Sinds de ongeldigverklaring van Privacy Shield vertrouwen organisaties op modelcontracten en standaardbepalingen voor dataoverdracht tussen de EU en de VS. Volgens de European Data Protection Board (EDPB) zijn aanvullende databeveiligingsmaatregelen echter noodzakelijk.
Privacy Shield was een overeenkomst waarin de Europese Unie en de Verenigde Staten afspraken hadden vastgelegd over de verplaatsing en opslag van gebruikersgegevens tussen de EU en Amerika. Afgelopen juli zette de hoogste Europese rechter een streep door de afspraken. De gegevensbescherming zou alsnog onvoldoende zijn.
Vanuit IB&P houden we je graag op de hoogte van het laatste nieuws op het gebied van informatiebeveiliging en privacy. We plaatsen iedere werkdag gemiddeld twee nieuwsberichten en bundelen deze elke week in een mooi overzicht.
Op 1 januari 2027 treedt de nieuwe Archiefwet in werking. Op het eerste gezicht lijkt dat vooral een onderwerp voor informatiebeheer, DIV, de gemeentearchivaris of juridische zaken. Toch raakt de nieuwe wet ook duidelijk aan informatiebeveiliging.
BIO2 maakt informatiebeveiliging nadrukkelijk onderdeel van goed management: proceseigenaren moeten risico’s kennen, keuzes maken en opvolging organiseren. Daarmee verschuift de focus van losse maatregelen naar aantoonbaar eigenaarschap, samenwerking en risicogestuurde sturing binnen de gemeentelijke praktijk.
Veel gemeenten vertrouwen op leveranciers, maar blijven zelf verantwoordelijk voor de risico’s in de keten. In deze blog lees je waarom ketenrisico’s actief bestuurd moeten worden en hoe je als organisatie grip krijgt op leveranciers, contracten en continuïteit.