Gratis apps in de klas? Weet wat je weggeeft
Speels, leerzaam en gratis. Apps om leerstof vrolijk te toetsen, zien hun fanbase groeien bij leerlingen en leraren. In ruil voor het gebruik ontvangen de makers data van de klas en de leerlingen. Hoe evenwichtig is die transactie?
Het is makkelijk: inloggen bij een nieuwe app met je google account. Handig, meteen kan die app filmpjes van Youtube overnemen in je quiz of spel. Ook je foto s komen binnen handbereik. Het gevolg: je koppelt vrijwillig je persoonlijke gegevens, zodat de makers van die app in een keer veel meer van je afweten dan nodig is. Ook Google profiteert: hoe meer gegevens, des te gerichter kan het bedrijf via zijn algoritmes advertenties naar de gebruiker sturen.
Tal van app makers zien leerlingen en leraren als een aantrekkelijke markt, met gratis versies als lokkertje. Raakt de leraar ermee vertrouwd, dan hopen zij op de stap naar een betaalde versie. De coronacrisis zorgde in 2021 voor enorme groei, blijkt uit jaarcijfers. De behaalde winst gaat naar verdere ontwikkeling op deze groeimarkt. Scholen die niet betalen, leveren automatisch data om het product te verbeteren.
Digitaal werken geeft kinderen energie
Het in Noorwegen ontwikkelde Kahoot is naar het Nederlands vertaald. De Amerikaanse producten Blooket en ClassDojo wisten hier net zo goed de harten van leraren te winnen. Nog populairder is het digitale speelveld bij de leerlingen. In de groep 8 van leerkracht Tamara Boneschansker maken de kinderen zelf leerspelletjes en quizzen met Kahoot, dat claimt jaarlijks 1 miljard spelers te hebben. De kinderen zijn heel gericht op digitaal werken. Het geeft ze energie.
Boneschansker heeft een pabo minor digitale geletterdheid en programmeert graag met robots, ook met leerlingen. Denk echter niet dat haar klas bij De Meander in Amersfoort volstaat met computers: de kar met chromebooks is er voor alle groepen. En als de schermen aan gaan, schakel ik de schermcontrole in. Zo komen 21ste eeuwse vaardigheden als mediawijsheid en privacy bijna vanzelf aan de orde. De hoofdregel is verder: als je iets op het scherm doet, moet je er wel van leren, ook al ben je klaar met je weektaak. Ik probeer de schermtijd te beperken tot anderhalf uur per dag. Dat vinden ze niet altijd leuk, dus ik leg ook verantwoordelijkheid bij ze: wat wil je doen, wat is het doel, kun je ook een bordspel doen met een klasgenoot?
Verder lezen bij de bron- Brabantse Datawerkplaats leidt tot betere gegevensuitwisseling - 16 mei 2025
- Onderwijs tegen kabinetsplan cyberveiligheid - 16 mei 2025
- EU verleent VK uitzonderlijke verlenging voor data-uitwisseling - 15 mei 2025
Lees ons boek
Gemeenten. Bewustzijn. Privacy.
Nieuwsbrief
Deze versturen we 3-4x per jaar.
Recente blogs
Meer recente berichten
Brabantse Datawerkplaats leidt tot betere gegevensuitwisseling | Verder lezen | |
Onderwijs tegen kabinetsplan cyberveiligheid | Verder lezen | |
EU verleent VK uitzonderlijke verlenging voor data-uitwisseling | Verder lezen | |
Cyberaanvallen stijgen met 53% in Nederland in Q1 2025 | Verder lezen | |
Politie en FBI werken samen om internationale dienst voor cybercrime uit de lucht te halen | Verder lezen | |
Belgische regering investeert miljoenen in overstap leger naar clouddiensten | Verder lezen | |
Amsterdam maakt eigen AI-assistent: ChatAmsterdam | Verder lezen | |
Slechts één op de vijf bedrijven denkt na een cyberaanval door te kunnen werken | Verder lezen | |
WhatsApp vs. Signal: Loopt onze privacy echt gevaar? | Verder lezen | |
Cybersecurity topprioriteit bij beveiligingstechnologie | Verder lezen |