NIS2: onduidelijke wet in combinatie met hoge boetes
De Network and Information Security 2 Directive, NIS2, is een nieuwe Europese richtlijn die bedoeld is om het niveau van cybersecurity in de Europese Unie te verhogen. De dreiging van cyberaanvallen wordt steeds groter. Bendes die gelieerd zijn aan staten als China en Rusland richten zich steeds vaker op onderdelen van de vitale infrastructuur in Nederland en andere EU lidstaten. Zij plegen ransomware aanvallen of stelen intellectueel eigendom. Recent werd bijvoorbeeld de populaire app TikTok bij ambtenaren verboden vanwege het aan zekerheid grenzende vermoeden dat de Chinese staat kan meekijken.
De NIS 2 richtlijn zal nog omgezet worden in nationale wetgeving
De richtlijn geldt voor achttien sectoren, waaronder overheden, energiebedrijven, supermarkten en zorginstellingen. De NIS 2 richtlijn zal nog omgezet worden in nationale wetgeving. Dit betekent dat organisaties die onder de NIS 2 vallen, nog niet precies weten hoe deze wet in detail wordt omgezet in de nationale wetgeving van hun land. Dit kan een probleem opleveren, omdat deze organisaties zich vanaf oktober 2024 al moeten houden aan de Nederlandse implementatie van de wet, terwijl ze nog niet weten wat deze implementatie precies inhoudt. Het is daarom belangrijk dat organisaties zich alvast voorbereiden op de NIS 2 richtlijn en de ontwikkelingen rondom de nationale implementatie nauwlettend in de gaten houden.
Organisaties moeten bijvoorbeeld de cyberveiligheid van hun toeleveranciers in kaart brengen om de cyberveiligheid van het gehele ecosysteem te waarborgen. NIS 2 verplicht organisaties om het cybersecurityniveau van hun (directe) toeleveranciers in kaart te brengen. Maar onduidelijkheid over de uitvoering, die er per definitie is omdat zoals gezegd de richtlijn nog omgezet moet worden, kan leiden tot een wildgroei aan raamwerken en formulieren om het cyberrisico van toeleveranciers te beoordelen.
Verder lezen bij de bron- Applicatiebeveiliging kraakt onder de snelheid van AI-ontwikkelingen - 6 juli 2026
- Evaluatie datalek gemeente Epe - 3 juli 2026
- Waarom informatiebeveiliging nooit af is - 3 juli 2026
Nieuwsbrief
Deze versturen we 3-4x per jaar.
Recente blogs
Meer recente berichten
Applicatiebeveiliging kraakt onder de snelheid van AI-ontwikkelingen | Verder lezen | |
Evaluatie datalek gemeente Epe | Verder lezen | |
Waarom informatiebeveiliging nooit af is | Verder lezen | |
De Cloud Act en digitale soevereiniteit ontrafelt | Verder lezen | |
AI zet decennia cybersecurity op zijn kop | Verder lezen | |
Privacyklachten stijgen explosief – en de overheid staat in de top 3 | Verder lezen | |
Maatregelen nodig voor automatisering Van Brienenoordbrug | Verder lezen | |
AP stelt procesbeschrijving voor verscherpt toezicht vast | Verder lezen | |
Digitale weerbaarheid: waarom een strategische aanpak noodzakelijk is | Verder lezen | |
Privacyschending bij de verkoop van ‘verloren pakketten’: Bol start onderzoek | Verder lezen |