De Jonge over Wiv uitbreiding: Nederland ideale vindplaats voor internettaps, geen zorg over journalistendata
De Tweede Kamer zal later waarschijnlijk instemmen met aanpassingen op de Wet op de inlichtingen en veiligheidsdiensten, Wiv, uit 2017. Inlichtingendiensten krijgen meer bevoegdheden. Tijdens het zogeheten wetgevingsoverleg heeft expert Bert Hubert opmerkelijke uitspraken van verantwoordelijk minister De Jonge uitgelicht, die in zijn handen wrijft over het belangrijke internetknooppunt dat Nederland is en de opties die dat voor tappen opent.
Hubert deed eerder een vergeefse oproep om de aanpassingen aan de Wiv controversieel te verklaren. Dat gebeurde niet. Zorgen van politieke partijen over onder meer de privacy van burgers en het toezicht op de diensten zouden inmiddels voldoende zijn weggenomen.
We zijn niet geinteresseerd in het Netflix gedrag van uw buurman. We zijn geinteresseerd in de Russen, zei De Jonge vorige week, in een populair citaat. In zijn persoonlijk verslag licht Hubert andere, meer opmerkelijke uitspraken van De Jonge uit.
Ook werd een woordelijk, nog ongecorrigeerd woordelijk verslag van het debat gepubliceerd op de site van de Tweede Kamer, waar we uit citeren.
Onder meer stelt de demissionaire minister De Jonge dat er op dit moment simpelweg te weinig kabelinterceptie plaatsvindt. Het quid pro quo principe tussen inlichtingendiensten, waarbij meer data leveren meer data retour betekent, zou Nederland back in the game brengen bij buitenlandse inlichtingendiensten. In de huidige wet zouden Nederlandse inlichtingendiensten volgens De Jonge aan de ketting liggen.
De uitbreiding van de Wiv is daarom nodig, aldus De Jonge. Het gerichtheidscriterium, dat een reden om te tappen voorschrijft voor wordt getapt, zou wat hem betreft moeten minder strikt moeten worden. Je weet niet precies wat je zoekt, je weet ook niet precies waar je het moet zoeken, omdat het gaat om dreigingen die niet op voorhand bekend zijn, stelde De Jonge vorige week.
Verder lezen bij de bron- Maatregelen nodig voor automatisering Van Brienenoordbrug - 1 juli 2026
- AP stelt procesbeschrijving voor verscherpt toezicht vast - 30 juni 2026
- Digitale weerbaarheid: waarom een strategische aanpak noodzakelijk is - 30 juni 2026
Nieuwsbrief
Deze versturen we 3-4x per jaar.
Recente blogs
Meer recente berichten
Maatregelen nodig voor automatisering Van Brienenoordbrug | Verder lezen | |
AP stelt procesbeschrijving voor verscherpt toezicht vast | Verder lezen | |
Digitale weerbaarheid: waarom een strategische aanpak noodzakelijk is | Verder lezen | |
Privacyschending bij de verkoop van ‘verloren pakketten’: Bol start onderzoek | Verder lezen | |
Gelderland doet lang over het opvolgen van aanbevelingen | Verder lezen | |
Waarom mag je browser zoveel informatie doorgeven zonder jouw expliciete toestemming? | Verder lezen | |
Terugblik cyberincident | Verder lezen | |
Staatssecretaris: artikel verzamelwet gegevensbescherming niet in werking | Verder lezen | |
Ai dwingt ons om risico’s opnieuw te definiëren | Verder lezen | |
EU legt online surveillance door bedrijven onvoldoende aan banden | Verder lezen |