Skip to main content

Gratis apps in de klas? Weet wat je weggeeft

Speels, leerzaam en gratis. Apps om leerstof vrolijk te toetsen, zien hun fanbase groeien bij leerlingen en leraren. In ruil voor het gebruik ontvangen de makers data van de klas en de leerlingen. Hoe evenwichtig is die transactie?

Het is makkelijk: inloggen bij een nieuwe app met je google account. Handig, meteen kan die app filmpjes van Youtube overnemen in je quiz of spel. Ook je foto s komen binnen handbereik. Het gevolg: je koppelt vrijwillig je persoonlijke gegevens, zodat de makers van die app in een keer veel meer van je afweten dan nodig is. Ook Google profiteert: hoe meer gegevens, des te gerichter kan het bedrijf via zijn algoritmes advertenties naar de gebruiker sturen.

Tal van app makers zien leerlingen en leraren als een aantrekkelijke markt, met gratis versies als lokkertje. Raakt de leraar ermee vertrouwd, dan hopen zij op de stap naar een betaalde versie. De coronacrisis zorgde in 2021 voor enorme groei, blijkt uit jaarcijfers. De behaalde winst gaat naar verdere ontwikkeling op deze groeimarkt. Scholen die niet betalen, leveren automatisch data om het product te verbeteren. 

Digitaal werken geeft kinderen energie

Het in Noorwegen ontwikkelde Kahoot is naar het Nederlands vertaald. De Amerikaanse producten Blooket en ClassDojo wisten hier net zo goed de harten van leraren te winnen. Nog populairder is het digitale speelveld bij de leerlingen. In de groep 8 van leerkracht Tamara Boneschansker maken de kinderen zelf leerspelletjes en quizzen met Kahoot, dat claimt jaarlijks 1 miljard spelers te hebben. De kinderen zijn heel gericht op digitaal werken. Het geeft ze energie.

Boneschansker heeft een pabo minor digitale geletterdheid en programmeert graag met robots, ook met leerlingen. Denk echter niet dat haar klas bij De Meander in Amersfoort volstaat met computers: de kar met chromebooks is er voor alle groepen. En als de schermen aan gaan, schakel ik de schermcontrole in. Zo komen 21ste eeuwse vaardigheden als mediawijsheid en privacy bijna vanzelf aan de orde. De hoofdregel is verder: als je iets op het scherm doet, moet je er wel van leren, ook al ben je klaar met je weektaak. Ik probeer de schermtijd te beperken tot anderhalf uur per dag. Dat vinden ze niet altijd leuk, dus ik leg ook verantwoordelijkheid bij ze: wat wil je doen, wat is het doel, kun je ook een bordspel doen met een klasgenoot?

Verder lezen bij de bron
IB&P

Nieuwsbrief

Deze versturen we 3-4x per jaar.

Recente blogs

Ransomware bij een leverancier – waarom wachten geen strategie is
Een ransomware-incident bij een leverancier kan de gemeentelijke dienstverlening direct raken, juist omdat overzicht, contractmanagement en voorbereiding vaak onvoldoende zijn ingericht. Door inzicht te hebben in leveranciers, duidelijke afspraken te maken en ook organisatorisch na te denken over handelingsperspectief, voorkom je dat de gemeente bij een incident in een afwachtende slachtofferrol belandt.
Onzichtbare AI in systemen: privacyrisico’s voor gemeenten
In deze blog leggen we uit hoe AI ongemerkt gemeentelijke software binnendringt, waarom dit een privacyrisico vormt en hoe je hier als gemeente grip op houdt.
Het belang van de Management Review binnen het ISMS
Een ISMS is geen tool die je even aanzet en afvinkt. Het is een continu proces waarin je risico’s beheerst, maatregelen borgt en blijft verbeteren. En in dat proces is één moment echt cruciaal: de management review. In deze blog leg ik uit wat dit inhoudt, waarom het zo belangrijk is en hoe je het als gemeente maximaal benut.

Meer recente berichten

De moeizame (ont)worsteling van bestuurders met platform X
Verder lezen
VNG deelt aandachtspunten bij uitwerking nieuwe cyberwetten
Verder lezen
Onderzoek: burgers willen gegevens uit sociaal domein in PGO
Verder lezen
Overzicht: Deze digitale wetten gaan in 2026 de overheid raken
Verder lezen
Medische informatie uit Google AI-samenvattingen: wat zijn de risico’s en hoe gaan we ermee om?
Verder lezen
Security in Embedded en (I)IoT-systemen: Van klassieke beveiliging tot het post-kwantumtijdperk
Verder lezen
Onderzoek: datavolwassenheid en -infrastructuur zijn cruciaal voor AI-succes
Verder lezen
Data beschermen we met firewalls, maar wie beschermt de beheerder?
Verder lezen
AI bij de overheid: uitvinden wat al is uitgevonden
Verder lezen
Nieuw onderzoek: gemeenten cruciaal voor digitale veiligheid
Verder lezen