Inzageverzoeken vaak niet juist afgehandeld
Iedereen heeft het recht om te vragen welke persoonsgegevens een organisatie van hem, haar of hen gebruikt en hoe die gegevens worden gebruikt. In de aanloop naar de Dag van de Privacy op 28 januari 2025 onderzocht de European Data Protection Board, EDPB, hoe er met zulke inzageverzoeken wordt omgegaan.
Standaardwerkwijze ontbreekt
Uit het onderzoek blijkt onder meer dat organisaties vaak niet beschikken over een standaardwerkwijze voor inzageverzoeken. Sommige organisaties weigeren onterecht verzoeken om inzage. Het komt ook vaak voor dat er onnodige drempels worden opgeworpen, bijvoorbeeld het opvragen van een identiteitsbewijs als dat niet nodig is.
Voor het onderzoek vroegen dertig Europese privacytoezichthouders, waaronder de Nederlandse Autoriteit Persoonsgegevens, AP, aan 1185 publieke en private organisaties hoe ze omgaan met inzageverzoeken. De AP stelde de vragen aan 136 organisaties uit de publieke sector, waaronder 9 ministeries en 35 lokale overheden, en aan 116 organisaties uit de private sector.
Geen monitoring
De Europese uitkomsten komen grotendeels overeen met het beeld dat de AP in de dagelijkse praktijk ziet, schrijft de toezichthouder. In Nederland heeft dertig procent van de ondervraagde organisaties geen standaardwerkwijze voor inzageverzoeken. Een derde van de organisaties doet niet aan een systematische controle of monitoring van de behandeling van inzageverzoeken. Daarmee lopen ze het risico te laat of niet op inzageverzoeken te reageren.
Verder lezen bij de bron- Hoe kun je een onterechte boete van een scanauto aanvechten? - 18 september 2026
- EU Data Act dwingt cloudsector tot transparantie en open deuren - 18 september 2026
- ‘DPIA-vrijstellingen voor kleine ondernemers gaan veel te ver’ - 17 september 2026
Nieuwsbrief
Deze versturen we 3-4x per jaar.
Recente blogs
Meer recente berichten
Hoe kun je een onterechte boete van een scanauto aanvechten? | Verder lezen | |
EU Data Act dwingt cloudsector tot transparantie en open deuren | Verder lezen | |
‘DPIA-vrijstellingen voor kleine ondernemers gaan veel te ver’ | Verder lezen | |
NCSC informeert organisaties over gelekte Fortinet-wachtwoorden | Verder lezen | |
AP adviseert Twitch-gebruikers: zet instellingen uit voor delen van data met Amazon AI | Verder lezen | |
Nederland loopt achter op Europa bij AI-cyberdreigingen | Verder lezen | |
Polarsteps heeft al je foto’s gelekt: dit is wat je kunt doen | Verder lezen | |
Het NCSC levert voorlopig CSIRT-dienstverlening | Verder lezen | |
Minister: Politieteam dat informatie over burgers verzamelt past werkwijze aan | Verder lezen | |
AI-agents beveiligen: de nieuwste miljardenmarkt in cybersecurity | Verder lezen |