Skip to main content

AI-agents beveiligen: de nieuwste miljardenmarkt in cybersecurity

De wereldwijde markt voor cybersecurity, gewaardeerd op 311 miljard dollar, maakt een stevige groei door. Terwijl de gevestigde orde van de top 20 marktpartijen het overgrote deel van de omzet domineert, verschuift het investeringsklimaat ingrijpend. Volgens een recente analyse van Jay McBain, Chief Analyst Channels, Partnerships & Ecosystems bij onderzoeksbureau Omdia, bepalen venture capital en overnamestrategieën momenteel welke nieuwkomers de markt over drie tot vijf jaar gaan leiden.

Uit cijfers van Omdia blijkt dat de top 20 marktleiders – waaronder Palo Alto Networks, Cisco, Fortinet, Microsoft en CrowdStrike – gezamenlijk 68,3 procent van de totale technologieverkoop van 106,4 miljard dollar in handen hebben. Sinds 2020 hebben 2.589 pre-IPO leveranciers ruim 85,4 miljard dollar aan groeigeld opgehaald, verdeeld over meer dan 4.000 investeringsrondes.

Koplopers en marktconcentratie

In het tweede kwartaal van 2026 haalden pre-IPO cybersecuritybedrijven 2,87 miljard dollar op via 140 deals. Dit betekent een daling van 26 procent ten opzichte van hetzelfde kwartaal vorig jaar. Omdia nuanceert deze daling: het investeringsvolume ligt hiermee nog altijd vlak boven het langjarige kwartaalgemiddelde van 2,82 miljard dollar.

De oorzaak van de verschuiving ligt bij de investeerders. Crossover-fondsen en generalistische venture capitalists hebben hun kapitaal de afgelopen maanden grootschalig verplaatst naar AI-infrastructuur en laboratoriumontwikkeling. Partijen als OpenAI en Anthropic alleen al trokken in de eerste helft van 2026 zo’n 217 miljard dollar aan kapitaal naar zich toe.

Binnen de cybersecuritymarkt is sprake van een sterke polarisatie:

  • Topconcentratie: De vijf grootste financieringsrondes waren goed voor 55 procent van het totale opgehaalde kapitaal in het tweede kwartaal, aangevoerd door een Series G-ronde van 600 miljoen dollar voor Cyera.
  • Fragmentatie aan de basis: Vroegefasefinancieringen (seed en pre-seed) maakten bijna 60 procent van het aantal deals uit, terwijl de mediane dealomvang halveerde.
Verder lezen bij de bron
IB&P

Nieuwsbrief

Deze versturen we 3-4x per jaar.

Recente blogs

Van compliance-DPIA naar besluitvormende DPIA
Veel DPIA’s worden gebruikt als afvinklijstje: het document is klaar, maar de aanbevelingen worden niet opgevolgd en niemand accepteert formeel de restrisico’s. Hoe maak je van de DPIA een instrument dat bepaalt of een systeem überhaupt in productie gaat? Je leest het in deze blog.
Wat bestuurders moeten weten over cyberrisico’s
Sinds 15 augustus 2026 is het college wettelijk eindverantwoordelijk voor cyberveiligheid en moeten bestuurders een training volgen. Wat moeten zij weten, en hoe breng je als CISO het bestuur in positie? Wij geven zes concrete handvatten.
De AVG vraagt meer dan goede bedoelingen: aantoonbaarheid in de praktijk
Zorgvuldig werken met persoonsgegevens is onder de AVG niet genoeg. Je moet ook kunnen laten zien welke keuzes je hebt gemaakt, welke maatregelen daarbij horen en wie waarvoor verantwoordelijk is.

Meer recente berichten

NCTV: Cyberdreiging en Big Tech-afhankelijkheid bedreigen Nederland
Verder lezen
AP richt directie voor AI-toezicht op, maar er is nog altijd geen bevoegdheid
Verder lezen
Cyberwet en pv-sector: ‘Zie dit als een kans, niet alleen als compliance-oefening’
Verder lezen
College ziet geen rol in privacy-discussie ID-scan FC Groningen, maar steunt KNVB-plannen wel
Verder lezen
Niet alleen supermarkten: welke Noord-Hollandse bedrijven zijn kwetsbaar?
Verder lezen
Iedereen heeft het over de Meta-bril, maar het grootste privacyprobleem zit ergens anders
Verder lezen
NRC: Defensiebedrijven kwetsbaar voor Russische cyberaanvallen
Verder lezen
Gemeente hoeft niet verder te zoeken naar documenten bij Woo-verzoek
Verder lezen
2027 Global Digital Trust Insights: Nederlandse organisaties verschuiven hun prioriteiten op gebied van cybersecurity
Verder lezen
Datalek bij TUI: reisorganisatie blijft verantwoordelijk voor klantgegevens
Verder lezen