Skip to main content

Cyberverzekering: hangmat of vangnet?

Wat doe je als publieke instantie als cyberterroristen je data hebben gegijzeld? Betaal je losgeld of niet? Peter van Schelven betoogt dat een verzekering voor cyberdreigingen zo gek nog niet is. “Laat mij hier stevig benadrukken: een cyberverzekering is niets meer en niets minder dan een vangnet, en is dus zeker geen hangmat.”

Afgelopen juni werd het ambtelijk apparaat van de gemeente Lochem slachtoffer van een ernstige en kwaadaardige computerinbraak. Het kwalijke beveiligingsincident leidde tot alert optreden, aangestuurd door een gemeentelijk crisisteam dat ondersteund werd door een forensisch bureau, de Informatiebeveiligingsdienst voor gemeenten IBD, het Nationaal Cyber Security Centrum (NCSC) en de Nationale Politie. Omdat de gemeente niet kon uitsluiten dat de hacker zich beheerdersrechten had toegeëigend en daarmee verdere schadelijke stappen kon zetten, zoals het activeren van ransomware, werd enkele dagen na de inbraak besloten de gemeentelijke systemen van het internet af te koppelen. Burgers en bedrijven konden enige tijd niet online met de gemeente communiceren. Een deel van de interne en externe gemeentelijke dienstverlening van de gemeente, die ruim 13 duizend inwoners telt, lag plat.

JurisPrudent

Door de toenemende verkokering van ons rechtsstelsel sluiten wetten tegenwoordig zelden naadloos op elkaar aan. En daarmee zadelt nieuwe regelgeving de samenleving op met nieuwe, lastige onzekerheden. Peter van Schelven neemt in iBestuur magazine juridische dilemma’s onder de loep. Deze keer: het nut van een cyberverzekering voor gemeente én burger.

Brenno de Winter, de bekende beveiligingsdeskundige die door Lochem werd ingeschakeld om een duidingsrapportage naar aanleiding van het incident te schrijven, zegt in zijn lezenswaardige rapport dat de gemeente door het oog van de naald is gekropen. Hij maakt duidelijk dat er sprake is geweest van een doelgerichte maatwerkaanval die door de aanvaller geraffineerd in stappen werd uitgevoerd. De hack kon onder meer plaatsvinden vanwege een te liberale externe toegang tot de thuiswerkserver via het zogeheten RDP-protocol. Met slechts één stap meer had de hacker de gemeentelijke data door middel van ramsomware kunnen versleutelen, wat het drama alleen maar zou hebben vergroot. Het siert Lochem dat zij het rapport van De Winter openbaar heeft gemaakt. Het bevat nuttige lessen voor andere publieke organisaties en voor IT-leveranciers. Klasse Lochem, klasse Brenno!

Verder lezen bij de bron
IB&P

Nieuwsbrief

Deze versturen we 3-4x per jaar.

Recente blogs

Van compliance-DPIA naar besluitvormende DPIA
Veel DPIA’s worden gebruikt als afvinklijstje: het document is klaar, maar de aanbevelingen worden niet opgevolgd en niemand accepteert formeel de restrisico’s. Hoe maak je van de DPIA een instrument dat bepaalt of een systeem überhaupt in productie gaat? Je leest het in deze blog.
Wat bestuurders moeten weten over cyberrisico’s
Sinds 15 augustus 2026 is het college wettelijk eindverantwoordelijk voor cyberveiligheid en moeten bestuurders een training volgen. Wat moeten zij weten, en hoe breng je als CISO het bestuur in positie? Wij geven zes concrete handvatten.
De AVG vraagt meer dan goede bedoelingen: aantoonbaarheid in de praktijk
Zorgvuldig werken met persoonsgegevens is onder de AVG niet genoeg. Je moet ook kunnen laten zien welke keuzes je hebt gemaakt, welke maatregelen daarbij horen en wie waarvoor verantwoordelijk is.

Meer recente berichten

AI hackt website van de Australische overheid
Verder lezen
Functionarissen Gegevensbescherming ervaren minder steun in de organisatie
Verder lezen
Minister Van Weel waarschuwt voor digitale ramp: ‘Kom nú in actie’
Verder lezen
‘Moderne auto’s delen gegevens met Google, Meta en Microsoft’
Verder lezen
Bezuiniging op AP verzwakt pri­va­cy­toe­zicht
Verder lezen
ISO-normen gratis beschikbaar voor overheden
Verder lezen
Overwinning na klacht Consumentenbond: enorme boete voor Google
Verder lezen
Gemeenten leunen steeds zwaarder op SaaS, softwarekosten lopen op
Verder lezen
Helft Nederlandse werknemers gebruikt privé AI-accounts voor werk
Verder lezen
Problemen bij ziekenhuizen met Citrix, patiënten kunnen dossier niet inzien
Verder lezen