Skip to main content

Amsterdam zet in op dataminimalisatie met shuttercams

Kan een gemeente de buitenruimte met camera s of sensoren monitoren, terwijl ook rekening wordt gehouden met de privacy van voorbijgangers? Amsterdam testte dataminimalisatie in hun monitoring. Het Shuttercam project neemt het principe van dataminimalisatie in acht, wat inhoudt dat het data ophaalt wanneer het strikt noodzakelijk is. Het project is een initiatief van het Responsible Sensing Lab, een samenwerking tussen AMS Intitute en de gemeente Amsterdam. Het doel is om duidelijk naar Amsterdammers te communiceren of camera s actief monitoren. Voor de hoofdjury van de Computable Awards 2023 reden om het project Shuttercam te nomineren in de categorie Overheidsproject.

In het Arena-gebied en het Marineterrein hangen camera s die zijn uitgerust met twee op maat gemaakte afschermkappen (shutters). Hangt een shutter over de camera, dan is deze niet actief. De Shuttercams worden volgens de gemeente alleen aangezet tijdens grote evenementen en niet tijdens daluren. Het idee van de Shuttercams is volgens Amsterdam breed toepasbaar op iedere type locatie waar data niet continu verzamelt hoeft te worden. Amsterdam pas het nu enkel toe bij crowdmonitoring camera s op plekken waar het op sommige momenten heel druk is, zoals bij concerten en wedstrijden bij de Arena en bezoekers van het Marinterrein als het zwemweer is.

Verder lezen bij de bron
IB&P

Nieuwsbrief

Deze versturen we 3-4x per jaar.

Recente blogs

Wat bestuurders moeten weten over cyberrisico’s
Sinds 15 augustus 2026 is het college wettelijk eindverantwoordelijk voor cyberveiligheid en moeten bestuurders een training volgen. Wat moeten zij weten, en hoe breng je als CISO het bestuur in positie? Wij geven zes concrete handvatten.
De AVG vraagt meer dan goede bedoelingen: aantoonbaarheid in de praktijk
Zorgvuldig werken met persoonsgegevens is onder de AVG niet genoeg. Je moet ook kunnen laten zien welke keuzes je hebt gemaakt, welke maatregelen daarbij horen en wie waarvoor verantwoordelijk is.
Informatiebeveiliging is geen ICT-feestje
Informatiebeveiliging wordt zichtbaar via MFA, logging, back-ups en pentests. Maar de risico’s die er echt toe doen ontstaan in inkoop, procesinrichting, gegevensdeling en bestuurlijke prioriteiten. Erna Havinga over hoe je daar het goede gesprek over voert.

Meer recente berichten

Slimme deurbellen vormen een surveillancestaat
Verder lezen
De basis van cybersecurity ligt in email security
Verder lezen
Gemeente Son en Breugel werkt nog aan AI-beleid
Verder lezen
Gemeenteraad wil duidelijkheid over beveiliging eigen vertrouwelijke gegevens
Verder lezen
Autoriteit Persoonsgegevens krijgt volgend jaar 3 miljoen euro minder budget
Verder lezen
Wat vraagt ISO 27001 van medewerkers?
Verder lezen
25.000 oude raadsdocumenten Lansingerland blijven offline
Verder lezen
Van Veldhoven onderzoekt extra cyberregels voor omvormers thuisbatterijen en zonnepanelen na weerbaarheidsrapport
Verder lezen
Gemeente haalt webcams uit de lucht na kritiek op privacy
Verder lezen
De praktijk van collectief digitaliseren
Verder lezen