De VNG ondersteunt gemeenten bij veilig gebruik en opslag van gegevens over inwoners en ondernemers. Ook helpt ze bij het voorkomen en oplossen van cyberincidenten. Dit proces is continue in beweging. De gemeentelijke Agenda Digitale Veiligheid 2020-2024 biedt gemeenten een handelingsperspectief dat aansluit bij de bestuurlijke praktijk.
Inzet hierop is van belang om de digitale weerbaarheid van gemeenten te versterken en het vertrouwen van inwoners en ondernemers in hun digitale veiligheid te vergroten en vast te houden. Ook bij incidenten en een (dreigende) crisis. Om die reden heeft de VNG in samenwerking met het COT Instituut voor Veiligheids- en Crisismanagement een cyberoefenpakket ontwikkeld dat toepasbaar is voor alle gemeenten in Nederland. De oefening is gericht op het strategisch crisismanagement van de gemeente. De burgemeester kan met het eigen crisisteam oefenen en samen met politie en Openbaar Ministerie en/of de veiligheidsregio.
Vanuit IB&P houden we je graag op de hoogte van het laatste nieuws op het gebied van informatiebeveiliging en privacy. We plaatsen iedere werkdag gemiddeld twee nieuwsberichten en bundelen deze elke week in een mooi overzicht.
: In de digitale wereld waarin we leven, verzamelen we een enorme hoeveelheid gegevens. Maar in deze tijd van dataverzameling is er gelukkig ook een AVG-principe dat steeds meer aandacht krijgt: gegevensminimalisatie.
Gemeenten besteden het beheer van software steeds vaker uit en maken hierbij gebruik van SaaS. Bij de selectie van een SaaS-leverancier is het belangrijk dat de leverancier weet wat er van hen verwacht wordt als het gaat om informatiebeveiliging. Want hoe zorg je ervoor dat ook die oplossingen aan de eisen van de gemeente voldoen?
Elke organisatie die persoonsgegevens verwerkt, is verplicht om een melding te maken bij de AP wanneer er zich een datalek heeft voorgedaan, zo ook gemeenten. Maar wanneer en voor welke datalekken moet je de AP informeren? En wanneer moet je het datalek melden aan de betrokkenen? Je leest het in deze blog.