI hackt website van de Australische overheid
Verder lezen
Functionarissen Gegevensbescherming ervaren minder steun in de organisatie
Verder lezen
Minister Van Weel waarschuwt voor digitale ramp: ‘Kom nú in actie’
Verder lezen
‘Moderne auto’s delen gegevens met Google, Meta en Microsoft’
Verder lezen