Aanname wordt feit: cyberaanvallen veranderen door AI
Het misbruik van kwetsbaarheden in software voert nu de lijst met oorzaken van datalekken aan. Daarmee is het misbruik van inloggegevens naar de tweede plek gedrukt, blijkt uit het 2026 Data Breach Investigations Report van Verizon Business.
De omwenteling werd al voorspeld, maar is nu aangetoond. Ongeveer 31 procent van alle datalekken begint met de exploitatie van een softwarekwetsbaarheid. Die uitkomst is opmerkelijk, want de data voor dit onderzoek werden voornamelijk verzameld voor Anthropic met het Claude-Mythos-model de cyberbeveiligingsindustrie deed sidderen. Volgens de onderzoekers is de trend duidelijk: AI zorgt voor een fundamentele verandering in cybersecurity. Aanvallers kunnen met AI veel gemakkelijker en sneller enorme veel doelwitten scannen op kwetsbaarheden en er misbruik van maken voor de patch is geïnstalleerd.
Zeer snel patchen
In de nieuwe situatie dreigt een strijd om cybersecurity-experts te ontstaan. De verandering in het dreigingsbeeld onderstreept nog duidelijker hoe belangrijk het is om cybersecurity- en risicomanagement in organisaties een topprioriteit te geven. Detectie en analyse zijn niet meer genoeg. De grote winst zit in het zeer snel patchen van bekende risico’s. Organisaties moeten zich daarop voorbereiden zodat de securityteams het patchtempo kunnen opvoeren en kunnen omgaan met een groeiend aantal kwetsbaarheden dat wordt ontdekt. Bij de implementatie van AI in werkprocessen is het belangrijk te letten op security by design.
Verder lezen bij de bron- Overheid scherpt privacy-afspraken met Salesforce aan - 8 september 2026
- Waarom cybersecurity-awarenesstraining medewerkers in de steek laat - 8 september 2026
- De FRIA voor AI-systemen komt eraan: bereid u voor - 7 september 2026
Nieuwsbrief
Deze versturen we 3-4x per jaar.
Recente blogs
Meer recente berichten
Overheid scherpt privacy-afspraken met Salesforce aan | Verder lezen | |
Waarom cybersecurity-awarenesstraining medewerkers in de steek laat | Verder lezen | |
De FRIA voor AI-systemen komt eraan: bereid u voor | Verder lezen | |
BIO2: dit verandert voor de informatiebeveiliging bij de overheid | Verder lezen | |
Britse toezichthouder gaat onderzoeken of smart-tv’s aan privacywet voldoen | Verder lezen | |
CERT-WM wettelijk aangewezen als CSIRT | Verder lezen | |
Boete voor privacyschending wordt openbaar | Verder lezen | |
Ongecontroleerde ai-hacks: geen cyberapocalyps, wel een storm voor ciso’s | Verder lezen | |
AP: grote toename van privacyklachten | Verder lezen | |
Belastingdienst neemt zelf beheer en onderhoud btw-systeem op zich | Verder lezen |