Waarde certificering infobeveiliging vaak overschat
Regelmatig komen kwetsbaarheden aan het licht in omgevingen van leveranciers die al jaren ISO 27001-gecertificeerd zijn. Vaak tot verbazing van opdrachtgevers, lees de (potentiële) klanten van deze leveranciers. In hun beleving ging het om ‘gerenommeerde’ leveranciers die specifiek waren geselecteerd omdat ze dergelijke certificering voeren. En dan mag je toch verwachten dat de beveiliging op orde is? Nee, natuurlijk niet.
De ISO 27001 beschrijft een proces om te komen tot een set passende technische en organisatorische beveiligingsmaatregelen. Dit informatiebeveiligingsproces is hetgeen dat wordt gecertificeerd en dus niet de beveiligingsmaatregelen die voortvloeien uit dit proces. Een auditor neemt weliswaar enkele steekproeven, maar kijkt niet naar alle beveiligingsmaatregelen en bepaalt ook niet of de aanwezige maatregelen het totale informatiebeveiligingsrisico voldoende afdekken. Dit betekent dat een ISO 27001-certificering aangeeft dat een leverancier in staat wordt geacht op een passende wijze met beveiligingsrisico’s binnen de bedrijfsvoering om te gaan. Dat is zeker waardevol, maar ook niks meer en niks minder, ook al willen leveranciers je soms anders doen geloven.
Net zoals een rijbewijs niet de garantie geeft dat je nooit een ongeluk veroorzaakt of erbij betrokken raakt, is een ISO 27001-certificering op zichzelf ook geen garantie dat de informatiebeveiliging van leveranciers honderd procent op orde is én blijft. Nu is honderd procent sowieso een utopie, maar besef dat het bestaan van een proces niet per definitie het juiste resultaat tot gevolg heeft.
Verder lezen bij de bron- EU legt online surveillance door bedrijven onvoldoende aan banden - 24 juni 2026
- Kleine groep gebruikers houdt toegang tot Mythos - 24 juni 2026
- Autoriteit Persoonsgegevens ontvangt veel klachten over camera’s - 23 juni 2026
Nieuwsbrief
Deze versturen we 3-4x per jaar.
Recente blogs
Meer recente berichten
EU legt online surveillance door bedrijven onvoldoende aan banden | Verder lezen | |
Kleine groep gebruikers houdt toegang tot Mythos | Verder lezen | |
Autoriteit Persoonsgegevens ontvangt veel klachten over camera’s | Verder lezen | |
AFM: Financiële organisaties moeten grip krijgen op ICT-risico’s en interne controle | Verder lezen | |
AP controleert vanaf 1 juli registratie scanauto’s in algoritmeregister | Verder lezen | |
Digitale soevereiniteit bestaat niet in zwart-wit | Verder lezen | |
Inlichtingendiensten slaan alarm over privacy: je nieuwe auto luistert actief mee | Verder lezen | |
Amerikaanse overheid moet update voor kritiek Dell-lek binnen 3 dagen uitrollen | Verder lezen | |
Waarschuwing voor personeel dat met AI aan de slag gaat: ‘Kans op datalek groot’ | Verder lezen | |
Intelligentie als wapen | Verder lezen |