Skip to main content

Rapport: Nederlandse cloudbedrijven nadrukkelijker op de radar van veiligheidsbeleid

Nederlandse cloudbedrijven staan nadrukkelijker op de radar van het veiligheidsbeleid, zo blijkt uit de evaluatie van de Wet ongewenste zeggenschap telecommunicatie (WOZT) en de Wet Vifo. Hoewel cloudproviders nog niet onder de telecomtoets vallen, erkent het rapport dat hun rol in de nationale veiligheid niet langer genegeerd kan worden.  

De WOZT werd in 2020 ingevoerd om te voorkomen dat telecombedrijven in handen komen van partijen die de nationale veiligheid kunnen schaden. Volgens de evaluatie werkt de wet vooral preventief: risicovolle investeerders worden ontmoedigd, waardoor ingrijpen vaak niet nodig is.

In dat kader is onderzocht of ook cloudbedrijven onder deze wet zouden moeten vallen. De onderzoekers constateren dat de Nederlandse cloudmarkt sterk wordt gedomineerd door grote, niet-Europese aanbieders, die samen 75 tot 90 procent van de markt in handen hebben. Het onderbrengen van cloud onder de WOZT zou voor deze partijen waarschijnlijk weinig effect hebben. 

Verder lezen bij de bron

IB&P

Nieuwsbrief

Deze versturen we 3-4x per jaar.

Recente blogs

De nieuwe Archiefwet: waarom informatiebeveiliging hierbij moet aanhaken
Op 1 januari 2027 treedt de nieuwe Archiefwet in werking. Op het eerste gezicht lijkt dat vooral een onderwerp voor informatiebeheer, DIV, de gemeentearchivaris of juridische zaken. Toch raakt de nieuwe wet ook duidelijk aan informatiebeveiliging.
Waarom BIO2 vooral om eigenaarschap in de lijn vraagt
BIO2 maakt informatiebeveiliging nadrukkelijk onderdeel van goed management: proceseigenaren moeten risico’s kennen, keuzes maken en opvolging organiseren. Daarmee verschuift de focus van losse maatregelen naar aantoonbaar eigenaarschap, samenwerking en risicogestuurde sturing binnen de gemeentelijke praktijk.
Jouw leverancier, jouw risico: Waarom ketenrisico’s geen IT-probleem zijn
Veel gemeenten vertrouwen op leveranciers, maar blijven zelf verantwoordelijk voor de risico’s in de keten. In deze blog lees je waarom ketenrisico’s actief bestuurd moeten worden en hoe je als organisatie grip krijgt op leveranciers, contracten en continuïteit.

Meer recente berichten

Autoriteit Persoonsgegevens ontvangt veel klachten over camera’s
Verder lezen
AFM: Financiële organisaties moeten grip krijgen op ICT-risico’s en interne controle
Verder lezen
AP controleert vanaf 1 juli registratie scanauto’s in algoritmeregister
Verder lezen
Digitale soe­ve­rei­ni­teit bestaat niet in zwart-wit
Verder lezen
Inlichtingendiensten slaan alarm over privacy: je nieuwe auto luistert actief mee
Verder lezen
Amerikaanse overheid moet update voor kritiek Dell-lek binnen 3 dagen uitrollen
Verder lezen
Waarschuwing voor personeel dat met AI aan de slag gaat: ‘Kans op datalek groot’
Verder lezen
Intelligentie als wapen
Verder lezen
Veilige softwarekeuzes bij het toepassen van AI in de zorg
Verder lezen
Cyberdreiging, AI en tekort aan softwarekennis zetten organisaties onder druk
Verder lezen