Skip to main content

Onderzoeksraad: aanpak cybersecurity moet fundamenteel anders

Om te voorkomen dat de maatschappij wordt ontwricht door cyberaanvallen, zijn er fundamentele ingrepen nodig. Essentieel is dat overheden, fabrikanten en organisaties samen een effectieve aanpak bedenken om Nederland weerbaarder te maken. Alle potentiele slachtoffers van cyberaanvallen moeten voortaan op tijd worden gewaarschuwd en niet slechts een deel, staat in een rapport van de Onderzoeksraad voor Veiligheid.

Aanleiding voor het rapport waren beveiligingslekken bij duizenden organisaties in december 2019 door een kwetsbaarheid in de software van Citrix. Omdat er niet meteen breed alarm werd geslagen, maar slechts een deel van de gebruikers werd gewaarschuwd, konden aanvallers op grote schaal digitale systemen binnendringen.

De Onderzoeksraad stelt vast dat de aanvallers nog steeds toegang hebben tot systemen en data in bedrijven en organisaties, die ze op elk moment kunnen activeren. Als dat gebeurt, heeft dat een ontregelend effect op bedrijfsprocessen, dienstverlening, privacy en veiligheid.

Verder lezen bij de bron
IB&P

Nieuwsbrief

Deze versturen we 3-4x per jaar.

Recente blogs

Ransomware bij een leverancier – waarom wachten geen strategie is
Een ransomware-incident bij een leverancier kan de gemeentelijke dienstverlening direct raken, juist omdat overzicht, contractmanagement en voorbereiding vaak onvoldoende zijn ingericht. Door inzicht te hebben in leveranciers, duidelijke afspraken te maken en ook organisatorisch na te denken over handelingsperspectief, voorkom je dat de gemeente bij een incident in een afwachtende slachtofferrol belandt.
Onzichtbare AI in systemen: privacyrisico’s voor gemeenten
In deze blog leggen we uit hoe AI ongemerkt gemeentelijke software binnendringt, waarom dit een privacyrisico vormt en hoe je hier als gemeente grip op houdt.
Het belang van de Management Review binnen het ISMS
Een ISMS is geen tool die je even aanzet en afvinkt. Het is een continu proces waarin je risico’s beheerst, maatregelen borgt en blijft verbeteren. En in dat proces is één moment echt cruciaal: de management review. In deze blog leg ik uit wat dit inhoudt, waarom het zo belangrijk is en hoe je het als gemeente maximaal benut.

Meer recente berichten

Burgemeester Eindhoven betreurt onderzoek moslims: Had nooit gemogen
Verder lezen
Rekenkamer: Rijk moet meer aandacht geven aan dreiging quantumcomputers
Verder lezen
Visie Autoriteit Persoonsgegevens: CIO, houd controle over de hele GenAI-keten
Verder lezen
Nieuwe blauwdruk helpt organisaties data betrouwbaar te delen
Verder lezen
Overheid wist bijtijds van verkoop Solvinity (DigiD), verzuimde in te grijpen
Verder lezen
Tien gemeenten beboet voor illegaal verwerken van informatie over islamitische mensen
Verder lezen
Belgisch ziekenhuis heeft na ransomware-aanval weer toegang tot patiëntendossiers
Verder lezen
Gemeenten kunnen weinig doen tegen slimme deurbellen, zegt VNG
Verder lezen
Bevolkingsonderzoek hervat samenwerking gehackt Clinical Diagnostics
Verder lezen
De AVG in de praktijk: regels en verplichtingen
Verder lezen