Skip to main content

Hoe datahandelaren adressen van jou en van bedreigde personen te koop aanbieden

Databedrijven handelen stilzwijgend in persoonsgegevens van miljoenen Nederlanders. Dat is volgens deskundigen in strijd met de wet en bovendien riskant. RTL Nieuws vond in de databases thuisadressen van bedreigde bewindslieden, journalisten en advocaten. Mensen worden willens en wetens in gevaar gebracht.

Wie iets op afbetaling koopt bij bijvoorbeeld Zalando of Klarna, belandt ongemerkt in een database waar klantgegevens van miljoenen Nederlanders staan opgeslagen. 

Zogeheten kredietinformatiebureaus zoals Experian en Focum leggen grote databestanden aan waarin zij de persoonsgegevens van consumenten koppelen aan informatie over hun betaalgedrag. Die informatie verkopen zij aan andere bedrijven die willen weten of iemand de producten of diensten wel kan betalen, maar ook aan incassobureaus en particuliere recherchebedrijven, die op zoek zijn naar iemands adres.

Ook KPN leverde adresgegevens aan Experian, maar kondigde na berichtgeving van RTL Nieuws aan daarmee te gaan stoppen.

Kwalijk

De Consumentenbond heeft stevige kritiek op de manier waarop kredietinformatiebureaus met persoonsgegevens omgaan. Wij begrijpen echt wel dat een bedrijf een kredietcheck uitvoert als je ergens een abonnement afsluit, zegt woordvoerder Gerard Spierenburg. Maar dat jouw gegevens vervolgens worden bewaard en doorverkocht aan andere partijen weet je niet en daar heb je ook geen toestemming voor gegeven. Dat is kwalijk.

Bedreigde personen

Dat datahandelaren nalaten om consumenten zelf op de hoogte te brengen dat hun adresgegevens worden doorverkocht, heeft in potentie gevaarlijke gevolgen, ontdekte RTL Nieuws. Via de databases van grote kredietinformatiebureaus zoals Experian en Focum worden onder meer diensten aangeboden om naar woonadressen te zoeken, bijvoorbeeld om niet betalende klanten te kunnen opsporen. 

Via die zoekfunctie kreeg RTL Nieuws de actuele woonadressen in handen van Nederlanders die worden beveiligd, onder meer vanwege ernstige dreiging uit het criminele milieu. Denk aan misdaadjournalist John van den Heuvel, het zwaar bedreigde VVD Kamerlid Ulysse Ellian en ook bedreigde bewindslieden, die op verzoek niet met naam worden genoemd. Hun woonadres wordt om veiligheidsredenen afgeschermd in openbare registers als het Kadaster, maar in de commerciele databases van Focum en Experian zijn die simpel op te zoeken.

Verder lezen bij de bron
IB&P

Nieuwsbrief

Deze versturen we 3-4x per jaar.

Recente blogs

De nieuwe Archiefwet: waarom informatiebeveiliging hierbij moet aanhaken
Op 1 januari 2027 treedt de nieuwe Archiefwet in werking. Op het eerste gezicht lijkt dat vooral een onderwerp voor informatiebeheer, DIV, de gemeentearchivaris of juridische zaken. Toch raakt de nieuwe wet ook duidelijk aan informatiebeveiliging.
Waarom BIO2 vooral om eigenaarschap in de lijn vraagt
BIO2 maakt informatiebeveiliging nadrukkelijk onderdeel van goed management: proceseigenaren moeten risico’s kennen, keuzes maken en opvolging organiseren. Daarmee verschuift de focus van losse maatregelen naar aantoonbaar eigenaarschap, samenwerking en risicogestuurde sturing binnen de gemeentelijke praktijk.
Jouw leverancier, jouw risico: Waarom ketenrisico’s geen IT-probleem zijn
Veel gemeenten vertrouwen op leveranciers, maar blijven zelf verantwoordelijk voor de risico’s in de keten. In deze blog lees je waarom ketenrisico’s actief bestuurd moeten worden en hoe je als organisatie grip krijgt op leveranciers, contracten en continuïteit.

Meer recente berichten

Applicatiebeveiliging kraakt onder de snelheid van AI-ontwikkelingen
Verder lezen
Evaluatie datalek gemeente Epe
Verder lezen
Waarom informatiebeveiliging nooit af is
Verder lezen
De Cloud Act en digitale soe­ve­rei­ni­teit ontrafelt
Verder lezen
AI zet decennia cybersecurity op zijn kop
Verder lezen
Privacyklachten stijgen explosief – en de overheid staat in de top 3
Verder lezen
Maatregelen nodig voor automatisering Van Brienenoordbrug
Verder lezen
AP stelt procesbeschrijving voor verscherpt toezicht vast
Verder lezen
Digitale weerbaarheid: waarom een strategische aanpak noodzakelijk is
Verder lezen
Privacyschending bij de verkoop van ‘verloren pakketten’: Bol start onderzoek
Verder lezen