Ministerie moet fraudesleepnetten in arme wijken definitief stoppen
Het Ministerie van Sociale Zaken stopt voorlopig met de omstreden fraudesleepnetten waartegen FNV, Platform Burgerrechten en andere organisaties eerder een rechtszaak aankondigden. Dat is niet genoeg: het Ministerie had al lang definitief moeten stoppen met deze onrechtmatige werkwijze.
Achter de schermen
Follow The Money maakte gisteren bekend dat de fraudeonderzoeken van de LSI voorlopig niet zullen worden ingezet. Voorlopig, want de partijen die in deze onderzoeken hun data bundelen, werken achter de schermen aan een nieuwe juridische onderbouwing van deze werkwijze, zodat deze alsnog kan worden doorgezet.
Rechtszaak
FNV, Platform Burgerrechten, Privacy First en Stichting KDVP kondigden eerder al een rechtszaak aan tegen deze werkwijze, omdat deze indruist tegen de SyRI uitspraak. Volgens hen zou het Ministerie definitief moeten stoppen met deze sleepnetten. Het massaal doorlichten van onverdachte burgers is in strijd met het recht op privacy.
Sluipweg zonder grondslag
Tijmen Wisman, voorzitter van het Platform Burgerrechten: Het Ministerie is na de SyRI uitspraak in februari 2020 stug doorgegaan met het uitgooien van fraudesleepnetten in arme wijken. Ze deed dat op basis van een ander wetsartikel dat helemaal geen grondslag biedt voor zulke ingrijpende middelen. Ook toen de Centrale Raad van Beroep eind 2020 oordeelde dat voor deze methode dezelfde bezwaren golden als voor SyRI, is men niet gestopt.
Verder lezen bij de bron- Amerikaanse tak van TikTok schikt voor 400 miljoen in kinderprivacyzaak - 21 september 2026
- Minder DDoS-aanvallen, maar ze worden wel zwaarder en moeilijker te herkennen - 21 september 2026
- Hoe kun je een onterechte boete van een scanauto aanvechten? - 18 september 2026
Nieuwsbrief
Deze versturen we 3-4x per jaar.
Recente blogs
Meer recente berichten
Amerikaanse tak van TikTok schikt voor 400 miljoen in kinderprivacyzaak | Verder lezen | |
Minder DDoS-aanvallen, maar ze worden wel zwaarder en moeilijker te herkennen | Verder lezen | |
Hoe kun je een onterechte boete van een scanauto aanvechten? | Verder lezen | |
EU Data Act dwingt cloudsector tot transparantie en open deuren | Verder lezen | |
‘DPIA-vrijstellingen voor kleine ondernemers gaan veel te ver’ | Verder lezen | |
NCSC informeert organisaties over gelekte Fortinet-wachtwoorden | Verder lezen | |
AP adviseert Twitch-gebruikers: zet instellingen uit voor delen van data met Amazon AI | Verder lezen | |
Nederland loopt achter op Europa bij AI-cyberdreigingen | Verder lezen | |
Polarsteps heeft al je foto’s gelekt: dit is wat je kunt doen | Verder lezen | |
Het NCSC levert voorlopig CSIRT-dienstverlening | Verder lezen |