Digitale ethiek op top opgeblazen verwachtingen in privacy hypecyclus
Digitale ethiek bevindt zich op het hoogtepunt van de Hype Cycle for Privacy 2021 van Gartner, nu mensen zich steeds meer bewust worden van de waarde van hun persoonlijke informatie en gefrustreerd raken door gebrek aan transparantie en aanhoudend misbruik.
Gartner definieert digitale ethiek als ‘systemen van waarden en morele principes voor het uitvoeren van elektronische interacties tussen mensen, organisaties en dingen’. Met de adoptie van kunstmatige intelligentie vindt voor het eerst de ethische discussie plaats voor – en tijdens – de wijdverbreide implementatie van een technologie.
Regulering privacygerichte gegevensbescherming
Organisaties gaan over op het beveiligen van persoonlijke gegevens en overheden voeren strikte wetgeving in om deze te handhaven. Gartner voorspelt dat tegen het einde van 2023 meer dan 80 procent van de bedrijven wereldwijd te maken zal hebben met ten minste één privacygerichte gegevensbeschermingsregelgeving.
“Zelfs waar nog geen regelgeving bestaat, kiezen klanten er actief voor om samen te werken met organisaties die hun privacy respecteren”, zegt Bart Willemsen, research vice president bij Gartner. “De toepassing van nieuwe technologieën zoals die op deze Hype Cycle zal een pad bieden naar het beschermen van privacy in een vluchtige omgeving.”
Om tegemoet te komen aan deze wetswijzigingen en de vraag van klanten, moeten beslissers op het gebied van beveiliging en risicobeheer zorgvuldig technologieën selecteren die innovatie en compliance in evenwicht brengen. Gartner voorspelt dat tegen 2024 de wereldwijde privacygedreven uitgaven voor gegevensbescherming en compliance-technologie jaarlijks meer dan 15 miljard dollar zullen bedragen.
Proactieve privacy by design
Proactieve en volwassen organisaties stappen over van reactieve compliance naar proactieve privacy by design. Als ze dat doen, beginnen ze te investeren in innovaties aan de linkerkant van de Hype Cycle, zoals homomorfe versleuteling, een reeks algoritmen die berekeningen op versleutelde gegevens mogelijk maken; en differentiële privacy, een systeem voor het gebruiken of delen van een dataset terwijl bepaalde informatie over individuele records daarin wordt achtergehouden of vervormd.
Verder lezen bij de bron- Evaluatie datalek gemeente Epe - 3 juli 2026
- Waarom informatiebeveiliging nooit af is - 3 juli 2026
- De Cloud Act en digitale soevereiniteit ontrafelt - 2 juli 2026
Nieuwsbrief
Deze versturen we 3-4x per jaar.
Recente blogs
Meer recente berichten
Evaluatie datalek gemeente Epe | Verder lezen | |
Waarom informatiebeveiliging nooit af is | Verder lezen | |
De Cloud Act en digitale soevereiniteit ontrafelt | Verder lezen | |
AI zet decennia cybersecurity op zijn kop | Verder lezen | |
Privacyklachten stijgen explosief – en de overheid staat in de top 3 | Verder lezen | |
Maatregelen nodig voor automatisering Van Brienenoordbrug | Verder lezen | |
AP stelt procesbeschrijving voor verscherpt toezicht vast | Verder lezen | |
Digitale weerbaarheid: waarom een strategische aanpak noodzakelijk is | Verder lezen | |
Privacyschending bij de verkoop van ‘verloren pakketten’: Bol start onderzoek | Verder lezen | |
Gelderland doet lang over het opvolgen van aanbevelingen | Verder lezen |