Digitalisering in de wijk moet hoger op de agenda
Om aan alle clienten wijkverpleging te kunnen blijven bieden, kan e health een oplossing zijn. Denk bijvoorbeeld aan het toepassen van meer digitale hulpmiddelen, zoals monitoring van de client op afstand, apparaten die zorgen voor tijdige medicatie, maar ook aan betere gegevensuitwisseling zodat administratieve lasten dalen, stelt V en VN voorzitter Bianca Buurman naar aanleiding van de jaarpublicatie van de Inspectie Gezondheidszorg en Jeugd, IGJ, over de wijkverpleging.
De urgentie van e-health in de wijk en die dan ook betrouwbaar toepassen, moet hoger op de agenda, vervolgt Buurman. Uit de publicatie blijkt dat de IGJ nog wel wat beren op de weg ziet als het gaat om de digitaliseringsslag. Zo constateert de inspectie dat bij alle onderzochte zorgaanbieders de informatiebeveiliging onder de maat is. De IGJ wil dat zorgaanbieders daar in 2023 aan gaan werken.
Daar sluit V en VN zich bij aan, zegt Buurman. Want als we meer digitaal willen gaan werken in de wijk, moet de data-uitwisseling veilig zijn. E-health in de wijk moet gedegen en betrouwbaar zijn. Dat vergt niet alleen een goede beveiliging aan de werkgeverskant, maar ook een cultuuromslag in de wijkteams en bij de clienten. Buurman ziet e-health als een van de middelen om de werkdruk te verminderen, maar niet als de oplossing. De menselijke maat moet altijd voor ogen worden gehouden, dat vinden ook veel zorgprofessionals.
Slimmer en anders organiseren
Mariska de Bont (adviseur Beroepsontwikkeling van V en VN) licht dat vanuit haar werkervaring in de wijk toe: Veel verpleegkundigen en verzorgenden zijn de zorg ingegaan om met mensen te werken: ze zijn bang dat de digitalisering meer afstand schept. Daarnaast is er ook nog steeds een deel van de verpleegkundigen dat geen affiniteit heeft met digitalisering. Maar we zitten nu eenmaal met een personeelstekort. Wat nou als het gaat om de keuze tussen een client zorg bieden zonder digitale hulp of twee clienten en een beetje digitale hulp? Slimmer en anders organiseren betekent dat we meer mensen thuis zorg kunnen bieden. Denk aan beeldbellen.
Verder lezen bij de bron- Slimme deurbellen vormen een surveillancestaat - 2 oktober 2026
- De basis van cybersecurity ligt in email security - 2 oktober 2026
- Gemeente Son en Breugel werkt nog aan AI-beleid - 1 oktober 2026
Nieuwsbrief
Deze versturen we 3-4x per jaar.
Recente blogs
Meer recente berichten
Slimme deurbellen vormen een surveillancestaat | Verder lezen | |
De basis van cybersecurity ligt in email security | Verder lezen | |
Gemeente Son en Breugel werkt nog aan AI-beleid | Verder lezen | |
Gemeenteraad wil duidelijkheid over beveiliging eigen vertrouwelijke gegevens | Verder lezen | |
Autoriteit Persoonsgegevens krijgt volgend jaar 3 miljoen euro minder budget | Verder lezen | |
Wat vraagt ISO 27001 van medewerkers? | Verder lezen | |
25.000 oude raadsdocumenten Lansingerland blijven offline | Verder lezen | |
Van Veldhoven onderzoekt extra cyberregels voor omvormers thuisbatterijen en zonnepanelen na weerbaarheidsrapport | Verder lezen | |
Gemeente haalt webcams uit de lucht na kritiek op privacy | Verder lezen | |
De praktijk van collectief digitaliseren | Verder lezen |