Skip to main content

Pentesten kunnen vals gevoel van veiligheid geven

Gunstige resultaten van pentesten kunnen een vals gevoel van veiligheid geven. Het uitvoeren van penetratietesten waarbij ethische hackers kwetsbaarheden proberen te vinden, zou aan minimale standaarden moeten voldoen.

Brenno de Winter, tijdelijk chief security & privacy operations bij het ministerie van Volksgezondheid, Welzijn en Sport (VWS), zei dit vandaag tijdens de Data Week NL in Den Bosch. De stuwende kracht achter de informatiebeveiliging en privacybescherming van de app CoronaMelder sprak daar tijdens de ‘live meeting’ Tech tegen Corona. 

Gunstige resultaten van pentesten zeggen niet zo veel, meent De Winter. Hoewel Infectieradar.nl aan een pentest was onderworpen, bevatte deze site van het RIVM wel een ernstig lek. Aanvallers konden gemakkelijk binnenkomen. De pentesters hadden alleen maar een lijstje met zwakke punten aangereikt. Dat zegt niets over de mate van veiligheid.

Ronduit verkeerd ging het bij de gemeente Hof van Twente waar aanvallers alle data op servers overnamen. En dat terwijl de gemeente dacht al haar zaakjes prima op orde te hebben. Een pentest door Sogeti was immers goed doorstaan. Allerlei zwakheden en problemen, onder meer met de ftp-server, waren dit bedrijf ontgaan. Ook methodologisch bakte Sogeti er weinig van, zo bleek later uit forensisch onderzoek.

Verder lezen bij de bron
IB&P

Lees ons boek

Gemeenten. Bewustzijn. Privacy.

Het handboek voor informatiebewustzijn bij de lokale overheid.

Nieuwsbrief

Deze versturen we 3-4x per jaar.

Recente blogs

De rol van de CISO tijdens calamiteiten
Een cyber- of ransomware-aanval of een groot datalek: het is de nachtmerrie van elke gemeente. Op zo’n moment moet er snel gehandeld en besloten worden. De Chief Information Security Officer (CISO) speelt daarin een cruciale rol. Maar hoe ziet die rol er in de praktijk uit? Is de CISO vooral degene die meekijkt en adviseert, of iemand die ook actief meebeslist in het calamiteitenteam
De interne controlecyclus; zo maak je toetsing werkbaar
Een belangrijk onderdeel binnen de BIO 2.0 is de interne controlecyclus: hoe toets je structureel of je maatregelen ook echt doen wat ze moeten doen? Niet één keer per jaar omdat het moet, maar continu, als onderdeel van je dagelijkse praktijk. In deze blog laat ik zien hoe je die controlecyclus slim en werkbaar inricht.
Zo breng je informatiebeveiligingsbeleid écht tot leven in de organisatie
Bij veel gemeenten voelt informatiebeveiligingsbeleid nog als een verplicht nummer. Zonde! Want een goed informatiebeveiligingsbeleid kan juist richting geven aan de hele organisatie.

Meer recente berichten

Gemeenteraad praat over Rekenkamerrapport Informatieveiligheid, culturele broedplaatsen en meer
Verder lezen
Camera op windmolens in Dronten: wat mag wel en wat mag niet?
Verder lezen
Cybersecurity overheid mist slagkracht en samenhang
Verder lezen
Waarom object storage onmisbaar wordt
Verder lezen
Gegevens van personeel afvalverwerker online gepubliceerd na ransomware-aanval
Verder lezen
NCSC waarschuwt voor aanstaande aanvallen op gaten in veelgebruikte DNS-software
Verder lezen
Iers toezicht op naleving wet online politieke advertenties
Verder lezen
Cyberveiligheid begint bij inzicht
Verder lezen
Het FG-jaarverslag als vlekkentest
Verder lezen
Save the Date: webinar De Cyberbeveiligingswet komt eraan
Verder lezen