AVG en Archiefwet
Overheidsorganen kijken wat betreft informatiebeheer naar de Archiefwet, maar moeten zich ook houden aan de AVG. Wat de onderlinge samenhang is tussen deze wetten lees je hier.
Sinds 25 mei 2018 is de Algemene Verordening Gegevensbescherming (AVG) van toepassing. Deze verordening verving de Wet bescherming persoonsgegevens (Wbp). De AVG is rechtstreeks van toepassing in de hele Europese Unie. Hieronder wordt ingegaan op de verhouding tussen de Archiefwet en de AVG.
Verhouding Archiefwet en AVG
De Archiefwet regelt het informatiebeheer van overheidsorganen (waaronder publiekrechtelijke en privaatrechtelijke zbo’s). Archiefbescheiden bevatten vaak persoonsgegevens. De AVG bevat bepalingen over de voorwaarden waaronder je persoonsgegevens mag verwerken. Voorbeelden van verwerking zijn het verzamelen, wijzigen en raadplegen maar ook het vernietigen van persoonsgegevens. Overheidsorganen hebben dus bij het beheer van deze gegevens doorgaans zowel met de AVG als met de Archiefwet te maken. Beide wetten moeten dan ook in onderlinge samenhang bekeken worden.
Als Europese verordening heeft de AVG voorrang op de Archiefwet. Dit betekent dat persoonsgegevens alleen op grond van de Archiefwet mogen worden bewaard, als deze in overeenstemming met de AVG zijn verzameld.
De raakvlakken tussen beide wetten hebben vooral betrekking op deze thema’s:
- Bewaren van overheidsinformatie
- Vernietigen van overheidsinformatie
- Vaststellen van bewaartermijnen
- Aanpak: het beheer van persoonsgegevens
Bewaren van overheidsinformatie
Met name bij het bewaren en vernietigen van persoonsgegevens is er sprake van samenhang tussen de Archiefwet en de AVG. De AVG stelt dat persoonsgegevens slechts bewaard mogen worden voor zolang dat noodzakelijk is. Dit kan echter ook betekenen dat ze voor langere tijd bewaard worden. Het belang van archivering wordt in de AVG en de Uitvoeringswet AVG niet uit het oog verloren.
Verder lezen bij de bron- Applicatiebeveiliging kraakt onder de snelheid van AI-ontwikkelingen - 6 juli 2026
- Evaluatie datalek gemeente Epe - 3 juli 2026
- Waarom informatiebeveiliging nooit af is - 3 juli 2026
Nieuwsbrief
Deze versturen we 3-4x per jaar.
Recente blogs
Meer recente berichten
Applicatiebeveiliging kraakt onder de snelheid van AI-ontwikkelingen | Verder lezen | |
Evaluatie datalek gemeente Epe | Verder lezen | |
Waarom informatiebeveiliging nooit af is | Verder lezen | |
De Cloud Act en digitale soevereiniteit ontrafelt | Verder lezen | |
AI zet decennia cybersecurity op zijn kop | Verder lezen | |
Privacyklachten stijgen explosief – en de overheid staat in de top 3 | Verder lezen | |
Maatregelen nodig voor automatisering Van Brienenoordbrug | Verder lezen | |
AP stelt procesbeschrijving voor verscherpt toezicht vast | Verder lezen | |
Digitale weerbaarheid: waarom een strategische aanpak noodzakelijk is | Verder lezen | |
Privacyschending bij de verkoop van ‘verloren pakketten’: Bol start onderzoek | Verder lezen |