Jongeren beschermen hun privacy steeds actiever
Jongeren nemen steeds meer actie om hun privacy te beschermen. Iets meer dan 40 procent van de jongeren van 18 tot 24 jaar maakt gebruik van zijn rechten om toegang te krijgen tot zijn persoonsgegevens, Data Subject Access Request. Bij consumenten van 75 jaar en ouder is dat beperkt tot 6 procent. Daarnaast geven vele respondenten aan argwanend te zijn tegenover organisaties die AI inzetten, ook al is het gebruik van generatieve AI, GenAI, nog pril. De helft van de respondenten kijkt naar de overheid om privacybescherming af te dwingen.
Dit blijkt uit Cisco s jaarlijkse Consumer Privacy Survey, die de percepties en het gedrag van consumenten op het gebied van gegevensbescherming onderzoekt. De Consumer Privacy Survey is een jaarlijks onderzoek dat peilt naar de perceptie en het gedrag van consumenten inzake de bescherming van persoonsgegevens. Aan de anonieme enquete namen 2.600 volwassenen in 12 landen deel, Australie, Brazilie, China, Frankrijk, Duitsland, India, Italie, Japan, Mexico, Spanje, het VK en de VS.
AI leidt tot zorgen
Het stijgende gebruik van artificiele intelligentie, AI, door bedrijven weegt op het vertrouwen van de consument inzake de bescherming van zijn gegevens. Iets meer dan zes op de tien consumenten, 62 procent, maken zich zorgen over de manier waarop organisaties hun persoonsgegevens gebruiken voor AI. Zestig procent zegt zelfs dat ze het vertrouwen in organisaties verliezen door hun gebruik van AI. Een grotere groep, 48 procent, is het wel eens dat AI hun leven kan vergemakkelijken, van winkelen tot streamingdiensten en gezondheidszorg. Een meerderheid, 54 procent, is bereid om persoonsgegevens anoniem te delen zodat ze AI alsnog kunnen gebruiken.
Bedrijven kunnen dat lage consumentenvertrouwen herstellen door AI systemen te controleren op vooringenomenheid, bias, transparanter te zijn over de werking van AI, de rol van medewerkers te verhogen en een ethiekprogramma in te voeren rond AI, zegt Jan Heijdra, Field CTO Security bij Cisco Nederland. Ook kijkt de helft van onze respondenten naar de overheid om regels op te stellen en privacybescherming af te dwingen. Midden juni 2023 stemde het Europese parlement alvast in met een ontwerptekst die later de basis moet vormen voor verder debat over de allereerste AI richtlijn.
Verder lezen bij de bron- Amerikaanse tak van TikTok schikt voor 400 miljoen in kinderprivacyzaak - 21 september 2026
- Minder DDoS-aanvallen, maar ze worden wel zwaarder en moeilijker te herkennen - 21 september 2026
- Hoe kun je een onterechte boete van een scanauto aanvechten? - 18 september 2026
Nieuwsbrief
Deze versturen we 3-4x per jaar.
Recente blogs
Meer recente berichten
Amerikaanse tak van TikTok schikt voor 400 miljoen in kinderprivacyzaak | Verder lezen | |
Minder DDoS-aanvallen, maar ze worden wel zwaarder en moeilijker te herkennen | Verder lezen | |
Hoe kun je een onterechte boete van een scanauto aanvechten? | Verder lezen | |
EU Data Act dwingt cloudsector tot transparantie en open deuren | Verder lezen | |
‘DPIA-vrijstellingen voor kleine ondernemers gaan veel te ver’ | Verder lezen | |
NCSC informeert organisaties over gelekte Fortinet-wachtwoorden | Verder lezen | |
AP adviseert Twitch-gebruikers: zet instellingen uit voor delen van data met Amazon AI | Verder lezen | |
Nederland loopt achter op Europa bij AI-cyberdreigingen | Verder lezen | |
Polarsteps heeft al je foto’s gelekt: dit is wat je kunt doen | Verder lezen | |
Het NCSC levert voorlopig CSIRT-dienstverlening | Verder lezen |