Skip to main content

De AP in 2026: focus op massasurveillance, AI en digitale weerbaarheid

De Autoriteit Persoonsgegevens (AP) stelt drie prioriteiten centraal voor de periode 2026-2028: massasurveillance, artificiële intelligentie (AI) en digitale weerbaarheid. Met deze prioriteiten wil de AP mensen nog beter beschermen in een verder digitaliserende wereld. Het jaarplan 2026 beschrijft welke stappen de AP dit jaar gaat zetten binnen deze prioriteiten.

In 2026 richt de AP zich bij het tegengaan van massasurveillance onder meer op het voorkomen van discriminatie. Dat doet de AP bijvoorbeeld door het brede gebruik van surveillancetechnieken te ontmoedigen en waar nodig te begrenzen. Ook is er extra aandacht voor het veiligheidsdomein en de balans tussen vrijheid en veiligheid daarbinnen.

Verder zet de AP meer capaciteit in op het gebied van AI en algoritmes. Zo verschijnt dit jaar onder meer de visie van de AP op generatieve AI en de AVG-randvoorwaarden. Ook werkt de AP samen met andere toezichthouders aan de uitvoering van de AI-verordening. 

Digitale weerbaarheid is de derde prioriteit. De AP blijft zich onder meer inzetten voor bewustwording op het gebied van (cyber)veiligheid. Denk aan het geven van voorlichting over afhankelijkheden van derde landen op het gebied van digitale diensten. Ook versterkt de AP de samenwerking met andere relevante toezichthouders. 

Strategische prioriteiten

Met het jaarplan 2026 geeft de AP invulling aan de prioriteiten uit de Strategische focus 2026-2028. Hiermee zet de AP een volgende stap in de uitvoering van de toezichtstrategie. Daarnaast besteedt de strategische focus aandacht aan de manier waarop de AP het toezicht de komende jaren aanpakt: met een open houding. Het andere werk van de AP gaat uiteraard gewoon door. 

Verder lezen bij de bron

IB&P

Nieuwsbrief

Deze versturen we 3-4x per jaar.

Recente blogs

Jouw leverancier, jouw risico: Waarom ketenrisico’s geen IT-probleem zijn
Veel gemeenten vertrouwen op leveranciers, maar blijven zelf verantwoordelijk voor de risico’s in de keten. In deze blog lees je waarom ketenrisico’s actief bestuurd moeten worden en hoe je als organisatie grip krijgt op leveranciers, contracten en continuïteit.
Ransomware bij een leverancier – waarom wachten geen strategie is
Een ransomware-incident bij een leverancier kan de gemeentelijke dienstverlening direct raken, juist omdat overzicht, contractmanagement en voorbereiding vaak onvoldoende zijn ingericht. Door inzicht te hebben in leveranciers, duidelijke afspraken te maken en ook organisatorisch na te denken over handelingsperspectief, voorkom je dat de gemeente bij een incident in een afwachtende slachtofferrol belandt.
Onzichtbare AI in systemen: privacyrisico’s voor gemeenten
In deze blog leggen we uit hoe AI ongemerkt gemeentelijke software binnendringt, waarom dit een privacyrisico vormt en hoe je hier als gemeente grip op houdt.

Meer recente berichten

Hoogleraar pleit wegens datalekken voor professionele digitale architecten
Verder lezen
Realiteit van ransomware: kruip in het hoofd van een hacker
Verder lezen
Docenten kijken na met AI: slimme tijdsbesparing of risicovol?
Verder lezen
AI in het bedrijfsleven: innovatie stimuleren zonder het cyberrisico te vergroten
Verder lezen
AP wijst scholen op privacyrisico’s bij gebruik van digitale leermiddelen
Verder lezen
Adviescollege ICT publiceert concrete veiligheidslessen
Verder lezen
Steeds vaker wordt geëxperimenteerd met AI-cameras: is het gebruik daarvan veilig?
Verder lezen
Digitale weerbaarheid is geen certificaat
Verder lezen
Drie grootste steden delen pasfoto’s niet meer met het UWV
Verder lezen
Stad Herentals laat zich vrijwillig hacken voor televisieprogramma: “Zie het als een brandoefening”
Verder lezen