Skip to main content

Druk op AI-implementatie ondermijnt veiligheidsdenken

Concurrentiedruk en interne eisen winnen het vaak van security, waardoor de risico’s van AI bewust worden geaccepteerd of genegeerd. Van de Nederlandse IT-verantwoordelijken zegt 74 procent druk te voelen om AI-initiatieven snel goed te keuren, zelfs met veiligheidszorgen. Bij de zakelijke leiding ligt dat percentage op 66 procent, blijkt uit onderzoek van de AI-divisie van Trend Micro.

Organisaties zijn zich vaak wel bewust van de risico’s van de inzet van AI, maar missen het juiste beleid om ze te beheersen. De druk om snelheid te maken met de implementatie leidt ertoe dat AI in kritieke systemen terechtkomt zonder voldoende controlemechanismen. Volgens het onderzoek vindt bijna de helft (47 procent) van Nederlandse organisaties dat AI sneller evolueert dan ze het kunnen beveiligen. Slechts iets meer dan een kwart vertrouwt op eigen kennis van AI-wetgeving. Ongeveer een kwart van de ondervraagden heeft een officieel AI-beleid. De redenen dat zo’n beleid er nog niet is, zijn onder meer onzekerheden over de regelgeving. Ook een gebrek aan duidelijke verantwoordelijkheden noemen de respondenten als een probleem voor de beleidsvorming.

Agentic AI vergroot risico verder

De opmars van agentic AI vergroot de zorgen over de digitale beveiliging bij organisaties. Zo verwacht 40 procent dat het aanvalsoppervlak toeneemt, denkt 35 procent dat de blootstelling van gevoelige data toeneemt en ziet 32 procent een gevaar in het misbruik van ‘vertrouwde status’ omdat agents automatisch toegangsrechten krijgen.

Aanvallers kunnen hier handig op inspelen omdat zij ook in toenemende mate AI inzetten.

Verder lezen bij de bron
IB&P

Nieuwsbrief

Deze versturen we 3-4x per jaar.

Recente blogs

Informatiebeveiliging is geen ICT-feestje
Informatiebeveiliging wordt zichtbaar via MFA, logging, back-ups en pentests. Maar de risico’s die er echt toe doen ontstaan in inkoop, procesinrichting, gegevensdeling en bestuurlijke prioriteiten. Erna Havinga over hoe je daar het goede gesprek over voert.
De nieuwe Archiefwet: waarom informatiebeveiliging hierbij moet aanhaken
Op 1 januari 2027 treedt de nieuwe Archiefwet in werking. Op het eerste gezicht lijkt dat vooral een onderwerp voor informatiebeheer, DIV, de gemeentearchivaris of juridische zaken. Toch raakt de nieuwe wet ook duidelijk aan informatiebeveiliging.
Waarom BIO2 vooral om eigenaarschap in de lijn vraagt
BIO2 maakt informatiebeveiliging nadrukkelijk onderdeel van goed management: proceseigenaren moeten risico’s kennen, keuzes maken en opvolging organiseren. Daarmee verschuift de focus van losse maatregelen naar aantoonbaar eigenaarschap, samenwerking en risicogestuurde sturing binnen de gemeentelijke praktijk.

Meer recente berichten

Be­las­ting­dienst mag bijzondere gegevens gebruiken voor dis­cri­mi­na­tie­con­tro­le
Verder lezen
Duizenden organisaties nog niet klaar voor nieuwe cyberwet, vakbeurs Cybersec Netherlands in teken van digitale weerbaarheid
Verder lezen
Datalek CJIB na koppelen verkeersovertredingen en strafzaken aan verkeerde personen
Verder lezen
Hoe verbeter je ot-security?
Verder lezen
Overheid scherpt privacy-afspraken met Salesforce aan
Verder lezen
Waarom cybersecurity-awarenesstraining medewerkers in de steek laat
Verder lezen
De FRIA voor AI-systemen komt eraan: bereid u voor
Verder lezen
BIO2: dit verandert voor de informatiebeveiliging bij de overheid
Verder lezen
Britse toezichthouder gaat onderzoeken of smart-tv’s aan privacywet voldoen
Verder lezen
CERT-WM wettelijk aangewezen als CSIRT
Verder lezen