Investeer in cybersecurity, niet eenmalig maar blijvend
Sinds 1 november 2020 heeft de Rijksoverheid haar eerste Chief Information Security Officer (CISO). Aart Jochem is het boegbeeld van informatiebeveiligings- en privacy beleid. Door de onderlinge afhankelijkheden is het belangrijk samen te werken. In de dagelijkse aanpak en als het misgaat. Kloppen de draaiboeken en contactlijsten nog, weten we elkaar te vinden?
Rijksbrede samenwerking
Elk ministerie heeft zijn eigen CISO en Aart Jochem is de verbindende factor: “Het is mijn taak om de versnippering te verminderen en samenhang aan te brengen, dat gaat steeds beter. In het begin zag nog niet iedereen de urgentie om samen te werken en was de gedachte soms: ‘we kunnen het zelf wel’. Inmiddels weten we beter wat we aan elkaar hebben. De nieuwe i-strategie, waar we gezamenlijk naar een veilige digitale toekomst werken, benadrukt dat nog eens.”
Lessen uit de financiële wereld
Hiervoor was Jochem werkzaam bij een pensioenuitvoeringsorganisatie. Financiële instellingen staan er om bekend voor te lopen als het gaat om digitale weerbaarheid. Zij hebben een actief beleid als het gaat om cybersecurity. Jochem: “Het is voor een bank eenvoudig te berekenen wat de schade is als een bankrekening wordt geplunderd. De rol van De Nederlandsche Bank (DNB) zie ik als voorbeeld hoe je een hele sector naar een hoger niveau kan tillen. De DNB stimuleert de sector om digitale weerbaarheid te blijven ontwikkelen. Zo help je volwassenheid én feitelijke veiligheid te vergroten. Voor de overheid is het moeilijker de schade door cyberkwetsbaarheid te voorspellen en daarom bestaat de neiging om andere prioriteiten te stellen en meer op incidenten te acteren.”
Zorgen
Maakt u zich zorgen over de digitale kwetsbaarheid van de overheid? “Jazeker, en terecht. Alle adviezen en rapporten over de digitale dreiging zijn ernstig en ook de berichten in de media, van het NCSC en de inlichtingdiensten liegen er niet om. Bescherming van gevoelige gegevens van burgers en organisaties moet topprioriteit zijn, niet éénmalig maar er moet continu in geïnvesteerd worden. We lopen door het vele thuiswerken bovendien extra risico omdat medewerkers vaker vanaf hun eigen apparatuur en werkplek met gevoelige informatie werken. Ik heb thuis een degelijke papierversnipperaar staan dat is niet bij iedereen het geval. De Auditdienst Rijk en de Algemene Rekenkamer delen al geruime tijd onvolkomenheden uit als het gaat om informatiebeveiliging. Dus ik denk dat we gas moeten geven om bij te blijven.”
Verder lezen bij de bron- IT-afval is het nieuwe datalek - 14 november 2025
- Zorgbestuurder kan niet meer om cyberbeveiliging heen - 14 november 2025
- Klacht tegen Ierland over aanstelling van Meta-lobbyist als privacytoezichthouder - 13 november 2025
Lees ons boek
Gemeenten. Bewustzijn. Privacy.
Nieuwsbrief
Deze versturen we 3-4x per jaar.
Recente blogs
Meer recente berichten
IT-afval is het nieuwe datalek | Verder lezen | |
Zorgbestuurder kan niet meer om cyberbeveiliging heen | Verder lezen | |
Klacht tegen Ierland over aanstelling van Meta-lobbyist als privacytoezichthouder | Verder lezen | |
Hoe it-leiders regelmatig hun eigen security-regels omzeilen | Verder lezen | |
Smartphones verzamelen onze data: geen privacy in je broekzak | Verder lezen | |
Cybersecurity awareness is belangrijk, maar niet alleen in oktober | Verder lezen | |
EU-voorstel voor Chat Control opnieuw op de schop | Verder lezen | |
Landen opgeroepen om VN-verdrag tegen cybercrime niet te ondertekenen | Verder lezen | |
Datalek Postcode Loterij gaf 1580 deelnemers inzage in elkaars gegevens – update | Verder lezen | |
Bedrijven controleren toeleveringsketen nauwelijks op cyberrisicos | Verder lezen |