Skip to main content

AP: meer duidelijkheid nodig over benaderen mensen met recht op uitkering of toeslag

Het wetsvoorstel dat overheidsinstanties de mogelijkheid geeft om zelf mensen te benaderen die recht hebben op een uitkering of toeslag, heeft nog wijzigingen nodig. Dat vindt de Autoriteit Persoonsgegevens, AP. Zo moeten mensen van tevoren duidelijke informatie krijgen over welke persoonsgegevens instanties hiervoor gaan uitwisselen.

De AP concludeert dit na toetsing van het voorstel voor de Wet proactieve dienstverlening SZW, die de Wet structuur uitvoeringsorganisatie werk en inkomen, SUWI, wijzigt. 

Binnen het bestaande systeem voor werk, inkomen en sociale zekerheid wisselen het UWV, de SVB en gemeenten nu al bepaalde persoonsgegevens uit. Bedoeling van het wetsvoorstel is dat zij straks ook gegevens kunnen uitwisselen om na te gaan of mensen mogelijk een uitkering of sociale voorziening mislopen. En zo ja, om die mensen dan te benaderen.

Verduidelijking nodig

De AP kan zich in dit streven verplaatsen, het is natuurlijk goed als iemand daadwerkelijk krijgt waar diegene recht op heeft, zegt AP bestuurslid Katja Mur. Maar regel het dan wel meteen goed. Met duidelijke afspraken van tevoren over welke informatie van mensen wordt gebruikt, zodat zij niet verrast worden.

Verder lezen bij de bron
IB&P

Nieuwsbrief

Deze versturen we 3-4x per jaar.

Recente blogs

Wat bestuurders moeten weten over cyberrisico’s
Sinds 15 augustus 2026 is het college wettelijk eindverantwoordelijk voor cyberveiligheid en moeten bestuurders een training volgen. Wat moeten zij weten, en hoe breng je als CISO het bestuur in positie? Wij geven zes concrete handvatten.
De AVG vraagt meer dan goede bedoelingen: aantoonbaarheid in de praktijk
Zorgvuldig werken met persoonsgegevens is onder de AVG niet genoeg. Je moet ook kunnen laten zien welke keuzes je hebt gemaakt, welke maatregelen daarbij horen en wie waarvoor verantwoordelijk is.
Informatiebeveiliging is geen ICT-feestje
Informatiebeveiliging wordt zichtbaar via MFA, logging, back-ups en pentests. Maar de risico’s die er echt toe doen ontstaan in inkoop, procesinrichting, gegevensdeling en bestuurlijke prioriteiten. Erna Havinga over hoe je daar het goede gesprek over voert.

Meer recente berichten

‘Moderne auto’s delen gegevens met Google, Meta en Microsoft’
Verder lezen
Bezuiniging op AP verzwakt pri­va­cy­toe­zicht
Verder lezen
ISO-normen gratis beschikbaar voor overheden
Verder lezen
Overwinning na klacht Consumentenbond: enorme boete voor Google
Verder lezen
Gemeenten leunen steeds zwaarder op SaaS, softwarekosten lopen op
Verder lezen
Helft Nederlandse werknemers gebruikt privé AI-accounts voor werk
Verder lezen
Problemen bij ziekenhuizen met Citrix, patiënten kunnen dossier niet inzien
Verder lezen
AP waarschuwt gebruikers camerabrillen dat filmen van anderen vrijwel altijd verboden is
Verder lezen
Van der Burg: ‘Te weinig capaciteit om IT-contracten overheid inzichtelijk te maken’
Verder lezen
Advies van de AP aan WordPress-gebruikers die getroffen zijn door datalek
Verder lezen