Volmacht vragen
In dit artikel van PM Partners gaat Jeroen Terstegge met je in op het principe van de volmacht binnen de AVG. Wat doe je als je volmacht wil vragen voor het gebruik van het BSN ten behoeve van de belastingaangifte? Dat lees je in deze blog.
De relatie tussen de AVG/UAVG en de volmacht (Titel 3 Boek 3 Burgerlijk Wetboek) is voor velen ondoorzichtig. Met enige regelmaat zien we ook dat -soms ten onrechtmatig- toestemming gevraagd wordt waar beter een volmacht had kunnen worden afgegeven of waar ondanks de volmacht alsnog om toestemming van de betrokkene wordt gevraagd. We zetten even een paar belangrijke zaken rondom volmacht en de AVG/UAVG hieronder op een rijtje:
- Wat is een volmacht?
3:60 lid 1 Burgerlijk Wetboek omschrijft een volmacht als “de bevoegdheid die een volmachtgever verleent aan een ander, de gevolmachtigde, om in zijn naam rechtshandelingen te verrichten.” Het tweede lid vult dit aan “het in ontvangstnemen van verklaringen”. Een rechtshandeling is een op een rechtsgevolg gerichte wil die zich door een verklaring heeft geopenbaard (art. 3:33 BW), zoals een koop, een schenking, of het geven van toestemming als bedoeld in art. 6.1(a) AVG. Een volmacht kan “algemeen” zijn of “bijzonder”. Bij een algemene volmacht mag de gevolmachtigde alles tenzij iets specifiek is uitgesloten (art. 3:62 lid 1 BW). Bij een bijzondere volmacht geldt juist dat de gevolmachtigde zich moet beperken tot het doel van de volmacht, waarbij de wet tevens “daden van beheer en van beschikking die dienstig kunnen zijn tot het bereiken van het doel” toestaat. Wat de gevolmachtigde wel of niet mag, is dus afhankelijk van de inhoud van de volmacht.
Laatste berichten van IB&P (alles zien)
- 3 ddos aanvallen die ons land in hun greep hebben deze week - 24 januari 2025
- Boete voor Coolblue voor het ongevraagd gebruiken van cookies - 24 januari 2025
- 7 dingen die je nooit moet vragen of delen met chatbots - 23 januari 2025
Lees ons boek
Gemeenten. Bewustzijn. Privacy.
Het handboek voor informatiebewustzijn bij de lokale overheid.
Nieuwsbrief
Deze versturen we 3-4x per jaar.
Recente blogs
Wat is ethisch hacken en waarom is het belangrijk?
Stel je voor dat je een inbreker bent, maar dan eentje met goede bedoelingen. Je zoekt naar zwakke plekken in een huis om de eigenaar te waarschuwen, zodat hij ze kan repareren. Dat is precies wat ethical hackers doen, maar dan met computers en netwerken. In deze blog neem ik je mee in hun wereld.
Applicatiebeheer en de AVG: wat moet je weten?
Als applicatiebeheerder beheer je alle applicaties waarin persoonsgegevens worden verwerkt binnen de gemeente. Maar hoe zorg je dat deze applicaties voldoen aan de vereisten van de AVG?
Van code naar vertrouwen: bouw het veilig
Software is overal. Maar hoe zit het eigenlijk met de veiligheid van software? Is de software bestand tegen hackers, datalekken en technische verstoringen?
Meer recente berichten
3 ddos aanvallen die ons land in hun greep hebben deze week | Verder lezen | |
Boete voor Coolblue voor het ongevraagd gebruiken van cookies | Verder lezen | |
7 dingen die je nooit moet vragen of delen met chatbots | Verder lezen | |
Cybercriminaliteit in 2025, de belangrijkste beveiligingsuitdagingen | Verder lezen | |
Cyberaanval? Onderwijsbestuurders moeten straks op cursus | Verder lezen | |
AP: mensen weinig bewust van gegevens die auto s allemaal verzamelen | Verder lezen | |
Privacy waakhond AP kraakt wet voor grensoverschrijdende uitwisseling van zorgdata | Verder lezen | |
Belangstelling voor cyberveiligheid groeit bij mkb | Verder lezen | |
CCV beheert cybersecurity evaluatietool Cyra | Verder lezen | |
Waarschuwing: Privacy in gevaar bij AI software Microsoft 365 | Verder lezen |