Skip to main content

Bestuurders moeten verantwoordelijkheid nemen voor cybersecurity

De verantwoordelijkheid voor cybersecurity moet op bestuursniveau komen te liggen. Dat vinden de toezichthouders op de Wet beveiliging netwerk en informatiesystemen, Wbni. Hierin is nog een wereld te winnen, schrijven ze in het Samenhangend Inspectiebeeld cybersecurity vitale processen 2024, dat de minister van Justitie en Veiligheid vorige week heeft aangeboden aan de Tweede Kamer. In dit Inspectiebeeld beschrijven de samenwerkende toezichthouders jaarlijks de stand van zaken met betrekking tot de cybersecurity van vitale processen en aanbieders.

Netwerk en informatiesystemen zijn essentieel voor de continuiteit van de bedrijfsvoering en verdienen daarom de hoogste prioriteit. Volgens de toezichthouders is cybersecurity dan ook niet alleen iets voor de Chief Information Security Officer, CISO, en betrokken ICT medewerkers, maar moeten bestuurders zich hier ook mee bezighouden. Bestuursaansprakelijkheid is ook een belangrijk onderdeel in de nieuwe wetgeving die voortkomt uit de Europese richtlijn NIS2.

Prioriteit geven aan informatieveiligheid

Ook zorginstellingen zijn in hoge mate afhankelijk van ICT en digitale producten, diensten en informatie. Tegelijkertijd nemen de bedreigingen, zoals gijzelsoftware, toe. En ook onverwachte gebeurtenissen, zoals stroomuitval, kunnen van invloed zijn op de continuiteit van de zorg. Daarom moeten ook bestuurders van zorginstellingen de hoogste prioriteit geven aan informatiebeveiliging.

Deze boodschap sluit naadloos aan bij de uitspraak van Sietske Rozie van ECP I Platform voor de InformatieSamenleving tijdens de ICT and Health World Conference in het MECC in Maastricht. Zij stelde dat cybersecurity meer vergt dan een werkgroepje. Informatieveiligheid is volgens haar een belangrijk thema en randvoorwaardelijk voor innovatie in de zorg. Maar het is niet iets wat je er zomaar even bij doet.

Verder lezen bij de bron
IB&P

Lees ons boek

Gemeenten. Bewustzijn. Privacy.

Het handboek voor informatiebewustzijn bij de lokale overheid.

Nieuwsbrief

Deze versturen we 3-4x per jaar.

Recente blogs

Wat is ethisch hacken en waarom is het belangrijk?
Stel je voor dat je een inbreker bent, maar dan eentje met goede bedoelingen. Je zoekt naar zwakke plekken in een huis om de eigenaar te waarschuwen, zodat hij ze kan repareren. Dat is precies wat ethical hackers doen, maar dan met computers en netwerken. In deze blog neem ik je mee in hun wereld.
Applicatiebeheer en de AVG: wat moet je weten?
Als applicatiebeheerder beheer je alle applicaties waarin persoonsgegevens worden verwerkt binnen de gemeente. Maar hoe zorg je dat deze applicaties voldoen aan de vereisten van de AVG?
Van code naar vertrouwen: bouw het veilig
Software is overal. Maar hoe zit het eigenlijk met de veiligheid van software? Is de software bestand tegen hackers, datalekken en technische verstoringen?

Meer recente berichten

3 ddos aanvallen die ons land in hun greep hebben deze week
Verder lezen
Boete voor Coolblue voor het ongevraagd gebruiken van cookies
Verder lezen
7 dingen die je nooit moet vragen of delen met chatbots
Verder lezen
Cybercriminaliteit in 2025, de belangrijkste beveiligingsuitdagingen
Verder lezen
Cyberaanval? Onderwijsbestuurders moeten straks op cursus
Verder lezen
AP: mensen weinig bewust van gegevens die auto s allemaal verzamelen
Verder lezen
Privacy waakhond AP kraakt wet voor grensoverschrijdende uitwisseling van zorgdata
Verder lezen
Belangstelling voor cyberveiligheid groeit bij mkb
Verder lezen
CCV beheert cybersecurity evaluatietool Cyra
Verder lezen
Waarschuwing: Privacy in gevaar bij AI software Microsoft 365
Verder lezen