Skip to main content

Passend beveiligen, hoe doe je dat?

Steeds vaker is in wet en regelgeving de verplichting opgenomen om systemen en data passend te beveiligen. Het is voor organisaties lang niet altijd even duidelijk wat hiermee wordt bedoeld. Want wanneer is informatiebeveiliging nu precies passend te noemen? Aan de hand van sanctiebesluiten van de Autoriteit Persoonsgegevens, AP, belichten Jeroen van Helden en Michelle Wijnant tien belangrijke aandachtspunten.

De tijd dat het domein van informatiebeveiliging enkel iets was voor IT ers is voorbij. Steeds vaker is in wet- en regelgeving de verplichting opgenomen om systemen en data te beveiligen. Nalatigheid kan resulteren in civielrechtelijke aansprakelijkheid of sancties van toezichthouders. Met de voorgestelde NIS2-richtlijn komt ook bestuurdersaansprakelijkheid nadrukkelijk in het vizier. Het is daarom belangrijker dan ooit dat IT ers basiskennis hebben van risicomanagement en het relevante juridisch kader en dat juristen ten minste een redelijk begrip hebben van het vakgebied informatiebeveiliging. Dit artikel poogt aan die kruisbestuiving een bijdrage te leveren.

Op grond van de Algemene verordening gegevensbescherming (AVG) moet iedere organisatie technische en organisatorische maatregelen nemen om informatiesystemen die persoonsgegevens verwerken passend te beveiligen. Hierbij moet rekening worden gehouden met de stand van de techniek, de uitvoeringskosten, de risico s voor betrokkenen en met de aard, de omvang, de context en de verwerkingsdoeleinden. Kort samengevat: hoe gevoeliger en omvangrijker de data, hoe strenger de eisen; hoe goedkoper en gebruikelijker een maatregel, hoe eerder deze moet worden toegepast.

Sancties

De afgelopen jaren legde de AP ten minste tien administratieve boetes en-of dwangsommen op wegens gebrekkige informatiebeveiliging. Voor geen enkele andere AVG-verplichting werden door de AP zoveel sancties opgelegd. Dit onderstreept het centrale belang van de beveiligingsverplichting.

Tien aandachtspunten

Aan de hand van deze sanctiebesluiten worden hieronder tien aandachtspunten belicht voor het realiseren van een passende informatiebeveiliging. Voor iedere security expert zijn deze aandachtspunten vermoedelijk redelijk voor de hand liggend, maar dit maakt ze vanuit juridisch oogpunt niet minder belangrijk. Dit zijn immers de aspecten waar de AP als eerste oog voor heeft bij de beoordeling van de kwaliteit van de informatiebeveiliging binnen een organisatie. Het is het laaghangend fruit waar iedere organisatie minimaal aan zou moeten voldoen.

Verder lezen bij de bron
IB&P

Nieuwsbrief

Deze versturen we 3-4x per jaar.

Recente blogs

De nieuwe Archiefwet: waarom informatiebeveiliging hierbij moet aanhaken
Op 1 januari 2027 treedt de nieuwe Archiefwet in werking. Op het eerste gezicht lijkt dat vooral een onderwerp voor informatiebeheer, DIV, de gemeentearchivaris of juridische zaken. Toch raakt de nieuwe wet ook duidelijk aan informatiebeveiliging.
Waarom BIO2 vooral om eigenaarschap in de lijn vraagt
BIO2 maakt informatiebeveiliging nadrukkelijk onderdeel van goed management: proceseigenaren moeten risico’s kennen, keuzes maken en opvolging organiseren. Daarmee verschuift de focus van losse maatregelen naar aantoonbaar eigenaarschap, samenwerking en risicogestuurde sturing binnen de gemeentelijke praktijk.
Jouw leverancier, jouw risico: Waarom ketenrisico’s geen IT-probleem zijn
Veel gemeenten vertrouwen op leveranciers, maar blijven zelf verantwoordelijk voor de risico’s in de keten. In deze blog lees je waarom ketenrisico’s actief bestuurd moeten worden en hoe je als organisatie grip krijgt op leveranciers, contracten en continuïteit.

Meer recente berichten

Autoriteit Persoonsgegevens ontvangt veel klachten over camera’s
Verder lezen
AFM: Financiële organisaties moeten grip krijgen op ICT-risico’s en interne controle
Verder lezen
AP controleert vanaf 1 juli registratie scanauto’s in algoritmeregister
Verder lezen
Digitale soe­ve­rei­ni­teit bestaat niet in zwart-wit
Verder lezen
Inlichtingendiensten slaan alarm over privacy: je nieuwe auto luistert actief mee
Verder lezen
Amerikaanse overheid moet update voor kritiek Dell-lek binnen 3 dagen uitrollen
Verder lezen
Waarschuwing voor personeel dat met AI aan de slag gaat: ‘Kans op datalek groot’
Verder lezen
Intelligentie als wapen
Verder lezen
Veilige softwarekeuzes bij het toepassen van AI in de zorg
Verder lezen
Cyberdreiging, AI en tekort aan softwarekennis zetten organisaties onder druk
Verder lezen