Skip to main content

Ai als snelste pe­ne­tra­tie­tes­ter ter wereld, met opensource als achterpoort

Wat een team ervaren beveiligingsexperts een jaar kost, zou een ai-model intussen in minder dan drie weken kunnen klaren. Die toegenomen snelheid heeft alvast gevolgen voor organisaties en hun beveiligingsaanpak. ‘De tijd van wekelijkse scans is voorbij.’

Dat is de conclusie van nieuw onderzoek van Unit 42, de onderzoekstak van Palo Alto Networks. Aanleiding is onder meer de opkomst van krachtige nieuwe ai-modellen zoals Mythos van Anthropic, die uitzonderlijk sterk presteren op het vinden van beveiligingslekken. Met name in opensourcesoftware, die overigens in vrijwel elke bedrijfsapplicatie verweven zit.

De onderzoekers testten de nieuwste ai-modellen op hun vermogen om kwetsbaarheden op te sporen en te misbruiken. Het resultaat is volgens de onderzoekers verontrustend: de ai leest broncode, identificeert fouten en bouwt werkende aanvallen volledig zelfstandig.

Bijzonder gevaarlijk is hierbij het vermogen om kleinere lekken te combineren tot grotere aanvalspaden. In één test koppelde de ai twee fouten van gemiddelde ernst aan een minder ernstige fout, samen goed voor een kritieke aanval. ‘Het is net dat soort combinaties dat voor menselijke onderzoekers enorm tijdrovend is om te ontdekken’, klinkt het bij de onderzoekers.

Van N-days naar N-hours

In cybersecurity bestaat het begrip N-day: een bekend lek waarvoor een patch bestaat, maar die nog niet overal is doorgevoerd. Traditioneel hadden aanvallers dagen tot weken om dat venster te misbruiken. Ai dringt die marge terug tot uren.

Securityspecialisten spreken vandaag niet meer van N-days maar van N-hours. In de snelste gedocumenteerde gevallen hadden aanvallers amper 72 minuten nodig om van eerste toegang tot het stelen van bedrijfsdata te gaan. Vorig jaar was dat nog bijna vijf uur. Aanvallen verlopen vandaag vier keer sneller dan een jaar geleden.

Drie aanbevelingen

Tegelijk verlaagt ai de drempel voor minder ervaren hackers. Wat vroeger jarenlange expertise vergde, lukt nu met een fractie van die kennis. Unit 42 verwacht dan ook een forse toename van zowel zero-day- als N-day-aanvallen in de komende maanden.

Verder lezen bij de bron
IB&P

Nieuwsbrief

Deze versturen we 3-4x per jaar.

Recente blogs

Informatiebeveiliging is geen ICT-feestje
Informatiebeveiliging wordt zichtbaar via MFA, logging, back-ups en pentests. Maar de risico’s die er echt toe doen ontstaan in inkoop, procesinrichting, gegevensdeling en bestuurlijke prioriteiten. Erna Havinga over hoe je daar het goede gesprek over voert.
De nieuwe Archiefwet: waarom informatiebeveiliging hierbij moet aanhaken
Op 1 januari 2027 treedt de nieuwe Archiefwet in werking. Op het eerste gezicht lijkt dat vooral een onderwerp voor informatiebeheer, DIV, de gemeentearchivaris of juridische zaken. Toch raakt de nieuwe wet ook duidelijk aan informatiebeveiliging.
Waarom BIO2 vooral om eigenaarschap in de lijn vraagt
BIO2 maakt informatiebeveiliging nadrukkelijk onderdeel van goed management: proceseigenaren moeten risico’s kennen, keuzes maken en opvolging organiseren. Daarmee verschuift de focus van losse maatregelen naar aantoonbaar eigenaarschap, samenwerking en risicogestuurde sturing binnen de gemeentelijke praktijk.

Meer recente berichten

Overheid scherpt privacy-afspraken met Salesforce aan
Verder lezen
Waarom cybersecurity-awarenesstraining medewerkers in de steek laat
Verder lezen
De FRIA voor AI-systemen komt eraan: bereid u voor
Verder lezen
BIO2: dit verandert voor de informatiebeveiliging bij de overheid
Verder lezen
Britse toezichthouder gaat onderzoeken of smart-tv’s aan privacywet voldoen
Verder lezen
CERT-WM wettelijk aangewezen als CSIRT
Verder lezen
Boete voor privacyschending wordt openbaar
Verder lezen
On­ge­con­tro­leer­de ai-hacks: geen cy­be­ra­po­ca­lyps, wel een storm voor ciso’s
Verder lezen
AP: grote toename van privacyklachten
Verder lezen
Belastingdienst neemt zelf beheer en onderhoud btw-systeem op zich
Verder lezen