‘Jonge juristen gebruiken vaker AI, maar ervaren collega’s zijn kritischer’
Jonge juristen gebruiken AI aanzienlijk vaker voor juridisch onderzoek dan hun ervaren collega’s: 73 versus 45 procent. Tegelijkertijd blijken ervaren juristen veel kritischer op de juridische output die AI produceert. Dat blijkt uit onderzoek van Legal Benchmarks onder 115 juridische professionals in Nederland.
Van de juristen met maximaal drie jaar werkervaring gebruikt 73 procent dagelijks AI voor juridisch onderzoek. Onder juristen met acht jaar of meer ervaring is dat 45 procent. In de middengroep, met vier tot zeven jaar ervaring, ligt het dagelijkse gebruik met 72 procent vrijwel even hoog als bij de juniors.
De inzichten zijn het resultaat van de Dutch Legal AI Adoption Survey die onlangs is uitgevoerd door Legal Benchmarks. Aan de survey deden 115 professionals uit negentien juridische organisaties en elf praktijkgebieden mee. Het onderzoek maakt deel uit van DELTA, een bredere benchmark waarmee Legal Benchmarks de prestaties van verschillende AI-modellen in de Nederlandse juridische praktijk wil vergelijken.
Ervaring
Opvallend in de onderzoeksresultaten is het grote verschil dat zichtbaar wordt tussen ervaren en minder ervaren juristen zodra zij moeten beoordelen wanneer AI juridisch de fout in gaat. Een onjuiste toepassing van het recht of een onvoldoende onderbouwde conclusie wordt door 60 procent van de juristen met minimaal acht jaar ervaring als een ernstige fout beschouwd. Onder junior juristen is dat slechts 21,6 procent. Van de middengroep beoordeelt 52 procent zo’n fout als ernstig.
Volgens de onderzoekers suggereert het verschil dat ervaring invloed heeft op wat juristen van juridische AI verlangen. Het vinden van de juiste bronnen is niet voldoende: naarmate juristen meer ervaring hebben, hechten zij meer belang aan de vraag of het recht vervolgens correct wordt toegepast en de conclusie juridisch voldoende wordt onderbouwd.
Bruikbaar
Legal AI is inmiddels stevig ingeburgerd, blijkt verder uit de cijfers: 63,5 procent van alle deelnemers gebruikt het dagelijks voor juridisch onderzoek en 98,3 procent minstens wekelijks. Maar dat juristen AI veel gebruiken, betekent nog niet dat zij de antwoorden zonder meer kunnen overnemen.
Slechts 32,2 procent van de juristen zegt na één prompt doorgaans een antwoord te krijgen dat direct bruikbaar is. Voor 67,8 procent is het eerste antwoord in hooguit de helft van de gevallen bruikbaar.
Verder lezen bij de bronNieuwsbrief
Deze versturen we 3-4x per jaar.
Recente blogs
Meer recente berichten
Advies van de AP aan WordPress-gebruikers die getroffen zijn door datalek | Verder lezen | |
De Cyberbeveiligingswet en NEN7510: waarom ketenverantwoordelijkheid straks niet meer vrijblijvend is | Verder lezen | |
Slimme deurbellen vormen een surveillancestaat | Verder lezen | |
De basis van cybersecurity ligt in email security | Verder lezen | |
Gemeente Son en Breugel werkt nog aan AI-beleid | Verder lezen | |
Gemeenteraad wil duidelijkheid over beveiliging eigen vertrouwelijke gegevens | Verder lezen | |
Autoriteit Persoonsgegevens krijgt volgend jaar 3 miljoen euro minder budget | Verder lezen | |
Wat vraagt ISO 27001 van medewerkers? | Verder lezen | |
25.000 oude raadsdocumenten Lansingerland blijven offline | Verder lezen | |
Van Veldhoven onderzoekt extra cyberregels voor omvormers thuisbatterijen en zonnepanelen na weerbaarheidsrapport | Verder lezen |