Skip to main content

Bestuurders moeten verantwoordelijkheid nemen voor cybersecurity

De verantwoordelijkheid voor cybersecurity moet op bestuursniveau komen te liggen. Dat vinden de toezichthouders op de Wet beveiliging netwerk en informatiesystemen, Wbni. Hierin is nog een wereld te winnen, schrijven ze in het Samenhangend Inspectiebeeld cybersecurity vitale processen 2024, dat de minister van Justitie en Veiligheid vorige week heeft aangeboden aan de Tweede Kamer. In dit Inspectiebeeld beschrijven de samenwerkende toezichthouders jaarlijks de stand van zaken met betrekking tot de cybersecurity van vitale processen en aanbieders.

Netwerk en informatiesystemen zijn essentieel voor de continuiteit van de bedrijfsvoering en verdienen daarom de hoogste prioriteit. Volgens de toezichthouders is cybersecurity dan ook niet alleen iets voor de Chief Information Security Officer, CISO, en betrokken ICT medewerkers, maar moeten bestuurders zich hier ook mee bezighouden. Bestuursaansprakelijkheid is ook een belangrijk onderdeel in de nieuwe wetgeving die voortkomt uit de Europese richtlijn NIS2.

Prioriteit geven aan informatieveiligheid

Ook zorginstellingen zijn in hoge mate afhankelijk van ICT en digitale producten, diensten en informatie. Tegelijkertijd nemen de bedreigingen, zoals gijzelsoftware, toe. En ook onverwachte gebeurtenissen, zoals stroomuitval, kunnen van invloed zijn op de continuiteit van de zorg. Daarom moeten ook bestuurders van zorginstellingen de hoogste prioriteit geven aan informatiebeveiliging.

Deze boodschap sluit naadloos aan bij de uitspraak van Sietske Rozie van ECP I Platform voor de InformatieSamenleving tijdens de ICT and Health World Conference in het MECC in Maastricht. Zij stelde dat cybersecurity meer vergt dan een werkgroepje. Informatieveiligheid is volgens haar een belangrijk thema en randvoorwaardelijk voor innovatie in de zorg. Maar het is niet iets wat je er zomaar even bij doet.

Verder lezen bij de bron
IB&P

Nieuwsbrief

Deze versturen we 3-4x per jaar.

Recente blogs

De AVG vraagt meer dan goede bedoelingen: aantoonbaarheid in de praktijk
Zorgvuldig werken met persoonsgegevens is onder de AVG niet genoeg. Je moet ook kunnen laten zien welke keuzes je hebt gemaakt, welke maatregelen daarbij horen en wie waarvoor verantwoordelijk is.
Informatiebeveiliging is geen ICT-feestje
Informatiebeveiliging wordt zichtbaar via MFA, logging, back-ups en pentests. Maar de risico’s die er echt toe doen ontstaan in inkoop, procesinrichting, gegevensdeling en bestuurlijke prioriteiten. Erna Havinga over hoe je daar het goede gesprek over voert.
De nieuwe Archiefwet: waarom informatiebeveiliging hierbij moet aanhaken
Op 1 januari 2027 treedt de nieuwe Archiefwet in werking. Op het eerste gezicht lijkt dat vooral een onderwerp voor informatiebeheer, DIV, de gemeentearchivaris of juridische zaken. Toch raakt de nieuwe wet ook duidelijk aan informatiebeveiliging.

Meer recente berichten

Hoe kun je een onterechte boete van een scanauto aanvechten?
Verder lezen
EU Data Act dwingt cloudsector tot transparantie en open deuren
Verder lezen
‘DPIA-vrij­stel­lin­gen voor kleine ondernemers gaan veel te ver’
Verder lezen
NCSC informeert organisaties over gelekte Fortinet-wachtwoorden
Verder lezen
AP adviseert Twitch-gebruikers: zet instellingen uit voor delen van data met Amazon AI
Verder lezen
Nederland loopt achter op Europa bij AI-cyberdreigingen
Verder lezen
Polarsteps heeft al je foto’s gelekt: dit is wat je kunt doen
Verder lezen
Het NCSC levert voorlopig CSIRT-dienstverlening
Verder lezen
Minister: Politieteam dat informatie over burgers verzamelt past werkwijze aan
Verder lezen
AI-agents beveiligen: de nieuwste miljardenmarkt in cybersecurity
Verder lezen