Skip to main content

‘Jonge juristen gebruiken vaker AI, maar ervaren collega’s zijn kritischer’

Jonge juristen gebruiken AI aanzienlijk vaker voor juridisch onderzoek dan hun ervaren collega’s: 73 versus 45 procent. Tegelijkertijd blijken ervaren juristen veel kritischer op de juridische output die AI produceert. Dat blijkt uit onderzoek van Legal Benchmarks onder 115 juridische professionals in Nederland.

Van de juristen met maximaal drie jaar werkervaring gebruikt 73 procent dagelijks AI voor juridisch onderzoek. Onder juristen met acht jaar of meer ervaring is dat 45 procent. In de middengroep, met vier tot zeven jaar ervaring, ligt het dagelijkse gebruik met 72 procent vrijwel even hoog als bij de juniors.

De inzichten zijn het resultaat van de Dutch Legal AI Adoption Survey die onlangs is uitgevoerd door Legal Benchmarks. Aan de survey deden 115 professionals uit negentien juridische organisaties en elf praktijkgebieden mee. Het onderzoek maakt deel uit van DELTA, een bredere benchmark waarmee Legal Benchmarks de prestaties van verschillende AI-modellen in de Nederlandse juridische praktijk wil vergelijken.

Ervaring

Opvallend in de onderzoeksresultaten is het grote verschil dat zichtbaar wordt tussen ervaren en minder ervaren juristen zodra zij moeten beoordelen wanneer AI juridisch de fout in gaat. Een onjuiste toepassing van het recht of een onvoldoende onderbouwde conclusie wordt door 60 procent van de juristen met minimaal acht jaar ervaring als een ernstige fout beschouwd. Onder junior juristen is dat slechts 21,6 procent. Van de middengroep beoordeelt 52 procent zo’n fout als ernstig.

Volgens de onderzoekers suggereert het verschil dat ervaring invloed heeft op wat juristen van juridische AI verlangen. Het vinden van de juiste bronnen is niet voldoende: naarmate juristen meer ervaring hebben, hechten zij meer belang aan de vraag of het recht vervolgens correct wordt toegepast en de conclusie juridisch voldoende wordt onderbouwd.

Bruikbaar

Legal AI is inmiddels stevig ingeburgerd, blijkt verder uit de cijfers: 63,5 procent van alle deelnemers gebruikt het dagelijks voor juridisch onderzoek en 98,3 procent minstens wekelijks. Maar dat juristen AI veel gebruiken, betekent nog niet dat zij de antwoorden zonder meer kunnen overnemen.

Slechts 32,2 procent van de juristen zegt na één prompt doorgaans een antwoord te krijgen dat direct bruikbaar is. Voor 67,8 procent is het eerste antwoord in hooguit de helft van de gevallen bruikbaar.

Verder lezen bij de bron
IB&P

Nieuwsbrief

Deze versturen we 3-4x per jaar.

Recente blogs

Van compliance-DPIA naar besluitvormende DPIA
Veel DPIA’s worden gebruikt als afvinklijstje: het document is klaar, maar de aanbevelingen worden niet opgevolgd en niemand accepteert formeel de restrisico’s. Hoe maak je van de DPIA een instrument dat bepaalt of een systeem überhaupt in productie gaat? Je leest het in deze blog.
Wat bestuurders moeten weten over cyberrisico’s
Sinds 15 augustus 2026 is het college wettelijk eindverantwoordelijk voor cyberveiligheid en moeten bestuurders een training volgen. Wat moeten zij weten, en hoe breng je als CISO het bestuur in positie? Wij geven zes concrete handvatten.
De AVG vraagt meer dan goede bedoelingen: aantoonbaarheid in de praktijk
Zorgvuldig werken met persoonsgegevens is onder de AVG niet genoeg. Je moet ook kunnen laten zien welke keuzes je hebt gemaakt, welke maatregelen daarbij horen en wie waarvoor verantwoordelijk is.

Meer recente berichten

Raad van State waarschuwt voor privacyrisico’s bij nieuwe anti-witwasregels
Verder lezen
Onderzoek Alert Online 2026: Nederlanders herkennen phishing, maar handelen niet altijd veilig
Verder lezen
Een algoritmeregister vul je niet met beleid
Verder lezen
Nederlandse CISO is verantwoordelijk, maar zit niet aan het stuur
Verder lezen
AP zet volgende stap in toezicht op AI
Verder lezen
AI hackt website van de Australische overheid
Verder lezen
Functionarissen Gegevensbescherming ervaren minder steun in de organisatie
Verder lezen
Minister Van Weel waarschuwt voor digitale ramp: ‘Kom nú in actie’
Verder lezen
‘Moderne auto’s delen gegevens met Google, Meta en Microsoft’
Verder lezen
Bezuiniging op AP verzwakt pri­va­cy­toe­zicht
Verder lezen