Raad van State ten onrechte positief over Super SyRI
Waar privacytoezichthouder AP in haar laatste advies opnieuw hard stelling neemt tegen de controversiele datakoppelwet WGS, lijkt de eerder even kritische Raad van State van mening te zijn veranderd. Een raadselachtige draai volgens het Platform Burgerrechten, dat de Senaat oproept het voorstel alsnog op fundamentele gronden te verwerpen.
De Wet Gegevensverwerking door Samenwerkingsverbanden (WGS, zie onderaan voor achtergrondinformatie) ligt sinds begin dit jaar bij de Eerste Kamer, die de behandeling stil legde en nader advies vroeg aan de Autoriteit Persoonsgegevens, het College voor de Rechten van de Mens en de Afdeling advisering van de Raad van State. De adviezen van de AP en het College waren zeer kritisch en wezen erop dat de rechtsbescherming van burgers onder de wet op losse schroeven komt te staan. De AP adviseerde dringend om het voorstel niet aan te nemen.
De Raad van State lijkt nu echter verschillende ingangen te zien waardoor de wet grotendeels ongewijzigd kan worden ingevoerd, ondanks dat het adviesorgaan vorig jaar nog negatief adviseerde. Het Platform Burgerrechten heeft daarover de Eerste Kamer aangeschreven en met klem verzocht de wet niet aan te nemen, in lijn met het advies van de Autoriteit Persoonsgegevens en het eerdere advies van de Raad van State.
Raad van State adviseert opzij schuiven Grondwet
Een van de grootste problemen van de WGS is dat de minister zonder grondige wetsbehandeling samenwerkingsverbanden aan de wet kan toevoegen in lagere wetgeving die het parlement niet kan wijzigen. Waar de Raad van State vorig jaar nog duidelijk aangaf dat de WGS om die reden op ramkoers lag met de Grondwet, stelt ze in haar nieuwste advies voor om hier toch een mogelijkheid voor te maken. In een geval van spoed, zo stelt de RvS, moet het voor de minister mogelijk zijn om nieuwe samenwerkingsverbanden aan de wet toe te voegen, om deze pas later inhoudelijk door de Kamer te laten behandelen.
Verder lezen bij de bron- Hoe kun je een onterechte boete van een scanauto aanvechten? - 18 september 2026
- EU Data Act dwingt cloudsector tot transparantie en open deuren - 18 september 2026
- ‘DPIA-vrijstellingen voor kleine ondernemers gaan veel te ver’ - 17 september 2026
Nieuwsbrief
Deze versturen we 3-4x per jaar.
Recente blogs
Meer recente berichten
Hoe kun je een onterechte boete van een scanauto aanvechten? | Verder lezen | |
EU Data Act dwingt cloudsector tot transparantie en open deuren | Verder lezen | |
‘DPIA-vrijstellingen voor kleine ondernemers gaan veel te ver’ | Verder lezen | |
NCSC informeert organisaties over gelekte Fortinet-wachtwoorden | Verder lezen | |
AP adviseert Twitch-gebruikers: zet instellingen uit voor delen van data met Amazon AI | Verder lezen | |
Nederland loopt achter op Europa bij AI-cyberdreigingen | Verder lezen | |
Polarsteps heeft al je foto’s gelekt: dit is wat je kunt doen | Verder lezen | |
Het NCSC levert voorlopig CSIRT-dienstverlening | Verder lezen | |
Minister: Politieteam dat informatie over burgers verzamelt past werkwijze aan | Verder lezen | |
AI-agents beveiligen: de nieuwste miljardenmarkt in cybersecurity | Verder lezen |