NFI ontwikkelt in Europees samenwerkingsverband methoden om versleutelde informatie te ontcijferen
De martelcontainers, de zaak Roger -Piet Costa P en tientallen synthetische drugszaken. Het Europese project CERBERUS heeft inmiddels aan honderden (inter)nationale onderzoeken een waardevolle bijdrage geleverd. Het project waar het NFI aan deelneemt, heeft na twee jaar geavanceerde methoden en technieken opgeleverd om versleutelde informatie van criminelen te kraken. Het NFI trok twee deelprojecten, die waren gericht op het maken van wachtwoordenboeken en het versnellen van het doorbreken van beveiliging op bepaalde mobiele telefoons.
Het Europese project startte in februari 2019 en is afgelopen maand afgerond. Mede dankzij dit project wist de Franse IRCGN –de Cyberunit van de Franse gendarmerie- mee te lezen met berichten op de server van Encrochat. Op deze communicatiedienst waanden criminelen zich veilig voor politie en justitie en bespraken zorgeloos hun zaken. Het bleek een schat aan informatie. Ook de Nederlandse opsporingsdiensten profiteerden mee.
Krachten bundelen tegen kindermisbruik
CERBERUS is ooit gestart om in Europees verband de krachten te bundelen tegen kindermisbruik en de verspreiding van kinderporno. De IRCGN had de leiding over dit project. Vanuit Nederland nam het NFI deel en vanuit Ierland participeerde de UCLD (Universiteit van Dublin, Ierland) in een klein deel van het project. De landen deelden onder meer relevante kennis en expertise met elkaar voor het ontcijferen van versleutelde informatie. De naam zegt dat ook al, want CERBERUS is de afkorting van Child Exploitation Response by Beating Encryption and Research to Unprotect Systems. Bij het verspreiden en opslaan van kinderporno wordt vaak gebruik gemaakt van cryptografie, een geavanceerd geheimschrift, waarbij de gegevens niet zomaar leesbaar zijn voor andere partijen. Uiteraard zijn de ontwikkelde methoden en technieken ook te gebruiken bij versleutelde informatie in andere onderzoeken, zoals terreurzaken, drugshandelzaken en zaken gerelateerd aan liquidaties. Het project heeft veel bruikbare inzichten en kennis opgeleverd.
Centraal platform
Als onderdeel van CERBERUS is een centraal platform gebouwd dat in beheer is bij de IRCGN. Alle Europese opsporingsinstanties kunnen zaken insturen en zo automatisch wachtwoorden terugkrijgen om daarmee versleutelde informatie te ontcijferen. Op computers binnen het platform wordt dan hard ‘gerekend’ om het juiste wachtwoord te achterhalen. Het achterliggende platform gebruikt specifieke kennis van diverse internationale forensische partners van de IRCGN en het NFI. Dit om specifieke versleutelde technieken aan te pakken en – hopelijk- op te lossen. Dit resulteerde in het langverwachte platform dat nu klaar is voor gebruik voor Europese opsporingsinstanties (EU law Enforcement).
Verder lezen bij de bron- Datalek CJIB na koppelen verkeersovertredingen en strafzaken aan verkeerde personen - 9 september 2026
- Hoe verbeter je ot-security? - 9 september 2026
- Overheid scherpt privacy-afspraken met Salesforce aan - 8 september 2026
Nieuwsbrief
Deze versturen we 3-4x per jaar.
Recente blogs
Meer recente berichten
Datalek CJIB na koppelen verkeersovertredingen en strafzaken aan verkeerde personen | Verder lezen | |
Hoe verbeter je ot-security? | Verder lezen | |
Overheid scherpt privacy-afspraken met Salesforce aan | Verder lezen | |
Waarom cybersecurity-awarenesstraining medewerkers in de steek laat | Verder lezen | |
De FRIA voor AI-systemen komt eraan: bereid u voor | Verder lezen | |
BIO2: dit verandert voor de informatiebeveiliging bij de overheid | Verder lezen | |
Britse toezichthouder gaat onderzoeken of smart-tv’s aan privacywet voldoen | Verder lezen | |
CERT-WM wettelijk aangewezen als CSIRT | Verder lezen | |
Boete voor privacyschending wordt openbaar | Verder lezen | |
Ongecontroleerde ai-hacks: geen cyberapocalyps, wel een storm voor ciso’s | Verder lezen |