Hoe datahandelaren adressen van jou en van bedreigde personen te koop aanbieden
Databedrijven handelen stilzwijgend in persoonsgegevens van miljoenen Nederlanders. Dat is volgens deskundigen in strijd met de wet en bovendien riskant. RTL Nieuws vond in de databases thuisadressen van bedreigde bewindslieden, journalisten en advocaten. Mensen worden willens en wetens in gevaar gebracht.
Wie iets op afbetaling koopt bij bijvoorbeeld Zalando of Klarna, belandt ongemerkt in een database waar klantgegevens van miljoenen Nederlanders staan opgeslagen.
Zogeheten kredietinformatiebureaus zoals Experian en Focum leggen grote databestanden aan waarin zij de persoonsgegevens van consumenten koppelen aan informatie over hun betaalgedrag. Die informatie verkopen zij aan andere bedrijven die willen weten of iemand de producten of diensten wel kan betalen, maar ook aan incassobureaus en particuliere recherchebedrijven, die op zoek zijn naar iemands adres.
Ook KPN leverde adresgegevens aan Experian, maar kondigde na berichtgeving van RTL Nieuws aan daarmee te gaan stoppen.
Kwalijk
De Consumentenbond heeft stevige kritiek op de manier waarop kredietinformatiebureaus met persoonsgegevens omgaan. Wij begrijpen echt wel dat een bedrijf een kredietcheck uitvoert als je ergens een abonnement afsluit, zegt woordvoerder Gerard Spierenburg. Maar dat jouw gegevens vervolgens worden bewaard en doorverkocht aan andere partijen weet je niet en daar heb je ook geen toestemming voor gegeven. Dat is kwalijk.
Bedreigde personen
Dat datahandelaren nalaten om consumenten zelf op de hoogte te brengen dat hun adresgegevens worden doorverkocht, heeft in potentie gevaarlijke gevolgen, ontdekte RTL Nieuws. Via de databases van grote kredietinformatiebureaus zoals Experian en Focum worden onder meer diensten aangeboden om naar woonadressen te zoeken, bijvoorbeeld om niet betalende klanten te kunnen opsporen.
Via die zoekfunctie kreeg RTL Nieuws de actuele woonadressen in handen van Nederlanders die worden beveiligd, onder meer vanwege ernstige dreiging uit het criminele milieu. Denk aan misdaadjournalist John van den Heuvel, het zwaar bedreigde VVD Kamerlid Ulysse Ellian en ook bedreigde bewindslieden, die op verzoek niet met naam worden genoemd. Hun woonadres wordt om veiligheidsredenen afgeschermd in openbare registers als het Kadaster, maar in de commerciele databases van Focum en Experian zijn die simpel op te zoeken.
Verder lezen bij de bron- Applicatiebeveiliging kraakt onder de snelheid van AI-ontwikkelingen - 6 juli 2026
- Evaluatie datalek gemeente Epe - 3 juli 2026
- Waarom informatiebeveiliging nooit af is - 3 juli 2026
Nieuwsbrief
Deze versturen we 3-4x per jaar.
Recente blogs
Meer recente berichten
Applicatiebeveiliging kraakt onder de snelheid van AI-ontwikkelingen | Verder lezen | |
Evaluatie datalek gemeente Epe | Verder lezen | |
Waarom informatiebeveiliging nooit af is | Verder lezen | |
De Cloud Act en digitale soevereiniteit ontrafelt | Verder lezen | |
AI zet decennia cybersecurity op zijn kop | Verder lezen | |
Privacyklachten stijgen explosief – en de overheid staat in de top 3 | Verder lezen | |
Maatregelen nodig voor automatisering Van Brienenoordbrug | Verder lezen | |
AP stelt procesbeschrijving voor verscherpt toezicht vast | Verder lezen | |
Digitale weerbaarheid: waarom een strategische aanpak noodzakelijk is | Verder lezen | |
Privacyschending bij de verkoop van ‘verloren pakketten’: Bol start onderzoek | Verder lezen |