Skip to main content

Techbedrijven deelden namen Nederlandse ambtenaren met VS: ‘Ontzettend zorgelijk’

Techbedrijven als Microsoft en Meta hebben namen van ambtenaren en wetenschappers gedeeld met een Amerikaanse senaatscommissie die onderzoek doet naar “techcensuur”. Het kabinet noemt dat “ontzettend zorgelijk”.

Het gaat om ambtenaren die betrokken zijn bij de handhaving van Europese regels om techplatforms te reguleren. De Amerikaanse overheid ziet die regels als censuur. De vrees is dat de ambtenaren onder druk kunnen worden gezet, bijvoorbeeld met inreisverboden of zelfs sancties, schrijft Vrij Nederland.

Eerder gebeurde dat met een oud-Eurocommissaris die betrokken was bij de techwetgeving, maar ook met medewerkers van het Internationaal Strafhof.

“Als er discussies zijn over beleid dan voer je die met ons en nooit over de rug van ambtenaren”, zegt staatssecretaris Aerdts van Digitale Economie en Soevereiniteit. “Dat is wel gebeurd en daar zullen we onze contacten op aanspreken, ook in de Verenigde Staten.”

Ook heeft het kabinet er al contact over gehad met de Amerikaanse ambassadeur, zegt Aerdts. “We hebben aangegeven hoe ontzettend onwenselijk wij dit vinden. Hij heeft dat aangehoord en zal het ook mee terugnemen.”

Verslaafd aan Amerikaanse apps

Staatssecretaris Eric van der Burg (Slagvaardige Overheid) spreekt van “meer dan zorgelijke” ontwikkelingen.

Verder lezen bij de bron
IB&P

Nieuwsbrief

Deze versturen we 3-4x per jaar.

Recente blogs

De AVG vraagt meer dan goede bedoelingen: aantoonbaarheid in de praktijk
Zorgvuldig werken met persoonsgegevens is onder de AVG niet genoeg. Je moet ook kunnen laten zien welke keuzes je hebt gemaakt, welke maatregelen daarbij horen en wie waarvoor verantwoordelijk is.
Informatiebeveiliging is geen ICT-feestje
Informatiebeveiliging wordt zichtbaar via MFA, logging, back-ups en pentests. Maar de risico’s die er echt toe doen ontstaan in inkoop, procesinrichting, gegevensdeling en bestuurlijke prioriteiten. Erna Havinga over hoe je daar het goede gesprek over voert.
De nieuwe Archiefwet: waarom informatiebeveiliging hierbij moet aanhaken
Op 1 januari 2027 treedt de nieuwe Archiefwet in werking. Op het eerste gezicht lijkt dat vooral een onderwerp voor informatiebeheer, DIV, de gemeentearchivaris of juridische zaken. Toch raakt de nieuwe wet ook duidelijk aan informatiebeveiliging.

Meer recente berichten

Gemeente haalt webcams uit de lucht na kritiek op privacy
Verder lezen
De praktijk van collectief digitaliseren
Verder lezen
AVG op de werkvloer: zo bescherm je persoonsgegevens binnen je organisatie
Verder lezen
Prinsjesdag – wat de IT sector in ieder geval moet weten
Verder lezen
Kabinet heeft fikse bezuinigingen voor AP in petto
Verder lezen
Cyberweerbaarheid is jouw verantwoordelijkheid, niet die van de IT-afdeling
Verder lezen
Datalek bij webshop drogisterijketen DA raakt 236.000 klanten
Verder lezen
De digitale perimeter van OT-omgevingen vervaagt sneller dan organisaties beseffen
Verder lezen
Nieuwe toe­zicht­hou­der voor elek­tro­ni­sche pa­ti­ën­ten­dos­siers
Verder lezen
Kabinet trekt honderden miljoenen extra uit voor veiligheid
Verder lezen