Waarom IT-bedrijven wereldwijd meekijken met het Nederlandse Kadaster
Zo’n dertig jaar geleden registreerde het Kadaster vrijwel alles op papier. Inmiddels beheert de organisatie bijna 10 petabyte aan data. Overheden en bedrijven van over de hele wereld kijken mee hoe de organisatie te werk gaat met onder meer kunstmatige intelligentie, pointclouds en image generation. Voorzitter raad van bestuur Frank Tierolff vertelt over de nieuwe digitale uitdagingen.
Veel mensen kennen het Kadaster als de organisatie die precies weet wat van wie is en waar de grens van jou en je buurman loopt. Maar onder de motorkap is het Kadaster een snelgroeiend databedrijf. De organisatie registreert alles op en onder de grond, zoals woningen, wegen, leidingen en de rechten daarop. Naast de rol van registreren, beheert het Kadaster ook de Basisregistratie Adressen en Gebouwen (BAG) en de Landelijke Voorziening Waardering Onroerende Zaken (LV WOZ). De data van het Kadaster worden door particulieren, bedrijven en overheden gebruikt voor besluitvorming.
10 petabyte aan data
“Rechtszekerheid bieden, zo kun je onze taken het beste samenvatten”, aldus Frank Tierolff, die in 2020 voorzitter raad van bestuur werd, nadat hij jarenlang als directielid opdrachtgever was voor IT-gerelateerde zaken. Momenteel beheert het Kadaster zo’n 160 open datasets, die in 2020 meer dan 20 miljard keer werden bekeken, ruim 6 miljard meer dan een jaar eerder. Met zulke cijfers lijkt het Kadaster niet onder te doen voor menig internetplatform. “Het verwerken en delen van al deze data vraagt natuurlijk enorm veel performance. We hebben nu zo’n 3 á 4 petabyte aan data. Omdat we al onze data twee keer hebben gedupliceerd, praat je toch al over zo’n 10 petabyte. Onder de motorkap zijn we een databedrijf.”
IT-agenda
IT werd voor het Kadaster door de jaren heen steeds belangrijker. “We hebben een sterk IT-gerelateerde agenda”, legt Tierolff uit. “In 2018 hebben we ons primaire coresysteem voor de kadastrale registraties vervangen. In tweeënhalf jaar tijd ontwikkelden we een nieuw systeem, waarop we met een ‘big bang’ binnen één dag overschakelden: Kadastrale Objecten en Rechten Systeem (KOERS).” De vernieuwing was nodig omdat het systeem technisch en functioneel op een dood spoor zat, er weinig programmeurs nog kunnen werken met programmeertaal COBOL en omdat er bij het Kadaster steeds meer complexere rechtsfeiten werden ingediend, waardoor registreren steeds meer moeite kostte. “Mede dankzij strakke scrum-agilemethodiek lukte het om binnen de gestelde kaders te blijven. Een mooi moment, want het was toch wel een spannend proces dat we tot op dat moment nog niet op die schaal hadden meegemaakt en waar dus angstvallig naar gekeken werd door deze en genen.”
- Applicatiebeveiliging kraakt onder de snelheid van AI-ontwikkelingen - 6 juli 2026
- Evaluatie datalek gemeente Epe - 3 juli 2026
- Waarom informatiebeveiliging nooit af is - 3 juli 2026
Nieuwsbrief
Deze versturen we 3-4x per jaar.
Recente blogs
Meer recente berichten
Applicatiebeveiliging kraakt onder de snelheid van AI-ontwikkelingen | Verder lezen | |
Evaluatie datalek gemeente Epe | Verder lezen | |
Waarom informatiebeveiliging nooit af is | Verder lezen | |
De Cloud Act en digitale soevereiniteit ontrafelt | Verder lezen | |
AI zet decennia cybersecurity op zijn kop | Verder lezen | |
Privacyklachten stijgen explosief – en de overheid staat in de top 3 | Verder lezen | |
Maatregelen nodig voor automatisering Van Brienenoordbrug | Verder lezen | |
AP stelt procesbeschrijving voor verscherpt toezicht vast | Verder lezen | |
Digitale weerbaarheid: waarom een strategische aanpak noodzakelijk is | Verder lezen | |
Privacyschending bij de verkoop van ‘verloren pakketten’: Bol start onderzoek | Verder lezen |