Skip to main content

Informatiebeveiliging en privacy continue prioriteit voor CBS

Het CBS heeft informatiebeveiliging en privacy permanent zeer hoog op zijn agenda staan. Dit blijkt onder andere uit het feit dat het bureau zijn beleid op deze punten regelmatig extern laat toetsen. Onlangs is dit weer gebeurd en is het statistiekbureau opnieuw gecertificeerd op het gebied van informatiebeveiliging en privacy. Het bevestigt dat de gegevens van bedrijven en personen bij het CBS veilig en goed beschermd zijn.

Strenge eisen

Het CBS hanteert zeer strenge eisen op het gebied van informatiebeveiliging en privacy, zegt Douwe Kuurstra, hoofd van de CBS Auditdienst. ‘En we vinden het daarom belangrijk om ons beleid regelmatig extern te laten toetsen. We zoeken namelijk continu naar hoe het nóg beter kan. Dat is essentieel voor een statistiekbureau. De audit bestaat uit een diepgaand onderzoek, waarbij onze medewerkers geïnterviewd worden en auditors ook achter de schermen meekijken in de computerprogramma’s. We hebben het onderzoek goed doorlopen en we zijn het komende jaar dus weer officieel gecertificeerd.’

Toegang tot data

Tijdens de audit is onder meer beoordeeld of het CBS alleen die data verzamelt die het nodig heeft voor zijn wettelijke taak. Ook onderzochten de auditors of alleen dié mensen die werken met bepaalde data daar toegang toe hebben. Kuurstra legt uit: ‘Alleen de makers van de betreffende statistiek kunnen bij de dan al onherkenbaar gemaakte data. Alle andere medewerkers van het CBS niet.’ Natuurlijk wordt ook onderzocht of de data voldoende beschermd zijn voor mensen van buitenaf. Dat blijkt het geval.

Verder lezen bij de bron
IB&P

Nieuwsbrief

Deze versturen we 3-4x per jaar.

Recente blogs

De nieuwe Archiefwet: waarom informatiebeveiliging hierbij moet aanhaken
Op 1 januari 2027 treedt de nieuwe Archiefwet in werking. Op het eerste gezicht lijkt dat vooral een onderwerp voor informatiebeheer, DIV, de gemeentearchivaris of juridische zaken. Toch raakt de nieuwe wet ook duidelijk aan informatiebeveiliging.
Waarom BIO2 vooral om eigenaarschap in de lijn vraagt
BIO2 maakt informatiebeveiliging nadrukkelijk onderdeel van goed management: proceseigenaren moeten risico’s kennen, keuzes maken en opvolging organiseren. Daarmee verschuift de focus van losse maatregelen naar aantoonbaar eigenaarschap, samenwerking en risicogestuurde sturing binnen de gemeentelijke praktijk.
Jouw leverancier, jouw risico: Waarom ketenrisico’s geen IT-probleem zijn
Veel gemeenten vertrouwen op leveranciers, maar blijven zelf verantwoordelijk voor de risico’s in de keten. In deze blog lees je waarom ketenrisico’s actief bestuurd moeten worden en hoe je als organisatie grip krijgt op leveranciers, contracten en continuïteit.

Meer recente berichten

EU legt online surveillance door bedrijven onvoldoende aan banden
Verder lezen
Kleine groep gebruikers houdt toegang tot Mythos
Verder lezen
Autoriteit Persoonsgegevens ontvangt veel klachten over camera’s
Verder lezen
AFM: Financiële organisaties moeten grip krijgen op ICT-risico’s en interne controle
Verder lezen
AP controleert vanaf 1 juli registratie scanauto’s in algoritmeregister
Verder lezen
Digitale soe­ve­rei­ni­teit bestaat niet in zwart-wit
Verder lezen
Inlichtingendiensten slaan alarm over privacy: je nieuwe auto luistert actief mee
Verder lezen
Amerikaanse overheid moet update voor kritiek Dell-lek binnen 3 dagen uitrollen
Verder lezen
Waarschuwing voor personeel dat met AI aan de slag gaat: ‘Kans op datalek groot’
Verder lezen
Intelligentie als wapen
Verder lezen