Skip to main content

Algemene Rekenkamer zet hackers in bij onderzoek

Voor het eerst in haar lange geschiedenis heeft de Algemene Rekenkamer begin 2019 hackers ingezet bij een onderzoek. De hackers zijn ingezet bij: Digitale dijkverzwaring: cybersecurity en vitale waterwerken.

Het testen van de cybersecurity van vitale waterwerken bestond uit een mengeling van traditionele methoden (gesprekken voeren en stukken bestuderen) en in de praktijk toetsen met hulp van ethische hackers. Is dat voor herhaling vatbaar?

Onderzoeker Christiaan Luteijn: “Deze voor de Algemene Rekenkamer nieuwe manier van werken is zeker voor herhaling vatbaar. We hebben veel geleerd wat we kunnen gebruiken in volgende onderzoeken naar cybersecurity en informatiebeveiliging. Van het zoeken naar een partij met de juiste kennis en kunde tot de praktische uitvoering van de verschillende testen.”

Ruimte en vertrouwen

“Persoonlijk heb ik ook veel geleerd”, vertelt Luteijn. “De onderzoekers in ons team waren elk verantwoordelijk voor een deelonderwerp. Ik werk pas een jaar bij de Algemene Rekenkamer en kreeg meteen de ruimte en het vertrouwen om zelf invulling te geven aan ‘mijn’ deelonderwerp: detectie van cyberaanvallen. Tegelijk kon ik waar nodig terugvallen op ervaren onderzoekers binnen het team. Ik vond het bovendien heel eervol dat ik, hoewel dit mijn eerste onderzoek was voor de Algemene Rekenkamer, aan tafel zat bij de minister van Infrastructuur en Waterstaat (IenW) voor de presentatie van het onderzoeksrapport en dat ik de briefing voor de vaste Kamercommissie in de Tweede Kamer mocht doen.”

IT-onderzoeker

De Algemene Rekenkamer wil onderzoek doen dat past in deze tijd. Dat vertaalt zich in de onderwerpkeuze (IT, innovatiebeleid en cybersecurity) en in de methoden (data, inzet van ethische hackers etc.). Voor Christiaan Luteijn was dat precies de reden om te solliciteren bij de Algemene Rekenkamer: “Ik heb Informatiekunde gestudeerd aan de UvA en altijd gewerkt op het snijvlak van organisatiekunde en IT, vooral binnen de overheid. Onderzoek doen vond ik altijd al een interessant onderdeel van mijn werk; ik heb dan ook meteen gereageerd toen ik hoorde dat de Algemene Rekenkamer IT-onderzoekers zocht.”

Industriële automatisering

De Nederlandse waterwerken zijn in de vorige eeuw geautomatiseerd met industriële automatisering: computers toegespitst op één specifieke taak. Deze computers zijn op enig moment met elkaar verbonden in netwerken om bijvoorbeeld een sluis op afstand te kunnen bedienen of het waterpeil te checken. Daarmee zijn deze systemen, opgezet in een tijd dat cybersecurity nauwelijks rol speelde, kwetsbaar geworden voor aanvallen van buitenaf.

IB&P

Nieuwsbrief

Deze versturen we 3-4x per jaar.

Recente blogs

De AVG vraagt meer dan goede bedoelingen: aantoonbaarheid in de praktijk
Zorgvuldig werken met persoonsgegevens is onder de AVG niet genoeg. Je moet ook kunnen laten zien welke keuzes je hebt gemaakt, welke maatregelen daarbij horen en wie waarvoor verantwoordelijk is.
Informatiebeveiliging is geen ICT-feestje
Informatiebeveiliging wordt zichtbaar via MFA, logging, back-ups en pentests. Maar de risico’s die er echt toe doen ontstaan in inkoop, procesinrichting, gegevensdeling en bestuurlijke prioriteiten. Erna Havinga over hoe je daar het goede gesprek over voert.
De nieuwe Archiefwet: waarom informatiebeveiliging hierbij moet aanhaken
Op 1 januari 2027 treedt de nieuwe Archiefwet in werking. Op het eerste gezicht lijkt dat vooral een onderwerp voor informatiebeheer, DIV, de gemeentearchivaris of juridische zaken. Toch raakt de nieuwe wet ook duidelijk aan informatiebeveiliging.

Meer recente berichten

25.000 oude raadsdocumenten Lansingerland blijven offline
Verder lezen
Van Veldhoven onderzoekt extra cyberregels voor omvormers thuisbatterijen en zonnepanelen na weerbaarheidsrapport
Verder lezen
Gemeente haalt webcams uit de lucht na kritiek op privacy
Verder lezen
De praktijk van collectief digitaliseren
Verder lezen
AVG op de werkvloer: zo bescherm je persoonsgegevens binnen je organisatie
Verder lezen
Prinsjesdag – wat de IT sector in ieder geval moet weten
Verder lezen
Kabinet heeft fikse bezuinigingen voor AP in petto
Verder lezen
Cyberweerbaarheid is jouw verantwoordelijkheid, niet die van de IT-afdeling
Verder lezen
Datalek bij webshop drogisterijketen DA raakt 236.000 klanten
Verder lezen
De digitale perimeter van OT-omgevingen vervaagt sneller dan organisaties beseffen
Verder lezen