Skip to main content

Ai dwingt ons om risico’s opnieuw te definiëren

Interview | Mandy Andress (ciso Elastic) over fun­da­men­te­le ver­schui­ving in cy­ber­se­cu­ri­ty

Jarenlang draaide cybersecurity om het implementeren van controles, het naleven van regelgeving en het afvinken van compliance-eisen. Maar volgens Mandy Andress, chief information security officer (ciso) van Elastic, is dat tijdperk niet langer toereikend en staan we op een kantelpunt in cybersecurity. Volgens haar maken ai en autonome ai-agents traditionele beveiligingsmodellen steeds minder effectief en moeten organisaties fundamenteel anders naar risico gaan kijken.

Mandy Andress is een van de keynotesprekers op Cybersec Netherlands 2026 (9 en 10 september, Jaarbeurs, Utrecht). Tijdens haar keynote Redefining Risk in the Age of AI: Cybersecurity at a Tipping Point op dag twee zal zij uiteenzetten waarom artificiële intelligentie (ai) organisaties dwingt hun kijk op risico volledig te herzien. ‘Ai is niet langer een opkomende technologie; het is een kracht die vandaag al fundamenteel invloed heeft op het cyberdreigingslandschap. De vraag is niet meer of cybersecurity moet veranderen, maar hoe ingrijpend en hoe snel die verandering moet plaatsvinden.’

Die boodschap komt op een moment waarop organisaties wereldwijd worstelen met de impact van ai. Niet alleen omdat medewerkers steeds vaker ai-tools gebruiken, maar ook omdat cybercriminelen dezelfde technologie inzetten om aanvallen sneller, slimmer en op grotere schaal uit te voeren.

Fundamentele verschuiving

Volgens Andress is de huidige ontwikkeling niet vergelijkbaar met eerdere technologische veranderingen binnen cybersecurity. ‘We bevinden ons op een echt omslagpunt. Dit is geen geleidelijke evolutie. Organisaties moeten stoppen met het benaderen van security als een compliance-oefening en het gaan behandelen als een strategische, risicogedreven discipline.’

Dat sluit aan bij een bredere ontwikkeling in de markt. De afgelopen jaren lag de focus sterk op regelgeving en aantoonbare beheersmaatregelen. Met de komst van onder meer Nis2, Dora en strengere eisen rondom digitale weerbaarheid investeren organisaties volop in governance, rapportages en compliance-trajecten.

Toch groeit binnen de sector het besef dat voldoen aan wet- en regelgeving niet automatisch betekent dat een organisatie voldoende beschermd is. Compliance kijkt immers vaak naar bekende risico’s, terwijl ai juist nieuwe en voortdurend veranderende dreigingen introduceert. Volgens Andress moeten bestuurders, ciso’s en risicomanagers daarom een andere vraag centraal stellen: hoeveel risico is een organisatie werkelijk bereid te accepteren?

Cybercriminelen profiteren als eerste

De snelheid waarmee ai zich ontwikkelt, maakt die discussie urgenter dan ooit. Cybercriminelen experimenteren inmiddels volop met generatieve ai voor phishing, social engineering, malwareontwikkeling en geautomatiseerde verkenning van kwetsbaarheden.

Verder lezen bij de bron
IB&P

Nieuwsbrief

Deze versturen we 3-4x per jaar.

Recente blogs

De AVG vraagt meer dan goede bedoelingen: aantoonbaarheid in de praktijk
Zorgvuldig werken met persoonsgegevens is onder de AVG niet genoeg. Je moet ook kunnen laten zien welke keuzes je hebt gemaakt, welke maatregelen daarbij horen en wie waarvoor verantwoordelijk is.
Informatiebeveiliging is geen ICT-feestje
Informatiebeveiliging wordt zichtbaar via MFA, logging, back-ups en pentests. Maar de risico’s die er echt toe doen ontstaan in inkoop, procesinrichting, gegevensdeling en bestuurlijke prioriteiten. Erna Havinga over hoe je daar het goede gesprek over voert.
De nieuwe Archiefwet: waarom informatiebeveiliging hierbij moet aanhaken
Op 1 januari 2027 treedt de nieuwe Archiefwet in werking. Op het eerste gezicht lijkt dat vooral een onderwerp voor informatiebeheer, DIV, de gemeentearchivaris of juridische zaken. Toch raakt de nieuwe wet ook duidelijk aan informatiebeveiliging.

Meer recente berichten

Datalek bij webshop drogisterijketen DA raakt 236.000 klanten
Verder lezen
De digitale perimeter van OT-omgevingen vervaagt sneller dan organisaties beseffen
Verder lezen
Nieuwe toe­zicht­hou­der voor elek­tro­ni­sche pa­ti­ën­ten­dos­siers
Verder lezen
Kabinet trekt honderden miljoenen extra uit voor veiligheid
Verder lezen
Amerikaanse tak van TikTok schikt voor 400 miljoen in kinderprivacyzaak
Verder lezen
Minder DDoS-aanvallen, maar ze worden wel zwaarder en moeilijker te herkennen
Verder lezen
Hoe kun je een onterechte boete van een scanauto aanvechten?
Verder lezen
EU Data Act dwingt cloudsector tot transparantie en open deuren
Verder lezen
‘DPIA-vrij­stel­lin­gen voor kleine ondernemers gaan veel te ver’
Verder lezen
NCSC informeert organisaties over gelekte Fortinet-wachtwoorden
Verder lezen