Gegevens van bijna 20 procent van Nederlandse politici staan op het dark web
Recent onderzoek door Proton, in samenwerking met Constella Intelligence, laat zien dat honderden politici in Europa, waaronder in Nederland, te maken hebben gehad met datalekken. Van de 225 leden van de Eerste en Tweede Kamer zijn de gegevens van 41 personen, oftewel 18 procent, op het dark web beland.
Het gaat hierbij om gevoelige informatie, zoals wachtwoorden, die vrij toegankelijk zijn voor criminelen. Wat opvalt, is het verschil tussen de Tweede en Eerste Kamer: in de Tweede Kamer heeft 20,6 procent van de leden gegevens op het dark web, terwijl dat bij de Eerste Kamer 6,7 procent is. Deze datalekken ontstaan vaak wanneer politici zich met hun officiele e mailadres aanmelden voor diensten zoals LinkedIn, Adobe of Dropbox, en die diensten vervolgens worden gehackt.
Een gevaarlijke trend
Deze resultaten benadrukken een groeiend probleem voor de Nederlandse overheid en kunnen zelfs de nationale veiligheid in gevaar brengen. Het onderzoek was erop gericht om de cybersecurity risico s voor Europese politici in kaart te brengen. Met toegang tot gevoelige informatie en hun hoge profiel, zijn politici aantrekkelijke doelwitten voor cybercriminelen. Een gelekt wachtwoord of privegegevens kunnen leiden tot chantage of zelfs de blootstelling van vertrouwelijke informatie.
Hier zijn enkele cijfers op een rij:
- 41 Nederlandse politici hebben een gelekt e mailadres, 18,2 procent.
- In de Tweede Kamer zijn 36 leden getroffen, 20,6 procent.
- In de Eerste Kamer gaat het om 5 leden, 6,7 procent.
- Een politicus heeft gegevens in maar liefst 25 verschillende datalekken staan, met 6 wachtwoorden in platte tekst op het dark web.
- Politici in Europa: Britten scoren het slechtst
- Applicatiebeveiliging kraakt onder de snelheid van AI-ontwikkelingen - 6 juli 2026
- Evaluatie datalek gemeente Epe - 3 juli 2026
- Waarom informatiebeveiliging nooit af is - 3 juli 2026
Nieuwsbrief
Deze versturen we 3-4x per jaar.
Recente blogs
Meer recente berichten
Applicatiebeveiliging kraakt onder de snelheid van AI-ontwikkelingen | Verder lezen | |
Evaluatie datalek gemeente Epe | Verder lezen | |
Waarom informatiebeveiliging nooit af is | Verder lezen | |
De Cloud Act en digitale soevereiniteit ontrafelt | Verder lezen | |
AI zet decennia cybersecurity op zijn kop | Verder lezen | |
Privacyklachten stijgen explosief – en de overheid staat in de top 3 | Verder lezen | |
Maatregelen nodig voor automatisering Van Brienenoordbrug | Verder lezen | |
AP stelt procesbeschrijving voor verscherpt toezicht vast | Verder lezen | |
Digitale weerbaarheid: waarom een strategische aanpak noodzakelijk is | Verder lezen | |
Privacyschending bij de verkoop van ‘verloren pakketten’: Bol start onderzoek | Verder lezen |