Skip to main content

Opinie EDPS over Digital Services Act en de Digital Markets Act

De European Data Protection Supervisor (EDPS) heeft twee opinies gepubliceerd over de conceptvoorstellen voor de Digital Services Act en de Digital Markets Act. De EDPS verwelkomt beide voorstellen, maar ziet ook verbeterpunten en kansen voor een betere samenwerking tussen de verschillende belanghebbende autoriteiten.

Conceptvoorstellen

De EDPS is een onafhankelijke toezichthoudende autoriteit die ervoor zorgt dat de Europese instellingen en organen het recht op privacy en gegevensbescherming in acht nemen wanneer zij persoonsgegevens verwerken en nieuwe beleidslijnen ontwikkelen. Beide conceptvoorstellen vinden hun oorsprong in het werkprogramma 2020 van de Europese Commissie. De conceptvoorstellen overlappen de volgende rechtsgebieden: databescherming, consumentenbescherming en mededingingsrecht. De wetgevingsvoorstellen dragen bij aan een betere werking van de interne markt voor consumenten, bedrijven en de maatschappij. Kleinere bedrijven krijgen zo de kans om te kunnen groeien op de digitale markt. Dit is van belang voor de decentrale overheden, omdat startups zo beter kunnen concurreren met grotere platforms. Hiermee wordt de lokale economie bevorderd. De EDPS concludeert wel dat voor een succesvolle implementatie alle belanghebbende autoriteiten samen moeten werken.

Digital Services Act

De EDPS geeft in zijn opinie over de Digital Services Act aan dat ze de Commissie steunen bij het bevorderen van een transparante, veilige online omgeving. Het doel van de Digital Services Act is om een veilige digitale ruimte te creëren waarin de grondrechten van alle gebruikers van digitale diensten worden beschermd. De EDPS geeft echter ook enkele verbeterpunten. Ten eerste raden ze aan om extra maatregelen te treffen omtrent content moderationContent moderation houdt in dat digitale platformen regels hebben over wat er geplaatst mag worden op hun platform. Striktere regels zullen bijdragen aan het verminderen van berichten met een illegale inhoud. Ten tweede zijn er aanvullende regels inzake online targeted advertisement nodig die verder strekken dan enkel transparantie. Online targeted advertisement is een manier van adverteren waarbij advertenties specifiek zijn gericht op de individuele consument door het gebruik van persoonlijke data. De EDPS raadt aan om een geleidelijke afschaffing te overwegen, die leidt tot een verbod op targeted advertisement op basis van doordringende tracking methodes.

Verder lezen bij de bron
IB&P

Nieuwsbrief

Deze versturen we 3-4x per jaar.

Recente blogs

Jouw leverancier, jouw risico: Waarom ketenrisico’s geen IT-probleem zijn
Veel gemeenten vertrouwen op leveranciers, maar blijven zelf verantwoordelijk voor de risico’s in de keten. In deze blog lees je waarom ketenrisico’s actief bestuurd moeten worden en hoe je als organisatie grip krijgt op leveranciers, contracten en continuïteit.
Ransomware bij een leverancier – waarom wachten geen strategie is
Een ransomware-incident bij een leverancier kan de gemeentelijke dienstverlening direct raken, juist omdat overzicht, contractmanagement en voorbereiding vaak onvoldoende zijn ingericht. Door inzicht te hebben in leveranciers, duidelijke afspraken te maken en ook organisatorisch na te denken over handelingsperspectief, voorkom je dat de gemeente bij een incident in een afwachtende slachtofferrol belandt.
Onzichtbare AI in systemen: privacyrisico’s voor gemeenten
In deze blog leggen we uit hoe AI ongemerkt gemeentelijke software binnendringt, waarom dit een privacyrisico vormt en hoe je hier als gemeente grip op houdt.

Meer recente berichten

Hoogleraar pleit wegens datalekken voor professionele digitale architecten
Verder lezen
Realiteit van ransomware: kruip in het hoofd van een hacker
Verder lezen
Docenten kijken na met AI: slimme tijdsbesparing of risicovol?
Verder lezen
AI in het bedrijfsleven: innovatie stimuleren zonder het cyberrisico te vergroten
Verder lezen
AP wijst scholen op privacyrisico’s bij gebruik van digitale leermiddelen
Verder lezen
Adviescollege ICT publiceert concrete veiligheidslessen
Verder lezen
Steeds vaker wordt geëxperimenteerd met AI-cameras: is het gebruik daarvan veilig?
Verder lezen
Digitale weerbaarheid is geen certificaat
Verder lezen
Drie grootste steden delen pasfoto’s niet meer met het UWV
Verder lezen
Stad Herentals laat zich vrijwillig hacken voor televisieprogramma: “Zie het als een brandoefening”
Verder lezen