Skip to main content

Europese justitieministers slaan handen ineen tegen criminele data

De Europese ministers van Justitie zijn bijeen gekomen om te praten over de oprichting van een High Level Expert Group, die gaat kijken naar hoe ver inlichtingendiensten mogen gaan bij het opsporen van criminelen. Er zitten nogal wat haken en ogen aan de oprichting van zo n adviesgroep, zeker als het gaat om privacy.

CDA-Europarlementarier Jeroen Lenaers benadrukt dat het niet gaat om de oprichting van een toezichtsorgaan. Het is de bedoeling dat de groep een jaar lang intensief samenwerkt en met aanbevelingen komt. Deze moeten leiden tot Europese wetgeving op het gebied effectieve rechtshandhaving, zoals het gebruiken van data om criminelen te pakken.

Volgens Lenaers leeft er in een hoop landen een grote zorg omtrent het fenomeen going dark. Dat allerlei belangrijke technologie die wij ook gebruiken – zoals encryptie en versleutelde berichten – voor onze privacy, ook gebruikt wordt door criminelen, aldus Lenaers. Wij maken er gebruik van om goede redenen, maar criminelen verschuilen zich er nu ook achter. Dat betekent dat het steeds moeilijker wordt voor politie- en inlichtingendiensten om toegang te krijgen tot dat soort data om criminelen aan te pakken.

Burgerrechten

Mochten inlichtingendiensten nou daadwerkelijk toegang krijgen tot die encryptie en versleutelde berichten, is er mogelijk sprake van een schending van burgerrechten. Maar vooral van een dilemma, denkt Lenaers. Voor de goede burgers wil je de bescherming in tact houden, maar voor criminelen wil je een manier zoeken om er doorheen te kunnen breken, duidt hij. En dat is heel lastig.

Verder lezen bij de bron
IB&P

Nieuwsbrief

Deze versturen we 3-4x per jaar.

Recente blogs

De nieuwe Archiefwet: waarom informatiebeveiliging hierbij moet aanhaken
Op 1 januari 2027 treedt de nieuwe Archiefwet in werking. Op het eerste gezicht lijkt dat vooral een onderwerp voor informatiebeheer, DIV, de gemeentearchivaris of juridische zaken. Toch raakt de nieuwe wet ook duidelijk aan informatiebeveiliging.
Waarom BIO2 vooral om eigenaarschap in de lijn vraagt
BIO2 maakt informatiebeveiliging nadrukkelijk onderdeel van goed management: proceseigenaren moeten risico’s kennen, keuzes maken en opvolging organiseren. Daarmee verschuift de focus van losse maatregelen naar aantoonbaar eigenaarschap, samenwerking en risicogestuurde sturing binnen de gemeentelijke praktijk.
Jouw leverancier, jouw risico: Waarom ketenrisico’s geen IT-probleem zijn
Veel gemeenten vertrouwen op leveranciers, maar blijven zelf verantwoordelijk voor de risico’s in de keten. In deze blog lees je waarom ketenrisico’s actief bestuurd moeten worden en hoe je als organisatie grip krijgt op leveranciers, contracten en continuïteit.

Meer recente berichten

Applicatiebeveiliging kraakt onder de snelheid van AI-ontwikkelingen
Verder lezen
Evaluatie datalek gemeente Epe
Verder lezen
Waarom informatiebeveiliging nooit af is
Verder lezen
De Cloud Act en digitale soe­ve­rei­ni­teit ontrafelt
Verder lezen
AI zet decennia cybersecurity op zijn kop
Verder lezen
Privacyklachten stijgen explosief – en de overheid staat in de top 3
Verder lezen
Maatregelen nodig voor automatisering Van Brienenoordbrug
Verder lezen
AP stelt procesbeschrijving voor verscherpt toezicht vast
Verder lezen
Digitale weerbaarheid: waarom een strategische aanpak noodzakelijk is
Verder lezen
Privacyschending bij de verkoop van ‘verloren pakketten’: Bol start onderzoek
Verder lezen