Skip to main content

10 tips om je beter te wapenen tegen cyberaanvallen

Een honderd procent waterdichte beveiliging, dat bestaat helaas niet. Zowel in de analoge wereld, als in de digitale wereld is er altijd wel ergens een miniem risico. Dat wil natuurlijk niet zeggen dat je je beveiliging dan maar gewoon moet opgeven. Wij verzamelden een aantal tips om je online beveiliging te versterken of gewoon om rekening mee te houden.

Je kent het cliche misschien wel, ooit gehoord op een familiefeest of aan een cafetoog: Ach, als ze binnen willen zijn, dan raken ze binnen hoor. Hoewel cliches vaak een kern van waarheid bevatten, zouden we in dit geval graag wat nuance toevoegen aan dat statement.

Het klopt dat een beveiliging nooit honderd procent, helemaal perfect ondoordringbaar is. Maar je zet je voordeur ook niet wagenwijd open, omdat dat er toch niet toe doet. Wij verzamelden een aantal tips en suggesties om toe te passen op je digitale beveiliging.

Publieke wifi netwerken en hotspots

We publiceerden er onlangs al een heel artikel over, maar niets mis met nog eens een extra waarschuwing. Publieke wifi netwerken lijken een snelle, handige oplossing wanneer je even geen toegang hebt tot mobiele data, maar ze zijn niet zonder risico.

Vooral netwerken zonder registratie zijn uitermate kwetsbaar. Hackers kunnen via zo n netwerk makkelijk een aanval uitvoeren, ransomware installeren en data stelen. Verbind alleen met netwerken die je echt vertrouwt en zeker alleen die waar toch een registratie voor nodig is.

Een extra reden om onbeveiligde publieke netwerken te mijden als de pest, is dat hackers makkelijk zelf eentje kunnen opzetten. In deze jachtige wereld ben je dan al snel tevreden dat je uberhaupt ergens een netwerk tegenkomt en even op TeelenetFree hangen kan geen kwaad, toch? Altijd voorzichtig zijn, is de boodschap.

En dat geldt ook voor iemand anders mobiele hotspot. Gebruik alleen die van iemand die je vertrouwt. Die ene onbekende, vriendelijke persoon op de conferentie die je een netwerk aanbiedt, die heeft misschien wel meer kwaad in gedachten dan je op het eerste gezicht zou denken.

Geregelde controles

Is dit herkenbaar? Je bent druk aan het werk, in the zone en in je ooghoek plots die pop up: of je misschien nu een virusscan wil uitvoeren. Geergerd klik je dat hinderlijke kadertje weg, je zal dat de volgende keer wel doen. Enzovoort, enzovoort.

Voor je het weet loop je X aantal veiligheidsscans en een paar updates achter en loopt je toestel plots veel meer risico dan zou moeten. Voer daarom geregeld een scan uit, zeker wanneer je systeem dat voorstelt. Dat duurt nooit lang en je bent toch wat meer gerust.

Verder lezen bij de bron
IB&P

Nieuwsbrief

Deze versturen we 3-4x per jaar.

Recente blogs

De nieuwe Archiefwet: waarom informatiebeveiliging hierbij moet aanhaken
Op 1 januari 2027 treedt de nieuwe Archiefwet in werking. Op het eerste gezicht lijkt dat vooral een onderwerp voor informatiebeheer, DIV, de gemeentearchivaris of juridische zaken. Toch raakt de nieuwe wet ook duidelijk aan informatiebeveiliging.
Waarom BIO2 vooral om eigenaarschap in de lijn vraagt
BIO2 maakt informatiebeveiliging nadrukkelijk onderdeel van goed management: proceseigenaren moeten risico’s kennen, keuzes maken en opvolging organiseren. Daarmee verschuift de focus van losse maatregelen naar aantoonbaar eigenaarschap, samenwerking en risicogestuurde sturing binnen de gemeentelijke praktijk.
Jouw leverancier, jouw risico: Waarom ketenrisico’s geen IT-probleem zijn
Veel gemeenten vertrouwen op leveranciers, maar blijven zelf verantwoordelijk voor de risico’s in de keten. In deze blog lees je waarom ketenrisico’s actief bestuurd moeten worden en hoe je als organisatie grip krijgt op leveranciers, contracten en continuïteit.

Meer recente berichten

Waarom mag je browser zoveel informatie doorgeven zonder jouw expliciete toestemming?
Verder lezen
Terugblik cyberincident
Verder lezen
Staatssecretaris: artikel verzamelwet gegevensbescherming niet in werking
Verder lezen
Ai dwingt ons om risico’s opnieuw te definiëren
Verder lezen
EU legt online surveillance door bedrijven onvoldoende aan banden
Verder lezen
Kleine groep gebruikers houdt toegang tot Mythos
Verder lezen
Autoriteit Persoonsgegevens ontvangt veel klachten over camera’s
Verder lezen
AFM: Financiële organisaties moeten grip krijgen op ICT-risico’s en interne controle
Verder lezen
AP controleert vanaf 1 juli registratie scanauto’s in algoritmeregister
Verder lezen
Digitale soe­ve­rei­ni­teit bestaat niet in zwart-wit
Verder lezen