Skip to main content

Belgie pionier in NIS2 regelgeving, hoe komt dat? 

Belgie is een van de enige landen in Europa dat de NIS2 richtlijnen voor de deadline wist om te zetten in een nationale wetgeving.  

De deadline voor de lidstaten om de Europese NIS2 richtlijnen om te vormen tot een nationale wetgeving, is verstreken. Belgie bekleedt een voortrekkersrol en behaalt als een van de enige Europese landen de deadline. Hoe heeft ons land zich zo kunnen profileren en waarom lukt dit bij andere landen niet?  

Een belangrijke katalysator bij het succesvol behalen van die deadline, is het framework van het Center voor Cybersecurity Belgie, CCB. Dit heeft er mede voor gezorgd dat Belgie het snelste is in vergelijking met andere lidstaten, die nu steeds meer in de richting van ons land kijken. Bovendien heeft de regering zich laten gelden en de, financiele, weg vrijgemaakt richting een waardevolle NIS2 regelgeving.  

ITdaily brengt vijf experts rond de tafel om te praten over de voortrekkersrol die Belgie opneemt binnen NIS2. We zitten samen met Alex Ongena, CEO en oprichter van AXS Guard, Ron Nath Mukherjee, Cyber Security Consultant bij Eset, Driek Desmet, System Engineer bij Easi, Koen Pauwelyn, verantwoordelijk voor Industrial Cybersecurity Services bij Siemens en Yoran Dons, ICS Security Consultant bij SoterICS.    

Deadline gehaald

NIS2 is een Europese richtlijn die bedoeld is om de maatregelen voor organisaties op gebied van cyberveiligheid te versterken. De richtlijnen voor NIS2 werden eind 2022 uitgezet door de Europese Unie. Om deze maatregelen op nationaal niveau te implementeren, dienen lidstaten het wettelijk kader van de Europese Unie om te zetten naar een nationale wetgeving. 

De deadline voor deze omzetting was 17 oktober 2024, en is ondertussen verstreken. Belgie is een van de twee landen in Europa die de deadline voor de NIS2 regelgeving behaalde. Nu is het aan de Belgische organisaties om te voldoen aan deze NIS2 regelgeving, of ze moeten de gevolgen dragen. Organisaties krijgen tot maart 2025 de tijd om NIS2 compliant te zijn, licht Desmet toe.  

Verder lezen bij de bron
IB&P

Lees ons boek

Gemeenten. Bewustzijn. Privacy.

Het handboek voor informatiebewustzijn bij de lokale overheid.

Nieuwsbrief

Deze versturen we 3-4x per jaar.

Recente blogs

Onzichtbare AI in systemen: privacyrisico’s voor gemeenten
In deze blog leggen we uit hoe AI ongemerkt gemeentelijke software binnendringt, waarom dit een privacyrisico vormt en hoe je hier als gemeente grip op houdt.
Het belang van de Management Review binnen het ISMS
Een ISMS is geen tool die je even aanzet en afvinkt. Het is een continu proces waarin je risico’s beheerst, maatregelen borgt en blijft verbeteren. En in dat proces is één moment echt cruciaal: de management review. In deze blog leg ik uit wat dit inhoudt, waarom het zo belangrijk is en hoe je het als gemeente maximaal benut.
De rol van de CISO tijdens calamiteiten
Een cyber- of ransomware-aanval of een groot datalek: het is de nachtmerrie van elke gemeente. Op zo’n moment moet er snel gehandeld en besloten worden. De Chief Information Security Officer (CISO) speelt daarin een cruciale rol. Maar hoe ziet die rol er in de praktijk uit? Is de CISO vooral degene die meekijkt en adviseert, of iemand die ook actief meebeslist in het calamiteitenteam

Meer recente berichten

Nieuw landelijk systeem maakt heimelijke inzage in patiëntendossiers mogelijk
Verder lezen
Internetconsultatie van ministeriële regelingen Cyberbeveiligingswet en Wwke van start
Verder lezen
Mag een website jouw woning- en hypotheekgegevens zomaar verkopen?
Verder lezen
Aankomende Cyberbeveiligingswet vraagt veel van organisaties – begin op tijd!
Verder lezen
Europese Raad stemt in met afgezwakte chatcontrolewet
Verder lezen
VS waarschuwt WhatsApp- en Signal-gebruikers voor spyware-aanvallen
Verder lezen
Microsoft: Cloud Act geldt ook voor Europese cloudproviders
Verder lezen
Zwitserse privacytoezichthouders willen Amerikaanse cloudproviders bij overheid weren
Verder lezen
Cyberaanvallen te lijf met een goede verwerkersovereenkomst
Verder lezen
Collectieve aanpak digitalisering kan van start
Verder lezen