Cyber Security Raad ziet niets in inperken encryptie
Grenzen stellen aan end to end encryptie voor versleutelde communicatie is het laatste dat de Cyber Security Raad, CSR, wil. De Raad denkt dat er twee reele alternatieven zijn om potentiele veiligheidsrisico s te voorkomen: inzetten op het optimaliseren van hackactiviteiten van inlichtingen en opsporingsdiensten, en intensiever gebruikmaken van bedrijfsvoeringsgegevens.
Dat schrijft de CSR in een adviesbrief aan de minister van Justitie Dilan Yesilgoz-Zegerius en minister van Economische Zaken en Klimaat Mickey Adriaansens. Daarin geeft de Raad advies over de impact van het afzwakken van end-to-end encryptie voor opsporingsdoeleinden.
De keerzijde van encryptie
Was een aantal jaren geleden eind-tot-eind versleuteling nog maar mondjesmaat beschikbaar, tegenwoordig is het niet meer weg te denken. WhatsApp, Signal, Telegram: allemaal maken ze gebruik van deze vorm van versleuteling om onze communicatie te beveiligen en privacy te waarborgen.
De CSR is blij met deze ontwikkeling, maar erkent tegelijkertijd dat het een keerzijde kent: sterke encryptie bemoeilijkt de werkzaamheden van inlichtingen- en opsporingsdiensten. Daardoor ontstaan veiligheidsrisico s in de meest brede zin.
Door end-en-end encryptie is het een stuk lastiger om aanslagen en andere misdrijven door de georganiseerde misdaad of terroristen te voorkomen. Of zoals het CSR het uitdrukt: Het gebruik van dergelijke encryptie heeft impact op de opsporing, die steeds complexer wordt door de kansen die digitalisering helaas ook aan criminelen biedt. Dit is zichtbaar doordat cybercriminaliteit steeds verder toeneemt.
Andere benadering is volgens CSR noodzakelijk
De CSR constateert dat er zowel op de korte als middellange termijn geen oplossingen zijn die beide belangen -waarborgen van privacy en bestrijden van criminaliteit- volledig kunnen verenigen. Een brede, andere benadering van dit vraagstuk is volgens de raad daarom waardevol en noodzakelijk, zo benadrukt het adviesorgaan op het gebied van cybersecurity.
Verder lezen bij de bron- Britse toezichthouder gaat onderzoeken of smart-tv’s aan privacywet voldoen - 4 september 2026
- CERT-WM wettelijk aangewezen als CSIRT - 4 september 2026
- Boete voor privacyschending wordt openbaar - 3 september 2026
Nieuwsbrief
Deze versturen we 3-4x per jaar.
Recente blogs
Meer recente berichten
Britse toezichthouder gaat onderzoeken of smart-tv’s aan privacywet voldoen | Verder lezen | |
CERT-WM wettelijk aangewezen als CSIRT | Verder lezen | |
Boete voor privacyschending wordt openbaar | Verder lezen | |
Ongecontroleerde ai-hacks: geen cyberapocalyps, wel een storm voor ciso’s | Verder lezen | |
AP: grote toename van privacyklachten | Verder lezen | |
Belastingdienst neemt zelf beheer en onderhoud btw-systeem op zich | Verder lezen | |
Signalen oppikken en analyseren zonder privacyrisicos | Verder lezen | |
Wie is eigenaar van cyberweerbaarheid? | Verder lezen | |
Applicatiebeveiliging kraakt onder de snelheid van AI-ontwikkelingen | Verder lezen | |
Evaluatie datalek gemeente Epe | Verder lezen |