Skip to main content

Nieuwe privacynorm, een voorbode voor AVG-certificering?

Recentelijk publiceerde de Internationale Organisatie voor Standaardisatie een nieuwe norm: ISO/IEC 27701:2019, kortweg ISO 27701. ISO 27701 is een uitbreiding op de reeds bekende standaarden voor informatiebeveiliging ISO 27001 en 27002. De nieuwe standaard is erop gericht organisaties een handvat te bieden waarmee zij gemakkelijker kunnen voldoen aan de Algemene Verordening Gegevensbescherming (AVG).

Behoefte aan duidelijke handvatten

Dat organisaties behoefte hebben aan handvatten merken wij dagelijks bij onze klanten. Praktische richtlijnen en toelichting op de vereisten uit de AVG zijn veelgevraagd. Dit werd ook benoemd door Minister Dekker van Rechtsbescherming, die in een brief aan de Tweede Kamer liet weten dat bijna een jaar na de invoeren van de AVG nog veel onduidelijkheid bestaat omtrent de privacywet.

ISO 27701 stelt verschillende vereisten aan organisaties met betrekking tot het verwerken van persoonsgegevens in de dagelijkse bedrijfsvoering, gebaseerd op de vereisten uit de AVG. Denk aan het op de juiste wijze inbedden van de rechten die betrokkenen hebben op grond van de AVG, of de voorwaarden voor het uitwisselen van persoonsgegevens met derde partijen. Daarnaast wordt in de nieuwe norm toelichting gegeven bij de vereisten, zodat de bedrijfsvoering zo ingericht kan worden dat aan die vereisten wordt voldaan. Daarbij wordt aandacht geschonken aan verplichtingen voor zowel verwerkingsverantwoordelijken als verwerkers.

Aan de ene kant geeft ISO 27701 handvatten om organisaties te helpen hun managementsysteem voor informatiebeveiliging uit te breiden, waarmee zij een zogenaamd Privacy Informatie Management Systeem (PIMS) op kunnen zetten, implementeren en/of onderhouden, zodat privacy effectief gemanaged kan worden. Aan de andere kant geeft de norm een overzicht van de ‘controls’ die organisaties kunnen implementeren om te voldoen aan de vereisten uit de AVG.

Verder lezen bij de bron
IB&P

Nieuwsbrief

Deze versturen we 3-4x per jaar.

Recente blogs

De AVG vraagt meer dan goede bedoelingen: aantoonbaarheid in de praktijk
Zorgvuldig werken met persoonsgegevens is onder de AVG niet genoeg. Je moet ook kunnen laten zien welke keuzes je hebt gemaakt, welke maatregelen daarbij horen en wie waarvoor verantwoordelijk is.
Informatiebeveiliging is geen ICT-feestje
Informatiebeveiliging wordt zichtbaar via MFA, logging, back-ups en pentests. Maar de risico’s die er echt toe doen ontstaan in inkoop, procesinrichting, gegevensdeling en bestuurlijke prioriteiten. Erna Havinga over hoe je daar het goede gesprek over voert.
De nieuwe Archiefwet: waarom informatiebeveiliging hierbij moet aanhaken
Op 1 januari 2027 treedt de nieuwe Archiefwet in werking. Op het eerste gezicht lijkt dat vooral een onderwerp voor informatiebeheer, DIV, de gemeentearchivaris of juridische zaken. Toch raakt de nieuwe wet ook duidelijk aan informatiebeveiliging.

Meer recente berichten

Het NCSC levert voorlopig CSIRT-dienstverlening
Verder lezen
Minister: Politieteam dat informatie over burgers verzamelt past werkwijze aan
Verder lezen
AI-agents beveiligen: de nieuwste miljardenmarkt in cybersecurity
Verder lezen
‘Jonge juristen gebruiken vaker AI, maar ervaren collega’s zijn kritischer’
Verder lezen
Ondernemers Waadhoeke praten tijdens nazomerborrel over cyberveiligheid
Verder lezen
Be­las­ting­dienst mag bijzondere gegevens gebruiken voor dis­cri­mi­na­tie­con­tro­le
Verder lezen
Duizenden organisaties nog niet klaar voor nieuwe cyberwet, vakbeurs Cybersec Netherlands in teken van digitale weerbaarheid
Verder lezen
Datalek CJIB na koppelen verkeersovertredingen en strafzaken aan verkeerde personen
Verder lezen
Hoe verbeter je ot-security?
Verder lezen
Overheid scherpt privacy-afspraken met Salesforce aan
Verder lezen