Skip to main content

Nederlandse gemeenten lanceren soevereine cloudomgeving

Nog voor de zomer neemt een veertigtal Nederlandse gemeenten een eigen soevereine cloudomgeving in gebruik. Het initiatief, voortkomend uit het Open Webconcept, markeert een grote stap naar de digitale onafhankelijkheid van lagere overheden. Holger Peters, informatieadviseur bij de gemeente Buren en een van de drijvende krachten achter het project, benadrukt dat gemeenten met deze cloudomgeving volledige regie over hun data en digitale infrastructuur krijgen, zonder afhankelijk te zijn van grote techbedrijven.

Het Open Webconcept is ontstaan vanuit de behoefte aan innovatieve en kostenefficiente digitale dienstverlening binnen gemeenten. Het platform faciliteert samenwerking tussen gemeenten en leveranciers om doorontwikkeling, flexibiliteit en continuiteit te garanderen. Inmiddels zijn veertig gemeenten en acht commerciële partijen betrokken bij het initiatief.

Een belangrijk aspect van dit project is de inrichting van een nieuwe cloudinfrastructuur op basis van Haven.io, een standaard voor platform onafhankelijke cloudhosting. Door Haven.io kunnen applicaties en websites eenvoudig worden hergebruikt op verschillende omgevingen, wat de flexibiliteit en duurzaamheid vergroot, legt Peters uit. De cloud omgeving wordt straks gehost door een Nederlandse hostingpartij, die de hardware en clustering levert voor 28 gemeenten. Daarnaast zal deze partij ook de regie voeren op deze Haven omgeving, zodat gemeenten met hun eigen marktpartijen hier veilig en betrouwbaar hun digitale dienstverlening op kunnen uitrollen. Hierop zullen niet alleen gemeentelijke websites draaien, maar ook Nextcloud als samenwerkingsplatform.

Veilig alternatief

In de zoektocht naar een veilige en flexibele samenwerkingsomgeving hebben de betrokken gemeenten Nextcloud namelijk omarmd als open source oplossing voor gegevensuitwisseling en samenwerking. Nextcloud biedt een robuuste oplossing voor het veilig delen van dataregisters en bestanden, evenals het ontwikkelen van digitale bouwstenen, dat zijn in dit geval Nextcloud-apps, zonder afhankelijk te zijn van grote cloudproviders, aldus Peters.

Verder lezen bij de bron
IB&P

Nieuwsbrief

Deze versturen we 3-4x per jaar.

Recente blogs

Informatiebeveiliging is geen ICT-feestje
Informatiebeveiliging wordt zichtbaar via MFA, logging, back-ups en pentests. Maar de risico’s die er echt toe doen ontstaan in inkoop, procesinrichting, gegevensdeling en bestuurlijke prioriteiten. Erna Havinga over hoe je daar het goede gesprek over voert.
De nieuwe Archiefwet: waarom informatiebeveiliging hierbij moet aanhaken
Op 1 januari 2027 treedt de nieuwe Archiefwet in werking. Op het eerste gezicht lijkt dat vooral een onderwerp voor informatiebeheer, DIV, de gemeentearchivaris of juridische zaken. Toch raakt de nieuwe wet ook duidelijk aan informatiebeveiliging.
Waarom BIO2 vooral om eigenaarschap in de lijn vraagt
BIO2 maakt informatiebeveiliging nadrukkelijk onderdeel van goed management: proceseigenaren moeten risico’s kennen, keuzes maken en opvolging organiseren. Daarmee verschuift de focus van losse maatregelen naar aantoonbaar eigenaarschap, samenwerking en risicogestuurde sturing binnen de gemeentelijke praktijk.

Meer recente berichten

Be­las­ting­dienst mag bijzondere gegevens gebruiken voor dis­cri­mi­na­tie­con­tro­le
Verder lezen
Duizenden organisaties nog niet klaar voor nieuwe cyberwet, vakbeurs Cybersec Netherlands in teken van digitale weerbaarheid
Verder lezen
Datalek CJIB na koppelen verkeersovertredingen en strafzaken aan verkeerde personen
Verder lezen
Hoe verbeter je ot-security?
Verder lezen
Overheid scherpt privacy-afspraken met Salesforce aan
Verder lezen
Waarom cybersecurity-awarenesstraining medewerkers in de steek laat
Verder lezen
De FRIA voor AI-systemen komt eraan: bereid u voor
Verder lezen
BIO2: dit verandert voor de informatiebeveiliging bij de overheid
Verder lezen
Britse toezichthouder gaat onderzoeken of smart-tv’s aan privacywet voldoen
Verder lezen
CERT-WM wettelijk aangewezen als CSIRT
Verder lezen